GEREĞİNİ YERİNE GETİREN AKŞENER’İ PARTİSİ SAHİPLENDİ: ”GENEL BAŞKANIMIZ TEK ADAY, İSTİFA YOK.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » GEREĞİNİ YERİNE GETİREN AKŞENER’İ PARTİSİ SAHİPLENDİ: ”GENEL BAŞKANIMIZ TEK ADAY, İSTİFA YOK.”

23.07.2018 - 12:03

GEREĞİNİ YERİNE GETİREN AKŞENER’İ PARTİSİ SAHİPLENDİ: ”GENEL BAŞKANIMIZ TEK ADAY, İSTİFA YOK.”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, olağanüstü kurultay hakkında açıklama yaptı.

Koncuk, “Genel başkanımız tek aday olacak. Yolumuza devam edeceğiz. İstifa yok” dedi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, “İYİ Parti’de sıkıntı yok. Yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz” dedi.

İYİ Parti Genel Merkezinde yaptığı açıklamada parti içinde herhangi bir sorun olmadığını dile getiren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, “Genel başkanımız tek aday olacak. Yolumuza devam edeceğiz. İstifa yok. Partimizin geçmişte yaşadıklarını değerlendirdik. Aslında genel başkanımız Türkiye’de tüm siyasi liderlere son derece yiğitçe mesaj vermiştir. Parti içerisinde yaşanmış her şeyi üstlenen bir genel başkanımız. Parti tüzüğümüzün kendisine verdiği yetki doğrultusunda bir genel kurul kararı almıştır. Bu genel kuruldan daha da güçlenerek çıkacak bir İYİ Parti’dir. Aslında bunu konuşmamız lazım. Bu siyaseten ahlaki bir duruştur. Milletimizin bu tarafına dikkat etmesi gerekir. İYİ Parti’de sıkıntı yok. Yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu arada Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in istifa kararı almasında, partisinin milletvekili adayı Adnan İslamoğlu’nun “Yola çıktık, yarı yolda bıraktın. Madam, sen seçim kaybetmedin, sana olan inanma duygusunu yok ettin” şeklindeki paylaşımının etkili olduğunu iddia etti.

Akşener’in istifa kararını üç gün önce vermiş olabileceğini söyleyen Sarıkaya, Akşener’in söz konusu paylaşımla ilgili olarak kurmaylarına “Kültürümüzde ‘madam’ diye kime denir herkes bilir; genelev patronuna denir. Siz beni yalnız bıraktınız, bana bu hadsizliği yapana haddini bildirmediniz, hiçbiriniz cevabını vermediniz” dediğini ileri sürdü.

Bunun üzerine kurmaylarının Akşener’e “‘Madam’ değil, ‘madem’ demek istedi” dediğini iddia eden Sarıkaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Konuşmalar sonucu ortam sakinleşiyor. Sabah çalıştayda seçimde yerini beğenmeyip aday olmayan Yusuf Halaçoğlu ile aday olamayan veya seçilemeyen bazı partililer “vefasızlık, yarı yolda bırakma, adam harcama” gibi kelimeler kullanarak Akşener’e eleştirilerini sıralıyor. Halaçoğlu’nun konuşmasına sanki başka bir parti liderine hitap ediyormuş gibi, ‘Sayın Genel Başkan’ diye başlaması ve üslubunu oldukça sert tutması bardağı taşırıyor. Akşener, ‘sürekli bir bedel istendiği, borcunu bir türlü bitiremediğini’ belirtip, konuyu yine ‘madam’ hitabına getiriyor. Bir gece önce kurmaylarına söylediği ‘Kültürümüzde madam kime denir bellidir’ cümlesini yineliyor ve kürsüyü terk etmeden önce şunları söylüyor; ‘Lider olarak teşkilatların başarısızlığının da ittifakın da milletvekili sıralamasındaki hatanın da sorumlusu benim, hepsini üstleniyorum ve istifa ediyorum.'”

Öte yandan İYİ Parti milletvekilleri, saat 11.00’de Genel Merkez’de toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Meral Akşener’in yeniden aday gösterileceği belirtildi.

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray şunları söyledi:

Biliyorsunuz bu hafta sonunda Afyon’da İYİ Parti’nin bir çalıştay toplantısı kampı yapıldı. Bu çalıştayın amacı; geçtiğimiz seçim döneminde yaşadıklarımız, oradan çıkardığımız deneyimler ve bu deneyimler ışığında gelecek siyasetine nasıl bir perspektif ortaya koyacağımız ve ortaya çıkan bu yeni rejimde yeni siyasetin nasıl olması gerektiği konusunda bir karşılıklı tartışmalı fikir alışverişine dayanan geniş katılımlı bir toplantı yapıldı.

Bu toplantı sırasında, son gününde serbest tartışmada yönetime eleştiriler ve takdirler söylendi. Sayın genel başkan, Türk siyasi tarihinde pek az görülecek şekilde, esasen başarılı olmuş olmamıza rağmen, kendi koyduğu hedeflere ulaşamadığı için büyük bir sorumlulukla İYİ Parti’yi olağanüstü büyük kurultaya davet etti, çağrı yaptı.

Doğrusu bu diğer liderler için, Türkiye demokrasisi için bir ders olmalı diye düşünüyoruz. Tabi bu sayın genel başkan, bu açıklamasından sonra bir tweet atarak bir daha da aday olmayacağını ifade etti. Bu kendi iradesidir, beyanlarıdır. Ancak bu partinin en alt kademesinden en üst kademesine kadar ayrıca başka bir irade ortaya çıktı. Bu irade de sayın genel başkanın, hepimizin ortak imza ve teklifleriyle ilk yapılacak kongrede genel başkan adayı gösterilmesidir.

BAHÇELİ’YE YANIT

Bahçeli demokrasi konusunda en son konuşacak isimdir.  Aralarında büyük fark vardır, birisi kongreden korkar, birisi kendi kongreyi çağırır. MHP’ye saygı duyarız. Ancak Bahçeli’nin bu açıklamalarını sıtma nöbeti olarak değerlendiriyorum. Herkes kendi işine bakmalı. Biz başka partilerinin iç işlerine karışmayız.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :