FETHULLAH’IN ALTINI OYDUĞU YERLERİN BAŞINDAYDI HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI. ŞİMDİ PİLOT AÇIĞI KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR. GİDENLER GERİ ÇAĞRILDI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » FETHULLAH’IN ALTINI OYDUĞU YERLERİN BAŞINDAYDI HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI. ŞİMDİ PİLOT AÇIĞI KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR. GİDENLER GERİ ÇAĞRILDI.

23.02.2019 - 7:49

FETHULLAH’IN ALTINI OYDUĞU YERLERİN BAŞINDAYDI HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI. ŞİMDİ PİLOT AÇIĞI KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR. GİDENLER GERİ ÇAĞRILDI.

Erdoğan jet hızıyla imzaladı, pilotlar geri çağrıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Hava Kuvvetleri’nde ortaya çıkan pilot açığını kapatmaya çalışıyor.
Meclis’te kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın jet hızıyla onayladığı yasayla TSK’de pilotların görev süresi 18 yıldan 21 yıla çıkarıldı. Bu yolla TSK’deki pilot açığının kapatılması hedeflenirken askeri uzmanlar, pilotların ileri yaşlarda F-4 ve F-16 gibi savaş uçaklarını kullanması fiziken riskli olduğu için görev süresi uzatma yoluyla açığın kapatılmasının zor olduğuna dikkat çekiyor.

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre Meclis Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan torba yasayla Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası’nda değişiklik yapıldı. Buna göre uçuş eğitimini bitiren pilot subayların ordudaki yükümlülük süresi 3 yıldan 6 yıla uzatıldı. Böylece askeri pilotlar, tüm muvazzaf subayların tabi olduğu 15 yıllık zorunlu görev sürelerinin üzerine 6 yıl da yükümlülük sürelerini doldurduktan sonra kurumdan ayrılabilecekler. Yasaya eklenen diğer bir hükümle de daha önce yükümlülük sürelerini tamamlayarak TSK’den ayrılan pilot subaylar, güvenlik soruşturmalarının olumlu olması ve uçuş için gerekli şartları sağlamaları durumunda kuvvet komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla, yükümlülük süresini 6 yıla tamamlamaları için yeniden subay olacaklar.

Hava Kuvvetleri’nde savaşa hazırlık durumu için gerekli olan uçak başına pilot sayısı 2.5 asgari uçak başına pilot sayısı ise 1.5 olarak kabul ediliyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK’den 600’ün üzerinde pilot subayın ihraç edilmesinin ardından Hava Kuvvetleri’nde uçak başına düşen pilot sayısı 0.8’e kadar düşmüştü. Askeri uzmanlar, görev süresinin uzatılması yoluyla TSK’nin pilot açığının kapatılmasının zor olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar, özellikle F-16 ve F-4 gibi savaş uçaklarını “aktif uçucu” olarak adlandırılan ve çoğunlukla binbaşıya kadar olan rütbelerde bulunan genç pilotların uçurduğunu, TSK için toplam pilot sayısından çok aktif uçucu pilot sayısının önemli olduğunu vurguluyor.

Ortaklık dönemi

TSK’nin yakın döneme kadar yeterli olan pilot sayısı, AKP’nin FETÖ ile ortak olduğu dönemde atılan adımlarla yetersiz hale getirildi. TSK’deki mecburi hizmet süresi, 2012’de çıkartılan yasayla 15 yıldan 10 yıla indirilmiş, o dönemde FETÖ’nün ordudaki yıldırma taktikleriyle ve AKP’nin de desteklediği kumpas davalarının da yarattığı tedirginlikle birçok pilot subay TSK’den istifa ederek sivil pilotluğa geçmişti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK bünyesindeki pilotların yarısına yakınının FETÖ iltisakı nedeniyle ihraç edilmesiyle TSK’nin açığı daha da arttı. TSK’de tekrar göreve başlamak için güvenlik soruşturması şartı olduğu için geri çağırma yoluyla TSK’nin pilot sayısının artmasının da olanaklı olmadığı belirtiliyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :