1 Ağustos 2021 - Hoş geldiniz

FIRINCILAR KÜKREDİ: EKMEĞE YÜZDE 25 ORANINDA ZAM KAÇINILMAZ

Ana Sayfa » EKONOMİ » FIRINCILAR KÜKREDİ: EKMEĞE YÜZDE 25 ORANINDA ZAM KAÇINILMAZ

Eklenme : 08.07.2021 - 15:38

FIRINCILAR KÜKREDİ: EKMEĞE YÜZDE 25 ORANINDA ZAM KAÇINILMAZ

Son zamlarla elektriğe yüzde 15, doğalgaza ise yüzde 12 zam yapıldı. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, İstanbul’daki fırın ocaklarının yüzde 95’inin enerji kaynağının doğalgaz ya da elektrik olduğunu belirtti.

Bloomberg HT’den Cemre Nur Karaca’nın haberine göre; İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Çetin, artan maliyetlerin fırıncıları oldukça zorladığını ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) un fiyatlarına bir müdahale gelmezse İstanbul’da ekmeğe yüzde 20-25 oranında zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

YÜZDE 25 ARTTI

Faturaların gelen zamlarla beraber arttığına dikkat çeken Erdoğan Çetin, 2 bin TL elektrik ve doğalgaz faturası ödeyen bir esnafın yeni gelen zamlarla beraber faturaların 2 bin 300-2 bin 350 TL’e çıkacağını söyledi. Çetin son 45 gün içinde un fiyatlarının da yüzde 25 arttığını ifade etti.

“FİYATLARIN REVİZE EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Çetin, “Un maliyetleri genel maliyetlerimiz içinde yüzde 30-35 bandında yer alıyor. Unun zamlanması demek ekmek maliyetlerinin yüzde 35’ni etkilenmesi anlamına geliyor. Ekmek fiyatlarının otomatik olarak yeniden ayarlanması gerekiyor. Biz burada hükümetten un fiyatlarına bir şekilde destek olmasını beklerken, un fiyatlarının revize edilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Un fiyatlarındaki artışla birlikte maya fiyatlarındaki hızlı yükseliş de fırıncıların maliyetini artırıyor. 2017 yılında kilogram başına 30 liraya satılan maya 2021 yılına gelindiğinde kilogram başına 120 TL’ye oldu.

İLGİLİ HABER:SİZ HİÇ BİR TABAK MAKARNAYA 490TL, BİR 33’LÜK SUYA 40TL VERDİNİZ Mİ? BODRUM’UN ÜNLÜ MEKANINDA YİYİP İÇENLER BUNA İSYAN ETTİLER AMA GÖRMEK İSTEMEDİKLERİ ASIL GERÇEĞİN FATURASI ÇOK DAHA AĞIR VE BÜYÜK. HÜRRİYET YAZARI ORKUN ÜN’ÜN GÜNDEME TAŞIDIĞI BODRUM’UN BU MEKANINDAKİ DİĞER FİYATLARI OKUDUĞUNUZDA ŞAŞKINA DÖNECEKSİNİZ. PEKİ BURALARDA SU GİBİ PARA HARCAYANLARIN KİMLER OLDUĞUNU AÇIKLAMAYA NE DERSİNİZ? AÇIKLAYALIM Kİ ”HAYDAN GELEN HUYA GİDER” SINIFI ORTAYA ÇIKSIN..

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları