23 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

GÖRÜŞMELER SONRASI UKRAYNA HEYETİNDEN İLK AÇIKLAMA: TARAFSIZLIK KARŞILIĞINDA GARANTÖRLÜK TALEBİ

Ana Sayfa » DÜNYA » GÖRÜŞMELER SONRASI UKRAYNA HEYETİNDEN İLK AÇIKLAMA: TARAFSIZLIK KARŞILIĞINDA GARANTÖRLÜK TALEBİ

Eklenme : 29.03.2022 - 17:25

GÖRÜŞMELER SONRASI UKRAYNA HEYETİNDEN İLK AÇIKLAMA: TARAFSIZLIK KARŞILIĞINDA GARANTÖRLÜK TALEBİ

Barış müzakereleri için İstanbul’da bir araya gelen Ukraynalı ve Rus heyetlerin görüşmeleri sona erdi.

Toplantı sonunda basın mensuplarına açıklama yapan Ukrayna heyeti, tarafsızlık statüsünü kabul etmeleri karşılığında ülkeye güvenlik garantileri sağlayacak bir garantörlük sistemi önerdiklerini duyurdu.

Türkiye’nin adı, sürecin başından bu yana olası garantör ülkeler arasında geçiyor. Diğer garantör ülkeler olarak İngiltere, Çin, ABD, Fransa, Kanada, İtalya, Polonya ve İsrail’in de adı anılıyor. Ukrayna heyeti, söz konusu ülkelerle temasta olunduğunu ve bazılarının garantörlük teklifini kabul etme sinyali verdiğini kaydetti.

Beşinci madde vurgusu

Ukrayna heyetinin baş müzakerecisi David Arakhamiya, NATO anlaşmasının 5’inci maddesine benzer bir uluslararası mekanizma talep ettiklerini belirterek “Garantör ülkelerin NATO’nun 5’inci maddesine benzer şekilde hareket ettiği bir uluslararası güvence mekanizması istiyoruz. Hatta daha da ciddisini” ifadesini kullandı. NATO anlaşmasının 5’inci maddesi uyarınca, bir ittifak üyesine yapılan saldırı, tüm üyelere yapılmış kabul ediliyor.

Ukrayna’nın NATO’ya üye olmamasını isteyen Rusya, Ukrayna’nın tarafsız devlet statüsüne sahip olmasını görüşmelerde ana koşullardan biri olarak görüyor. Bu, Ukrayna’nın hiçbir askeri ittifaka üye olamaması ve topraklarında yabancı asker ve silah sistemleri bulunduramaması anlamına geliyor. Ukrayna ise bunun karşılığında Ukrayna’nın güvenliğinin garantör devletler tarafından sağlanmasını talep ediyor.

Arakhamiya ayrıca, İstanbul’daki görüşmelerin Ukrayna ve Rusya arasında devlet başkanları düzeyinde bir buluşmanın gerçekleşmesi ihtimalini artırdığını söyledi. Ukraynalı müzakereci, “Bugünkü görüşmenin sonuçları, liderler düzeyindeki bir görüşme için yeterli” dedi.

Kırım için 15 yıllık istişare süreci

Görüşmelerin en pürüzlü konularından biri olan Kırım ile ilgili de açıklama geldi. Ukrayna heyeti, tamamen ateşkes sağlanması koşuluyla Kırım’ın statüsü konusunda 15 yıllık istişare süreci başlatılması teklifinde bulundu. 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım, uluslararası hukuk açısından Ukrayna’nın egemenlik alanında bulunuyor.

Ukrayna heyeti, Rusya ile yapılacak olası bir anlaşmanın öncelikle Ukrayna’da referanduma sunulacağını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları