FAZIL SAY AÇIK YÜREKLİLİKLE İÇİNİ DÖKTÜ: ”HERKES HATA YAPABİLİR, ERDOĞAN DA YAPAR, SAY DA YAPAR, İNSANIZ HATA YAPARIZ, HATADAN DÖNMEKSE ERDEMDİR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » FAZIL SAY AÇIK YÜREKLİLİKLE İÇİNİ DÖKTÜ: ”HERKES HATA YAPABİLİR, ERDOĞAN DA YAPAR, SAY DA YAPAR, İNSANIZ HATA YAPARIZ, HATADAN DÖNMEKSE ERDEMDİR.”

22.01.2019 - 18:34

FAZIL SAY AÇIK YÜREKLİLİKLE İÇİNİ DÖKTÜ: ”HERKES HATA YAPABİLİR, ERDOĞAN DA YAPAR, SAY DA YAPAR, İNSANIZ HATA YAPARIZ, HATADAN DÖNMEKSE ERDEMDİR.”

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da verdiği konserde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da ağırlayan Fazıl Say, eleştirilere cevap verdi. “Uzlaşı kapısının aralandığını hissettim” diyen Say, “Hayatta hatalar yapılabilir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet, Mehmet de yapar, insanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir, insani bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Müzisyen Fazıl Say, 18 Ocak’ta yeni sanat eseri Truva Sonatı’nı Congresium’da sergiledi. Say, daha önce konsere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da davet etmişti. Erdoğan’ın konsere katılıp katılmayacağı ise merak konusuydu. Konser günü Erdoğan, en ön sırada Say’ı dinlemek için yerini aldı. Dinletinin ardından da ayakta alkışladığı Say’ı tebrik etti. Bu olay üzerine kimileri konserine Erdoğan’ı davet eden Say’ı eleştirdi, kimileri ise artan kutuplaşmanın bir nebze de olsa dinmesi adına ortaya çıkan tabloyu övdü.

‘ERDOĞAN DA HATA YAPAR, SAY DA YAPAR’

Say, tüm bu konuşulanların ardından bugün Instagram hesabından “Yıkan da yaratan da biziz şu sevilesi dünyada” başlıklı bir yazı paylaştı. Say’ın kaleme aldığı yazı şöyle:

“Hatırlarsınız, ‘ülkemde yaşayabilmek, sanatımı yapabilmek istiyorum’ diye bir yazı yazmıştım geçen yaz.

Bu haykırışım her yerde duyulmuştu. Sayın Erdoğan’ın annemin vefatındaki taziye telefonundaki ses tonunda da sezinledim, bir uzlaşı kapısı aralanmak istiyordu. Sadece Fazıl Say için değil, tüm sanat camiası, hatta toplumun tüm kültürel ögeleri açısından, Erdoğan’ın içine sinmeyen bir şeyler vardı, nitekim pek çok konuşmasında -ve sıklıkla- ‘Biz kültür ve eğitim konularında maalesef başarılı olamadık’ diyordu, bu bir özeleştiridir.

Hayatta hatalar yapılabilinir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet Mehmet de yapar, insanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir, insani bir durumdur. Fazıl Say da pek çok hata yapmıştır hayatında, haklı olduğu konularda bile üslup yanlışı yapmıştır, haksız duruma düşmüştür, pek çok da haksızlığa da uğramıştır…

‘UZLAŞI KAPISININ ARALANDIĞINI HİSSETTİM’

Her şey bir yana, umutlarımız olmadan nasıl yaşayacağız? Geleceğe nasıl bakacağız?

Bir ülke, kendi yüksek kültürü, halk müziği, sanat musikisi, batı müzikleri ile yerelden evrensele, muhteşem adımlar atabilecekken, sentezler ile dünyaya katkı sağlayabilecekken, kendi farklılıkları arasında kültürler arası köprüler kurabilecekken, tuhaf bir uçuruma sürüklenmekte ve hepimiz düşeceğiz.

Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim, bu ilk buluşmanın Beştepe’de değil, benim konserimde olması gerektiğini direttim, KHK’dan haksız yere mesleğinden edilmiş müzisyen dostlarımın hayatını kurtardık bu süreçte, ayrıca ‘kültür kurulu’ diye bir devlet yapılanmasını yanlış bulduğumu da direttim. Bu süreçte memlekette pek çok güncel tartışmalar da yaşandı, çok zordu.

‘DOĞRU BULDUĞUM ŞEYİ DENİYORUM’

Sonuçta bu ilk adımda; Erdoğan saygı ile konserime geldi, bununla kalmadı, tüm kabinesini ve ABD Senatörü misafirini de getirdi. Ülkemizde kültürün sanatın özgür olması, toplumsal uzlaşıların umut ışığı yakması gerekmekte.

Ben özgürlükçüyüm. Özgürce yaşayabilmeliyiz. Birbirimizi anlayabilmeli, dostluk eli uzatabilmeliyiz.

Bakın; yerelden evrensele, Türkiye’de herkesin medarı iftiharı olabilecek yerlere varabiliriz.

Belki de başaramayız, ama en azından ben Türkiye için doğru bulduğum şeyi deniyorum.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :