23 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

GÖZ TARAMASIYLA ÖLÜM RİSKİ HESAPLANIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » GÖZ TARAMASIYLA ÖLÜM RİSKİ HESAPLANIYOR

Eklenme : 19.01.2022 - 16:06

GÖZ TARAMASIYLA ÖLÜM RİSKİ HESAPLANIYOR

Avustralya’daki Melbourne Göz Araştırmaları Merkezi’nde yapılan araştırmalar, ölüm riskinin hesaplanabileceğini ortaya koydu. Araştırmayı yürüten akademisyenler, retinanın, kişinin sağlığına daha derin bakılmasına izin veren bir ‘pencere’ görevi gördüğünü belirtiyor.

Araştırma ile ‘retina yaşı boşluğunun’ ölüm riskiyle bağlantılı olduğunun ortaya çıkarıldığı belirtiliyor.  Uzmanlar, retina yaşı boşluğunun kişinin kronolojik yaşı ile retinasının tahmini biyolojik yaşı arasındaki fark olduğunu belirtirken, bu durumun kişinin ölüm riskini belirlediği açıklandı. Araştırmada, gözün arka yüzeyinden alınan görüntüler analiz edilerek sonuçları sıralandı. Gönüllüleri 11 yıl boyunca izleyen Avustralyalı uzmanlara göre, on yıllık boşlukları olan kişilerin ölüm olasılığı, diğerlerine oranla yüzde 67’ye kadar daha yüksek olarak açıklandı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre ekip UK Biobank’tan seçilen 36 bin katılımcının retina yaş farkını değerlendirdi. Yarısından fazlasının retinalarının gerçek biyolojik yaşlarından en az üç yaş büyük olduğu düşünülüyordu. İngiliz Oftalmoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, bazılarının retinaları on yıl daha yaşlıydı. Daha sonra bunu, ortalama 11 yıl boyunca katılımcıların sağlık verileriyle eşleştirerek, ölüm nedenlerini retina yaş farkıyla ilişkilendirmeleri sağlandı.

Göz taramasıyla ölüm riski hesaplanıyor - Sayfa 6

Bu süre zarfında, katılımcıların 1.800’ü (yüzde 5) öldü. Çoğunluğu kanser, bunama veya kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Büyük retina yaşı apseleri, kalp hastalığı veya kanser dışındaki nedenlerden yüzde 49-67 daha yüksek ölüm riski ile ilişkilendirildi.

Araştırmacılar ayrıca sol gözden alınan retina görüntülerini kullanarak benzer bir çalışma uygulayarak benzer sonuçlara vardıklarını açıkladı. Araştırma ekibinden Dr Lisa Zhuoting Zhu, “Bu bulgular, retina yaşının klinik olarak yaşlanmanın biyolojik belirteci olabileceğini düşündürmektedir. Bu hipotez, retinal görüntülemenin kardiyovasküler risk faktörleri, kronik böbrek hastalıkları ve sistemik biyobelirteçler hakkında bilgi içerdiğini öne süren önceki çalışmalar tarafından desteklenmektedir” dedi.

Gözün arkasındaki ışığa duyarlı sinir dokusu katmanları olan retina taramaları, daha önce kardiyovasküler hastalığın bazı uyarı işaretlerini tespit etmek için de kullanılıyordu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları