FRANSA’DA ORTALIK AYAĞA KALKTI, YA TÜRKİYE?

Ana Sayfa » GÜNCEL » FRANSA’DA ORTALIK AYAĞA KALKTI, YA TÜRKİYE?

18.11.2018 - 9:43

FRANSA’DA ORTALIK AYAĞA KALKTI, YA TÜRKİYE?

Son ekonomik krizin Türkiye’de yarattığı dalgalanma anlaşılır boyutların çok ötesine geçti. Ülkenin en köklü sanayi kuruluşlarının, fabrikaların üretim yapamaz hale gelip birbiri ardına kapanması dalganın büyüklüğü konusunda önemli bir gösterge. Yüzde ellileri çoktan aşmış olan enflasyon milyonlarca dar gelirli aileyi, emeği ile geçinen kitleleri köşeye iyice sıkıştırmış durumda. Bunun temel nedeni hiç kuşkusuz yıllardır uygulanan yanlış ekonomik politikaların artık iflas etmiş olması. Sanayinin ve gündelik hayatın en önemli unsurları olan akaryakıtın, doğalgazın ve elektriğin üstü üste yapılan zamlarla neredeyse kullanılamaz hale gelmesi ekonomideki çöküşün görünen yüzü. Türkiye artık enerji kaynaklarını dünyada en pahalı kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Peki fabrikalar kapanırken, buna bağlı olarak işsizlik çığ gibi büyürken toplumdan bir tepki geliyor mu? Ülkedeki sivil toplum örgütleri ne yapıyorlar? Bu sessizlik neyle açıklanabilir?

Fransa’da akaryakıt zamlarının ülke genelinde 244 bin kişi tarafından protesto edilmesi bu sorularla yakından ilişkili.

Birçok sendikanın çağrısıyla ülke genelinde düzenlenen gösterilerde, hükümetin akaryakıta ek vergi koyması protesto edildi. ‘Sarı yelekliler’ adı altında örgütlenen eylemciler, Paris’in farklı noktalarında gösteri düzenlendi.

Polis, Porte Maillot ve Bastille Meydanı ile Champs-Elysees Caddesi’nde toplanan göstericileri dağıtmaya çalıştı.

Zaman zaman gerginlik yaşanan gösteride polis, eylemcilere, göz yaşartıcı gaz ve cop kullanarak müdahale etti.

‘MACRON İSTİFA’ SLOGANLARI

Öte yandan Elysee Sarayı’nın çevresine gelen yaklaşık bin 200 kişi, “Macron istifa” sloganı attı.

Göstericiler, daha sonra Saray’a girmek için güvenlik bariyerlerini aşmaya çalıştı ancak polis göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocuları engelledi.

Eylemciler, ülke genelinde  yüzlerce cadde ve yollarda blokaj eylemi düzenledi.

Gösterilerde eylemciler ile araç sahipleri arasında gergin anların yaşandığı kaydedildi. Polis, Valenciennes’de kapatılan A2 otoyolunun açılması için göstericilere müdahale etti.

Çok sayıda muhalif milletvekilinin de gösterilere destek verdiği ifade edildi.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde 2 binden fazla noktada düzenlenen gösterilere yaklaşık 244 bin kişinin katıldığını belirtti.

Castaner, çıkan olaylarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 106 kişinin yaralandığını ve 38 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Fransa’da son dönemde hükümetin reform politikalarına karşı grev ve gösteriler arttı. Özellikle mayıs ve haziranda ülke geneline yayılan grev ve gösterilere milyonlarca kişi katılmıştı.

Türkiye’de ekonomik kriz ortalığı adeta savaş alanına çevirmişken, yoksuluk çığ gibi artmışken toplumu saran bu büyük suskunluk ülkenin 16 yıldır nasıl yönetildiğinin de işareti. Başta Türk İş olmak üzere çalışma yaşamındaki büyük sivil toplum örgütleri, kıpırdayamaz hale getirildiler.

Peki bu baskı nereye kadar etkili olacak?

Galiba sonuçlarını hep beraber göreceğiz.

Ziyaretçi Yorumları

Nihal Çakmak18 Kasım 2018

Siz hangi ülkeleri karşılaştırıyorsunuz?Avrupanın demokrat, özgürlükçü yüreği Fransa ,tarihin en onulmaz zamanında 1800 lere varmadan, mutlakiyete baş kaldırarak tüm dünyada yönetim, toplum içindir,insanca yaşam hakkı,hukukun üstünlüğü gibi ilkeleri tarihin kalbine yazarak çığır açmış bir millettir Fransa. Bir de Türk Milletine bakın.Osmanlının vurucu gücü olmaktan öteye geçememiş,kul zihniyetli ve otoriteye eğilerek teslim olmayı kabullenmiş bir toplum. O kadar,ki,devleti yönetenleri eleştirmeyi ayıp saymış,kesinkes teslim olmuş bir zihniyet!Atatürk sayesinde ve ağır vatan savunması koşullarında canhıraş savaşıp, kurtuluşa erdikten sonra bile, ( TBMM 1920.) gene padişahlığı geri getirmek isteyenler çıkmıştır. O günleri Mustafa Kemal Atatürk Buçukta anlatmıştır.
Peki şimdi tam 95 yıl sonra, demokrasiyi anlamayan,özüne sindiremeyen ve kendi oylarıyla seçtiği milletvekillerini efendi sanan,kul zihniyetli cahil ve yobaz toplum kesiminin davranışına be demeli? Hala hilafet,hala otokrat,hala kulluk! Son yıllardaki ekonomik ve hukuk,ve de laiklik alanındaki dejenere yaptırımlara bu yoz kesimin oyları sayesinde ulaştık. Sivil toplum örgütleri,üniversiteler,partiler.,satılan fabrikalarda atılan işsizler ordusu nerede?
Kısacası TBMM nin adı Parlamento,TC nin adı Başkanlık, Cumhurbaşkanı nerede? Başkan var. O halde bunlar tereyağından kıl çeker gibi devletin adını değiştirdiler. Milletvekilleri muhalefet sükut,iktidar milletvekilleri zırvalıyorlar.! Halk nerede? Cumhuriyetin Anayasal İlkelerinden Devletçilik,Halkçılık,Laiklik,Ayrılıklı Güçler İlkesi nerede? Gazeteciler,medya nerede?
Tek olasılık var milleti galeyana getirecek. Dış güçlerin istilası.! Onu da askeri değil,ekonomik olarak TC yi yönetenler yapıyorlar sağolsunlar!

İlgili Terimler :