30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI: ERDOĞAN’IN ONAYINI ALMAK İÇİN TÜRKİYE’TE GİDECEĞİM

Ana Sayfa » DÜNYA » FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI: ERDOĞAN’IN ONAYINI ALMAK İÇİN TÜRKİYE’TE GİDECEĞİM

Eklenme : 15.03.2023 - 23:38

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI: ERDOĞAN’IN ONAYINI ALMAK İÇİN TÜRKİYE’TE GİDECEĞİM

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye geleceği duyurulan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ziyareti niçin önemli? Erdoğan başında seçime hazırlık ve deprem ve sel felaketi gibi büyük sorunlar dururken bu daveti niçin yapar?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye geleceği duyurulan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Erdoğan’dan ülkesinin NATO üyeliği talebine onay almak adına ziyarette bulunacağını söyledi. Reuters’a demeç veren Niinistö, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamaya karar verdiğinde liderler düzeyinde görüşmek isteyeceğini biliyorduk” dedi.

İSVEÇ: SEÇİMLERDEN SONRA ONAY BEKLİYORUZ

Öte yandan Almanya’yı ziyaret eden İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Başbakan Olaf Scholz ile Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında NATO üyeliği konusundaki soruları yanıtladı. Kristersson, Türkiye’nin ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusuna seçimlerden sonra onay vermesini beklediklerini belirterek “Biz hazır olduğumuzu düşünüyoruz ama Türkiye’nin kararlarını sadece Türkiye verebilir. Buna saygı duyuyoruz. İsveç olarak Finlandiya ile beraber girmeyi isteriz. Biz de üyelik için hazırız. Türkiye’deki seçimlerden sonra onay bekliyoruz” diye konuştu.

‘PUTİN, EMPERYALİST HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAK’

Ukrayna savaşının AB için kritik bir jeopolitik dönüm noktası olduğunu ifade eden Kristersson, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, genişlemeyi yeniden gündeme getirdi, ancak yeni ülkeleri AB’ye entegre etmek zor olacak. Bunun alternatifi Rusya ve Çin’in etkisine engel olmamaktır. Bu hem AB hem de çevremizdeki tüm istekli ülkeler için en az arzu edilen sonuç olacaktır” diye konuştu. ​​​​​​​Kristersson ayrıca yeni üyeleri entegre edebilmek için AB içinde kurumsal reformların öneminin altını çizerek “Ukrayna ve diğer aday ülkeler, AB’ye katılmaya hazır olduklarında, halihazırda kulüpte yer alan bizler onları karşılamaya hazır olmalıyız” açıklamasında bulundu.

 

İLGİLİ HABER:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye geleceği duyurulan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün ziyareti niçin önemli? Erdoğan başında seçime hazırlık ve deprem ve sel felaketi gibi büyük sorunlar dururken bu daveti niçin yapar? ERDOĞAN SEÇİMLE İLGİLİ KURMAYLARINA HANGİ TALİMATI VERDİ?

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları