2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

GAZETECİ SERDAR AKİNAN SERBEST BIRAKILDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » GAZETECİ SERDAR AKİNAN SERBEST BIRAKILDI

Eklenme : 20.04.2023 - 7:28

GAZETECİ SERDAR AKİNAN SERBEST BIRAKILDI

Dün sabah saatlerinde evinden gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen gazeteci Sinan Akinan savcılık ifadesi sonrası serbest bırakıldı.

Akinan’ın Muhammed Yakut yayınlarından dolayı gözlatına alınmış,  “Halkı yanıltıcı bilgi yaymak, hakaret, tehdit, kamu görevlisini terör örgütlerine hedef göstermek” suçlamaları yönetilmişti.

EMNİYET İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Serdar Akinan‘ın İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifade ortaya çıktı. Röportaj yaptığı Muhammet Yakut isimli kişiyi önceden tanımadığını, ancak iddialarını bir gazeteci olarak araştırma ihtiyacı hissettiğini söyleyen Akinan, “Ülkemiz, tarihinin en kritik seçimine giderken dile getirilen bu kadar ağır iddiaların sorgulanması bir gazetecinin asli görevidir. Ben işimi yaptım” dedi.

‘DOSYADAKİ İÇERİKLER MESLEK HAYATIMI LEKELEMEYE YÖNELİK’

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre Akinan, ifadesinde, sosyal medya hesaplarının yönetiminin ve paylaşımlarının kendisine ait olduğunu, dosyada yer alan bazı içeriklerin ise kamuoyunda ‘yandaş medya’ olarak bilinen yayın kuruluşlarına ait olduğunu söyledi. Yapılan haberler hakkında “Benim yaptığım paylaşımlar üzerinden atılan başlıklar kabul edebileceğim şeyler değildir. Bu yayın kuruluşlarındaki insanlar FETÖ bağlantılı yayın kuruluşlarında çalışırken Genel Yayın Yönetmeni olduğum Sky Türk kanalında yıllarca Fettullah Gülen ve örgütü hakkında yayınlar yapmış ve bu yayınlardan ötürü bu şahısların ağır saldırılarına maruz kalmıştım. Dosyaya konan içerikler benim 35 yıllık meslek hayatımı lekelemeye yöneliktir” dedi.

Herhangi bir siyasi parti, dernek veya sendikaya üye olmadığını anlatan Akinan, Muhammet Yakut isimli kişiyi daha önceden tanımadığını, ancak iddialarını bir gazeteci olarak araştırma ihtiyacı hissettiğini belirtti.

‘KISA BİR GÖRÜŞMEDEN SONRA YAYINIMA KATILDI’

Serdar Akinan, söz konusu yayınıyla ilgili şunları aktardı:

“Öncelikle adını internette araştırdım. Diyarbakır’da görevli meslektaşlarımı aradım. Yaptığım ilk yayında kendisini hedef alarak iddialarının çok ciddi olduğunu, bugüne kadar bilinen bir sima olmadığını ve bu durumun şaibeli olduğunu ifade ettim. Araştırmalarım devam ederken kanalından ikinci videoyu paylaştı ve benim yayınımı takip ettiğini anlayacağım şekilde ‘Serdar Akinan isminde bir gazeteci var. Beni araştırıyormuş. Beni araştırmak istiyorsa 1992 yıllarında BOTAŞ’ta çalıştığımı bilsin’ ifadelerini kullandı. Yine yayında DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile telefonda konuştuğunu söyledi. Ben de Enginyurt’u aradım. Kendisi ‘Ben de tanımıyorum. Ancak bana ulaştı ve ben de konuştum’ dedi. Şahsın telefonunu istedim, o da verdi. Görüntülü olarak konuştuk. Nerede olduğunu açıklamadı. Ben de görüntüden anlayamadım. Kendisi ile konuştuktan kısa bir süre sonra bir yayın daha yaptım ve yayınıma katılıp katılamayacağını sordum. Kabul etti ve bir gün bir saat için anlaştık. Sonra da yayınıma canlı olarak bağlandı.”

‘İDDİALARIN KONUŞULMAYA GEREK OLDUĞUNU GÖRDÜM’

YouTube kanalını 6 Şubat tarihinde gerçekleşen depremlerden sonra aktifleştirdiğini belirten Akinan, deprem bölgesine giderek sayısız röportaj ve yayın yaptığını söyledi. Bağımsız bir gazeteci açısından kamu yararı gözeterek tüm imkanlarını kullandığını anlatan Akinan, ifadesinin devamında şunları dile getirdi:

“Bu esnada böyle bir şahsın çıkıp son derece ağır iddialar ortaya atması bir gazeteci olarak dikkatimi çekti ve bu şahsı araştırdım. Çok farklı kaynaklara sordum ve iddialarının konuşulmaya değer olduğunu görerek bahse konu 60’tan fazla insanı ve başta Akif Bank iddiası olmak üzere araştırmaya başladım. Öncelikle Aktif Bank dosyasında yayınladığı belgelerdeki kişi ve şirketleri Ticari Sicil Gazetesi’nden buldum ve doğruladım. Bu durum da dikkatimin daha da yoğunlaşmasına sebep oldu. Bu nedenlerle şahsı canlı yayına alıp iddialarını açığa kavuşturmasını istedim. Yayın kaydında da görüleceği üzere bu şahıs konudan konuya atlayarak dağınık bir şekilde iddialarını dile getirdi. Benim de ara ara internet bağlantım koptu. Hatta bu yayını gerçekleştirmeme yardımcı olan arkadaş yayına girerek benim bağlantımın koptuğunu ve kendisinin konuşmaya devam etmesini söyledi. Linkleri verilen videoların büyük bir kısmı aslında o canlı yayının versiyonlarıdır. Kalanları da benim başka konularda yaptığım yayınlardan ibarettir.”

‘BEN İŞİMİ YAPTIM’

Son olarak eklemek istedikleri sorulan Akinan, darbe ve muhtıra dönemlerinde gazetecilik yapmış biri olduğunu ve Türkiye’de medyanın temel kurallarının unutulduğunu belirtti. Gazetecilerin Anayasa’da belirtildiği üzere, bağımsız bir şekilde kamu yararı adına görev yaptıklarını aktaran Akinan, “Hesap sormak, araştırmak, soru sormak bizim asli görevimizdir. Dolayısıyla hafızamızı yoklarsak, bu ülkeye savaş açmış binlerce insanın canını almış Abdullah Öcalan bile bu ülkede yakalanmadan önce röportaj yapılan ve gazetelerde televizyonlarda söyledikleri yayınlanan bir kimseydi. Ülkemiz, tarihinin en kritik seçimine giderken dile getirilen bu kadar ağır iddiaların sorgulanması bir gazetecinin asli görevidir. Ben işimi yaptım” dedi.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Gazeteci Serdan Akinan, Emniyet’teki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’ndeki işlemleri tamamlandı. Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Akinan, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

3 saat boyunca savcılıkta ifade veren Serdar Akinan’ın Muhammed Yakut isimli şahsı tanımadığını adını ve kendisini ilk kez Youtube’da yaptığı paylaşımlarla gördüğünü söyledi.

Akinan, “Bir gazeteci olarak konu ilgimi çekti. Şahsı Google’da araştırdım. Diyarbakır ile ilgisini fark edip, oradaki meslektaşlarımı aradım. Şahsın bilinen kişilerden olduğunu söylediler ve bir yayınımda bu adamın kim olduğunu sorgular şekilde ifadelerde bulundum” dedi.

SERBEST BIRAKILDI

Akinan, suç kastının olmadığını söyleyerek üzerine atılı olan suçları reddetti. Avukatı Serkan Günel, gazeteci Akinan serbest kalmasını talep etti.

Avukat Günel, Akinan’ın savcılık ifadesi sonrası serbest kaldığını duyurdu. Şartlı salıverilen Akinan, haftada 3 gün imza verecek

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları