25 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

FATSA’SA SİYANÜRLE ALTIN ARAYAN ŞİRKETLE İLGİLİ İDDİALAR VAHİM

Ana Sayfa » GÜNCEL » FATSA’SA SİYANÜRLE ALTIN ARAYAN ŞİRKETLE İLGİLİ İDDİALAR VAHİM

Eklenme : 15.12.2021 - 18:13

FATSA’SA SİYANÜRLE ALTIN ARAYAN ŞİRKETLE İLGİLİ İDDİALAR VAHİM

Fatsa’da yıllardır siyanürle altın ayrıştırması yapan şirkete karşı açılan ruhsat iptali davasında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen, şirket bölgedeki çalışmalarına devam ediyor.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre madenin bulunduğu Yukarıtepe Köyü’nde dinamit patlatılması sonucu bir kaç evde çatlakların oluşması üzerine, AFAD 27 ev için oturulamaz raporu verdi. Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş ise şirketin evleri boşalttırıp köyü maden sahası içine katmayı planladığını ileri sürdü.

27 EV MÜHÜRLENDİ

Bölgede AFAD tarafından inceleme yapıldığını dile getiren Odabaş, “Bu bölgenin en büyük doğal afeti, insanları zararsız diye kandırarak buraları yaşanamaz hale getirmektir. Bölge halkına bu eziyeti, bu baskıyı reva görenlere bir kez daha seslenmek isterim ki, her gecenin bir sabahı olduğu gibi bu karanlık günler de çok yakında aydınlığa kavuşacaktır. O zaman bu zulümlere göz yumanlar ve görevini yapmayanlar da yapmadıkları görevlerinin cezalarını göreceklerdir. Burada AFAD, 91 evi inceledi ve 27 evi mühürleyerek içinde oturulmamasını istedi” diye konuştu.

‘KÖYÜ BOŞALTIP ATIK HAVUZU YAPACAKLAR’

Evlerin mühürlendiği Yukarıtepe’de köylülerle görüşen Odabaş, “Burada 2013 yılından itibaren faaliyet gösteren altın madeninin bölge halkına yaptığı baskı ve zulüm her geçen gün artarak devam etmektedir. Yıllarca toprağın altına vurulan yüzlerce sondaj ile toprağın altını delik deşik edeceksin, daha sonra da dinamitleri patlatarak toprağın doğal yapısını bozacaksın. Bunu yaptıktan sonra da mahallede mevcut evlerin birkaçında çatlaklar var diye mahalleyi boşaltacaksın. Esas amaç, bu bölgeye kurulacak 240 bin dönüm maden atık havuzu veya bizim adına zehir havuzu dediğimiz havuzun yapılmasıdır. Çünkü bu zehir havuzunun yapılabilmesi için bu bölgenin boşaltılması gerekmektedir. Bu bölge ya zehir havuzunun içinde veya çok yakınında kalmaktadır. Doğal afet var diye mahalleyi boşaltmak istiyorlar” dedi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları