FİKRET GÖKÇE YAZDI- ONLARIN DA BAYRAMI 23 NİSAN

Ana Sayfa » İNSAN VE EMEK » FİKRET GÖKÇE YAZDI- ONLARIN DA BAYRAMI 23 NİSAN

23.04.2020 - 15:40

FİKRET GÖKÇE YAZDI- ONLARIN DA BAYRAMI 23 NİSAN

 

 

“ Zihinsel  engelli çocuklarımız ilk defa 1986 yılında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına katıldı.”

Ankara Etlik’te bulunan Öğretilebilir Çocuklar Okulu öğrencileri ve velileri , Karabük Atatürk Eğitilebilir Çocuklar İlkokulu öğrencileriyle birlikte ellerinde bayraklarıyla Karabük’te 1986 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine ve  geçit resmine katıldılar.

Aynı gün törenlerden sonra Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yahya ÖZSOY, Zihinsel Özürlüler Federasyonu Genel Başkanı  Makbule ÖLÇEN VE Anadolu Ajansı Muhabiri Görme Engelli Gazeteci Aziz KÜRKÇÜ’nün konuşmacı oldukları “ ZEKA GERİLİĞİNİN OLUŞUMU, NEDENLERİ ve ÖNLEME YÖNTEMLERİ “ konulu panel düzenlendi.

Not : Özel Eğitimin mimarlarından olan Prof. Dr. Yahya ÖZSOY, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı iken 1997 yılında, Aziz KÜRKÇÜ 2001 ve Makbule ÖLÇEN 2015 yılında vefat etmiştir.

Çocuklarına ilk önem veren ulus olmakla öğünürüz çoğu zaman. Acaba bu doğru mudur? Büyük ATATÜRK 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını onlara armağan ederken, çocuklarımızı allı-morlu giysiler içinde törenlerde görmek onlara bayram şekeri verir gibi yakalarına 23 Nisan rozetleri taktırmak mı istiyordu? Yoksa onların sorunlarına eğilmek, o sorunları çözmek ödevini mi veriyordu Türk Ulusuna? Çocuklarımız geleceğimizin en büyük güvencesidir. Onları anlamak, onların sorunlarına eğilmek her yurttaş için kaçınılmaz bir görevdir.

Oysa çocuklarına ilk önem veren ulus olduğumuz gururuyla yetinmenin ne denli yanlış olduğunu görmemiz gerekirdi. Büyük Atatürk 23 Nisan 1920’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Türk çocuklarına armağan ederken, onların yakalarına bayram rozeti takmıyor, Türk Ulusu’na, onların sorunlarına eğilmesini ve çocuklara büyük önem verilmesini emrediyordu.

Nüfusumuzun yüzde 12’sini teşkil eden engelli yurttaşlarımız içinde yer alan engelli çocuklarımızı da diğerleri gibi üretken ve  kimseye muhtaç olmadan yaşayan bireyler olarak topluma kazandırmak için baş etmekte zorlandıkları sağlık, sosyal, eğitsel, ekonomik, sportif ve sanatsal sorunlarını çözmek amacıyla gerekli düzenlemeleri yapmak, politikalar oluşturmak herkes için bir insanlık ve yurttaşlık görevidir.

ÇÜNKÜ;  BU ÇOCUKLAR BİZİMDİR.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN.

 

Fikret GÖKÇE

Zihinsel Özürlüler Federasyonu ve

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Kurucularından

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :