14 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

GABRİEL BORİC’İN İLK MESAJI: HER GÜN AİLENİZİN YAŞAM KALİTESİ İÇİN ÇALIŞAN BİR BAŞKAN OLACAĞIM

Ana Sayfa » DÜNYA » GABRİEL BORİC’İN İLK MESAJI: HER GÜN AİLENİZİN YAŞAM KALİTESİ İÇİN ÇALIŞAN BİR BAŞKAN OLACAĞIM

Eklenme : 23.12.2021 - 13:16

GABRİEL BORİC’İN İLK MESAJI: HER GÜN AİLENİZİN YAŞAM KALİTESİ İÇİN ÇALIŞAN BİR BAŞKAN OLACAĞIM

 

Şili’de 2011-2012’deki eğitim sistemine karşı düzenlenen öğrenci protestolarında önemli bir rolü olan öğrenci grubu lideri olarak tanınan ve son seçimde ülkenin en genç devlet başkanı unvanı alan Boric birlik mesajı verdi, “Her gün ailenizin yaşam kalitesi için çalışan bir başkan olacağım” dedi.
Şili’de düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçimini kazanan Gabriel Boric başkent Santiago’da hazırlanan sahnede binlerce destekçisine yaptığı zafer konuşmasında, tüm Şili halkı için çalışacağını söyleyerek halka ve adaylara seçime katıldıkları için teşekkür etti.
Devlet başkanlığı görevini herkes için devralacağını vurgulayan Boric, “Sadece dört duvar arasından yönetmeyeceğim, bizi veya diğer alternatifleri seçen tüm Şilililer için Devlet Başkanı olacağım” dedi.
Zor zamanların geleceğini belirten Boric, “Ülkemizin son yüz yılda yaşadığı en kötü salgının sosyal, ekonomik ve sağlık alanındaki sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağız. Zor olacak, buna şüphe yok ancak tarihimizden ders alarak kısa ama sağlam adımlarla ilerleyeceğiz” diye konuştu.
Sputnik’te yer alan habere göre Boric, sağlık, emeklilik, eğitim gibi alanlarda yapılacaklara değinerek şunları kaydetti: “Bu noktaya kadar basit birkaç kelimeyle anlatılabilecek bir hükümet projesiyle geldik; kimseyi geride bırakmadan Şili’nin talep ettiği yeniliklerle sorumlu bir şekilde ilerlemek. Bu ekonomik olarak büyümek, bazılarının tüketim malı olarak gördükleri şeyleri sosyal haklara dönüştürmek, daha huzurlu ve güvenli bir hayatı garanti etmek, herkesin, özellikle de kadınların özgürlüklerini derinleştirmek.”

 

Gabriel Boric kimdir?

İkinci tur devlet başkanlığı seçimini yüzde 55’den fazla oy alarak Şili’de seçilen en genç devlet başkanı unvanını elde eden 35 yaşındaki Boric, ülkenin güneyindeki Şili Patagonyası bölgesinde bulunan Punta Arenas şehrinde 1986’da doğdu. Şili Üniversitesinde Hukuk Fakültesi’ni bitiren Boric, 2011-2012’deki eğitim sistemine karşı düzenlenen öğrenci protestolarında önemli bir rolü olan öğrenci grubu lideri olarak tanındı. Boric, 2014’ten bu yana milletvekilliği görevi yürütüyor. Boric’in 11 Mart 2022’de düzenlenecek törenle Devlet Başkanı olarak göreve başlaması bekleniyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları