GANİ AŞIK YAZDI- DİN ADAMINI SAYGIN KILAN ÜÇ UNSUR

Ana Sayfa » GÜNCEL » GANİ AŞIK YAZDI- DİN ADAMINI SAYGIN KILAN ÜÇ UNSUR

17.11.2019 - 22:06

GANİ AŞIK YAZDI- DİN ADAMINI SAYGIN KILAN ÜÇ UNSUR
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile birlikte din ve siyasetin iç içe girmesi ve din adamlarının bir kısmının AKP meddahı (övücüsü) durumuna düşmesi, toplumda ciddi tepkilere neden olmaktadır.
Arkasında her partiye mensup cemaatin namaz kıldığı veya vaazını / hutbesini dinlediği din görevlisinin ( bu tanım, ruhban sınıfı olmayan İslama daha uygundur), cemaatin siyaseten sinir uçlarına dokunacak özensiz sözler sarfetmesi, kendileri açısından itibar kaybına ve toplumsal gerginliklere sebep olmaktadır. Çoğunluğunu tenzih ederek ifade etmeliyim ki; bu tip din görevlileri, iş ve mesleklerinin olmazsa olmazı üç değerden yoksun oldukları için bu yanlışa sürüklenmektedirler :
                 a) İlim
                 b) Hilim (Hilm)
                 c) Takva
Çok özet olarak İlmi, mesleki donanımda yeterlilik, Hilmi, sabırlı, alçak gönüllü ve uyumluluk, Takvayı da İslami içtenlikle yaşamak şeklinde ifade edebiliriz.
Memleketimin en büyük Camisinin İmamı (şimdi merhum), ” kıldırdığım namazların kabulünden emin değilim, çünkü namaz boyunca günü gelen çekimi nasıl ödeyeceğimi veya benden daire satın alan müşterimin borcunu ödeyip ödeyemiyeceğini düşünmekteyim ” derdi. Bu itiraf, ibadetin özü olan ihlastan ve takvadan uzaklaşmış olmanın itirafıdır.
Günümüz din görevlilerinin bir kısmının maalesef örtülü  ticaretle uğraştığı, siyasete de bulaştığı acı bir gerçektir.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlileri ile ilgili yönetmeliği, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın disiplin hükümlerinden daha katıdır: Bir din görevlisi, bırakınız görevi sırasında, görevi dışındaki insan ilişkileri, söz ve sohbetlerinde bile siyaset yapamaz. Fakat bu hüküm, sadece ” aykırılara”  uygulanır. Bunlar ( aykırılar),  Cumhuriyet’in hizmetinde, gerici akımların ve Osmanlı’yı yıkmış, laik devletimizi de yıkmak üzere kuşatmış olan tarikatların etkisinden uzak duran, maalesef sayısı çok az olan bir kesimdir.
Çok partili hayata geçişimizle birlikte, popülist ve demagog siyaset esnafı, demokratik ve kültürel alt yapısı bulunmayan seçmen yığınlarını dini kullanarak aldattılar ve yıllarca iktidar oldular.
Din sömürüsü ve toplumsal çürüme AKP ile birlikte zirve yaptı.
Bu yozlaşmadan Diyanet kurumu ve mensupları da nasibini aldı.
Aslında haksızlıklara baş kaldırma, zalime direnme, mazlumu sahiplenme ve çağa uyumu öngören ( çünkü aklı esas alan) mübarek dinimizin; kurum ve kişi adı ne olursa olsun, dinden geçinen soytarıların elinde ulviyet, kudsiyet ve ruhaniyetinden özellikle son yıllarda çok şey kaybederek içi ve özü boşaltıldı.
Bu acıklı tablo, gençleri din dışı eğilimlere yöneltti ve pek çok samimi Müslüman’ı dinden soğuttu.
AKP’nin milli ve dini vicdanda açtığı yaraların, toplumsal ahlakta sebep olduğu yıkımların onarımı ve telafisi hiç de kolay olmayacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :