FERHAN ŞAYLIMAN SON ROMANI RUHU TERBİYESİZ ADAM’IN İMZA GÜNÜ İÇİN BODRUM’DA OKURLARIYLA BULUŞTU

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » FERHAN ŞAYLIMAN SON ROMANI RUHU TERBİYESİZ ADAM’IN İMZA GÜNÜ İÇİN BODRUM’DA OKURLARIYLA BULUŞTU

25.08.2019 - 18:22

FERHAN ŞAYLIMAN SON ROMANI RUHU TERBİYESİZ ADAM’IN İMZA GÜNÜ İÇİN BODRUM’DA OKURLARIYLA BULUŞTU

 

Ferhan Şaylıman beşinci romanı olan Ruhu Terbiyesiz Adam’ın imza günü için dün Bodrum’daydı.

Yeni baskısıyla Gece Kitaplığı Yayınları’ndan çıkan romanın söyleşi ve imza etkinliği, yayınevinin sahibi Yaşar Hız tarafından açılan Güneş Kitap Cafe Sahaf’ta gerçekleştirildi.

 

Uzun yıllar CHP saflarında siyaset yapan Enis Tütüncü, Eski Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sami Doğan, Eski İlef Başkanı- sahaf- kitap koleksiyoncusu Haldun Cezayirlioğlu, Kanal B’de gerçekleştirdiği tarım programlarıyla tanınan Erdal Kumbasar’ın da aralarında olduğu, çoğunluğu Bodrum’da yaşayan okurlarıyla buluşan Şaylıman, imza öncesi Ruhu Terbiyesiz Adam’la ilgili kısa bir sunumda bulundu.

 

Şaylıman ülke olarak bugün geldiğimiz noktanın birdenbire oluşmadığını, geçmişte yaşananlara neden sonuç ilişkisi içinde baktığımızda gözden kaçan ayrıntıları daha net görebileceğimizi belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

 

‘’2002’de başlayan süreç aslında bir sonuç. Bu sonucun kökleri 12 Eylül’e kadar uzanıyor. Kendi tercihlerimizle yarattığımız bu tablonun gelip dayandığı yer hepimizi üzüyor. Ben romanda akışı 12 Eylül’ün karanlık günlerinden başlattım. Toplumun nasıl sindirildiğini, o dönemde atılan tohumların sonradan nasıl muhafazakarlaşmaya, cemaat ve tarikatlara teslim olmaya doğru evrildiğini anlatırken olay örgüsünü Gezi Direnişi’e kadar getirdim. Bu roman bütünüyle olmasa da Gezi olaylarını edebiyatın içine çeken ilk roman olarak da tanımlanabilir. Sanırım yine bir ilk: Ruhu Terbiyesiz Adam edebiyatımızın ilk adsız karakteri. Peki kim bu adam? Günlük hayatın içinde sıradan bir hayatı sürdüren kahramanımız aslında son derece apolitik bir kişiliğe sahip. Zaten kitabı siyasi roman yapısından uzaklaştıran temel etken de onun durduğu bu nokta. Ama Ruhu Terbiyesiz Adam’ı sıradan hayatında sıra dışı konuma iten birçok özelliği var: Paradan, sistemin yerleşik değerlerinden, dayatılan öğretilerden, onları temsil eden kurumlardan hiç haz etmez. Kitabın arka kapağındaki tanıtım da aslında romandaki anlatımın bir özeti gibi:

 

Çalışma denen esaretin sırtımızdaki en ağır yük, paranın ayaklarımıza bağlanmış prangalar olduğunu düşündünüz mü hiç? Bu güce güvenerek sınırları, kalıpları, kuralları, olmazları ve olurları belirleyen efendilerimizin derlenip toparlanıp dünyamızdan defolup gittiklerinde nelerin değişebileceğini kendinize hiç sordunuz mu? Ya da bunların tapınaklarına dönüşmüş bankaların, döviz bürolarını, noterlerin, AVM’lerin cayır cayır yanıp küle döndüğünü kısacık da olsa hayal ettiniz mi? Düşünün ve hayal edin. Hayallerimizin toplamından oluşacak enerjinin adı sanı bilinmeyen bir göktaşı gibi dünyamıza çarptığında yerin, göğün, insanın ve aşkın, aklın ve vicdanın kirlenmemiş haliyle yeniden yaratılacağını bilmek ne muazzam bir şey.’’

 

Şaylıman’ın Bodrum’daki kavurucu sıcağa rağmen imza gününe gelen okuyucularıyla gerçekleştirdiği etkinlik iki saat yakın sürdü.

 

Etkinlik sırasında açıklamada bulunan yayınevinin sahibi Yaşar Hız, Ruhu Terbiyesiz Adam için yeni sezonda farklı, vurucu bir tanıtım yapmayı planladıklarını, imza günü için bundan sonraki hedeflerinin İzmir ve Eskişehir olduğunu söyledi.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :