2 Ağustos 2021 - Hoş geldiniz

GREENPEACE, DEPREM VE TSUNAMİDE HASAR GÖRE FUKUŞİMA NÜKLEER SANTRALİ’DEN DENİZE BIRAKILACAK RADYO AKTİF MADDE İÇEREN KİRLİ SUYUN YARATACAĞI TEHLİKEYİ AÇIKLADI

Ana Sayfa » GÜNCEL » GREENPEACE, DEPREM VE TSUNAMİDE HASAR GÖRE FUKUŞİMA NÜKLEER SANTRALİ’DEN DENİZE BIRAKILACAK RADYO AKTİF MADDE İÇEREN KİRLİ SUYUN YARATACAĞI TEHLİKEYİ AÇIKLADI

Eklenme : 24.10.2020 - 8:53

GREENPEACE, DEPREM VE TSUNAMİDE HASAR GÖRE FUKUŞİMA NÜKLEER SANTRALİ’DEN DENİZE BIRAKILACAK RADYO AKTİF MADDE İÇEREN KİRLİ SUYUN YARATACAĞI TEHLİKEYİ AÇIKLADI

Greenpeace raporunda, kirli suyun içinde ‘insan DNA’sına zarar verme potansiyeline sahip’ olduğu belirtilen radyoaktif madde ‘Karbon-14’ün tehlikeli seviyelerde’ bulunduğu açıklandı.

Çevre örgütü Greenpeace, Japonya’da Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nden denize bırakılacak olan kirli suyun, insan DNA’sına zarar verme tehlikesi taşıyan radyoaktif madde içerdiği konusunda uyardı.

Raporda, kirli suyun içinde ‘insan DNA’sına zarar verme potansiyeline sahip’ olduğu belirtilen radyoaktif bir madde olan ‘Karbon-14’ün tehlikeli seviyelerde’ bulunduğu açıklandı.

Sputnik’in aktardığına göre, Greenpeace’in hazırladığı raporda, 2011’de deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nde tutulan ve radyoaktif olma özelliğini koruyan büyük miktarda suyun denize dökülmesi halinde, insan DNA’sına verebileceği zarara değinildi. Japonya hükümetinin, kirli suyu Pasifik Okyanusu’na tahliye etmeyi planladığının kaydedildiği raporda, strontium-90, karbon-14 ve diğer tehlikeli radyonüklidleri içeren kirli suyun denize boşaltılmasının yerel ve çok daha uzak yerlerdeki topluluklar ve çevre için ciddi, uzun vadeli sonuçları olacağı vurgulandı.

Raporda, bu kirli suyun okyanusa salınması halinde ‘5 bin 730 yıllık yarılanma ömrü olan’ karbon-14’ün tamamen çevreye bulaşacağı kaydedildi. Japon hükümetinin ve söz konusu santralin işletmecisi Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi’nin (TEPCO), suyu depolama kapasitesinin 2022’den itibaren dolacağını, sudaki tek radyonüklitin trityum olduğunu ve suyu okyanusa boşaltmanın hiçbir alternatifinin bulunmadığını savunduğunun aktarıldığı raporda, hükümet, suyun ‘sadece trityum içerdiği’ izlenimini vererek ‘işlemden geçirildiğini’ öne sürmekle itham edildi.

Japon medyasında, ‘radyoaktiviteyi azaltmak için filtrelenmiş, 1 milyon tondan fazla suyun 2022’den itibaren denize bırakılmaya başlanacağı’ yönünde haberler yer almış, hükümet ise herhangi bir nihai karar alınmadığını açıklamıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları