GÖZLER YİNE MUHARREM İNCE’DE. ”BEN İMZA TOPLAMAYACAĞIM.” DEDİ AMA EKLEDİ: ”ÖRGÜT KENDİSİ ÇÖZECEKTİR BU İŞİ.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » GÖZLER YİNE MUHARREM İNCE’DE. ”BEN İMZA TOPLAMAYACAĞIM.” DEDİ AMA EKLEDİ: ”ÖRGÜT KENDİSİ ÇÖZECEKTİR BU İŞİ.”

03.07.2018 - 18:54

GÖZLER YİNE MUHARREM İNCE’DE. ”BEN İMZA TOPLAMAYACAĞIM.” DEDİ AMA EKLEDİ: ”ÖRGÜT KENDİSİ ÇÖZECEKTİR BU İŞİ.”

Odatv’nin haber analizine göre Muharrem İnce ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün akşam gerçekleşen görüşmelerinin ardından, aslında çok samimi bir hava içinde geçen ve eşlerinde orada bulunduğu yemekli toplantının bugünkü yansımaları bambaşka.

Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki kritik görüşme CHP’de suları iyiden iyiye ısındırdı. İnce’nin o görüşmede Kılıçdaroğlu’na yaptığı “çekil” teklifini basına deşifre etmesi, Kılıçdaroğlu kanadında “nezaketsizlik” olarak yorumlandı.

Muharrem İnce, olağanüstü kurultay için ise “Ben imza toplamayacağım, ama hayır derse, örgüt kendisi çözecektir bu işi” dedi. Yani İnce, Kılıçdaroğlu’nun çekilmesi için CHP tabanına hem mesaj verdi hem de onlardan destek istedi.

İşte CHP’yi olağanüstü MYK’ya taşıyan bu hızlı trafik sonrasında, tabanda da hareketlilik başladı.

Edindiğimiz bilgiye göre; CHP’deki Muharrem İnce destekçileri harekete geçti ve olağanüstü kurultay için imza toplanmaya başlandı.

Peki öncesinde ne olmuştu?

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 26. Dönem Milletvekilliğini devretti ve Yalova milletvekili Özcan Özel’e, rozetini taktı. Muharrem İnce burada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. İnce, CHP’nin Genel Başkanı olma isteğini ilettiğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da onursal başkanlık teklif ettiğini söyledi. Habertürk’ün haberine göre, Kılıçdaroğlu’ndan İnce’nin açıklamalarına jet hızında yanıt geldi. Kılıçdaroğlu, “Özel bir yemekti, bağlamından koparmak siyasi bir nezaketsizlik”şeklinde konuştu. CHP’de MYK olağanüstü toplanıyor. MYK, perşembe 11.00’da yapılacak

Muharrem İnce’nin sözleri şöyle:

“Sayın Genel Başkanlığı’na büyük bir devlet adamlığı yaptığını İYİ Parti’ye 15 vekil vererek daha sonra da parlamentodaki rakibini cumhurbaşkanı adayı göstererek büyük bir adım attığını söyledim. Kılıçdaroğlu’ndan bana teklif gelmedi ama benden ona bir teklif gitti. Yarış içinde olmayacağımı söyledim. Kendisine onursal başkanlık teklif ettim. Evet ya da hayır bir şey demedi. Ben bu teklifi yaptım. Kendi takdiridir. Bunu kendisinin değerlendireceğini gerisine bakacağız.Ben imza toplamayacağım, ama hayır derse örgüt kendisi çözecektir bu işi.”

BÜLENT TEZCAN’DAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarının “siyasi nezaket ölçüleriyle bağdaşmadığını” söyledi.  ANKA’ya konuşan Bülent Tezcan, “Bu özel bir yemekti. Eşlerle yenmiş böyle bir özel yemekte söylenen bazı sözlerin ana bağlamından koparılıp basına bu şekliyle servis edilmesi yakışıksız bir tutum. Siyasi nezaket ölçüleriyle bağdaşmıyor” dedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun da bu görüşte olduğunu ifade eden Tezcan, “Bu şekliyle aktarılmış olması uygun değil” dedi.

Tezcan, “Bizim gündemimizde kurultay yok” derken, İnce’nin “Ben imza toplamayacağım ama ‘hayır’ derse örgüt kendisi çözecektir bu işi” sözlerini ise, “Örgütün tüzüğe uygun kurultay talebi olursa tabi ki o talebe uyulur” diye değerlendirdi.

Muharrem İnce dün akşam 19.00’da Ankara’da Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmişti. İnce ile Kılıçdaroğlu’nun seçim sonrası ilk yüz yüze görüşmesinin ardından basına açıklama yapılmamıştı.

Seçimin ardından Muharrem İnce’nin, CHP’den daha yüsek oy alması kurultay tartışmalarını gündeme getirmişti. Kılıçdaroğlu ve İnce kurultay tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunmuş, İnce, “Benim ağzımdan kurultay diye bir şey duyamayacaksınız” demişti. Kılıçdaroğlu ise, kurultay olmayacağını, yerel seçimlere odaklandıklarını açıklamıştı.

Muharrem İnce, seçimin ardından düzenlediği basın toplantısında yüzde 30 barajını 41 yıl sonra aştıklarına vurgu yapmış, “Önümüzden yürü derlerse yürürüm” diye konuşmuştu.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :