28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

GÖRÜŞMELERİ ERTELENEN ”SANSÜR YASASI”NDA AKP VE MHP ORTAK BİR NOKTADA BULUŞAMIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » GÖRÜŞMELERİ ERTELENEN ”SANSÜR YASASI”NDA AKP VE MHP ORTAK BİR NOKTADA BULUŞAMIYOR

Eklenme : 28.06.2022 - 15:23

GÖRÜŞMELERİ ERTELENEN ”SANSÜR YASASI”NDA AKP VE MHP ORTAK BİR NOKTADA BULUŞAMIYOR

Kamuoyunda “Dezenformasyon yasası” olarak da bilinen Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören 40 maddelik kanun teklifinin Meclis’teki görüşmeleri, muhalefet ve basın meslek örgütlerinin itirazları üzerine ertelendi.

“Sansür düzenlemesi” olarak nitelendiren ve basın meslek örgütleri başta olmak üzere toplumun farklı kesimleri tarafından eleştirilen tasarının önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi beklenirken, AKP ve MHP’nin yaklaşımı giderek farklılaşıyor.

AKP’nin, itiraza konu olan maddeleri yeniden masaya yatırması gündeme geldi. AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, geçen hafta yaptığı açıklamada ertelemeyle ilgili olarak “Bu tamamen Meclis’in programıyla ilgili. Kanun gündemden kalkmadı. Bu erteleme süresi içerisinde başka görüşler ortaya çıkarsa elbette onlar da dikkate alınır” ifadelerini kullanmıştı.

Tunç, “Bu süre içerisinde başka görüşler ortaya çıkarsa elbette dikkate alınır. ‘Bu, şu şekilde daha iyi olur’ denirse genel kurul aşamasında önerge verilir ona göre değişiklikler yapılabilir” diye konuşmuştu.

AKP ve MHP milletvekilleri tarafından hazırlanan yasa teklifine birçok AKP’li milletvekili imza atmazken, MHP milletvekilleri yasa teklifine tam destek veriyor.
Düzenleme üzerinde çalışan AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’ın yasa teklifine imza atmaması ittifak içerisindeki çatlağın boyutunu gözler önüne seriyor. Ancak MHP’li milletvekilleri, yasanın mevcut haliyle Genel Kurul’dan geçmesi konusunda ısrarını sürdürüyor.

Özellikle tartışmaların odağında bulunan 29’uncu maddeye parti içerisinde de sert eleştiriler yapılıyor.

Yasa tasarısının mevcut haliyle geçmesini isteyenlerin sayısı AKP içerisinde az olurken, tartışmaların odağındaki maddelerin değişmesini isteyen vekiller hayli fazla.

Tasarının Meclis Genel Kurul görüşmelerinin ertelenmesinden bu yana MHP’nin yayın organı Türkgün gazetesi her gün birinci sayfasından yasa tasarısının geçmesine ilişkin yayınlar yaptı.

Gazete bugünkü birinci sayfasına, tasarının mimarlarından MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın görüşlerini taşıdı. Habere “Yalancının mumu hapiste sönecek” başlığı atıldı.

MHP’nin yasa tasarısına yönelik değişmeme ısrarı sürerken, AKP cenahından bir süredir açıklama gelmiyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları