GÜLDAL OKUDUCU: ”TECAVÜZ BİR SAVAŞ STRATEJİSİDİR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » GÜLDAL OKUDUCU: ”TECAVÜZ BİR SAVAŞ STRATEJİSİDİR.”

11.05.2018 - 10:20

GÜLDAL OKUDUCU: ”TECAVÜZ BİR SAVAŞ STRATEJİSİDİR.”

Tam da seçim tartışmalarına boğulduğumuz bir aşamada, tam da anketlerin,  hesapların havada uçuştuğu bir süreçte CHP Kadın Kolları Eski Genel Başkanı Güldal Okuducu, gelip dayandığımız noktanın perde arkasında yatan anlayışın derin bir analizini yapmış.

Okuducu, AKP’nin 16 yıllık iktidarında, şiddet-istismar-taciz-tecavüz olaylarındaki akıl almaz tırmanışa dikkat çektiği yazısına, Amerika’nın Vietnem’da yaptığı insanlık dışı uygulamaları örnek göstererek girmiş:

”Vietnam; “Türk halkı hayranlık verici bir cesaret ve fedakârlık ruhuyla uğursuz Sevr anlaşmasını yırttı ve bağımsızlığını kazandı. Emperyalizmin düzenlerini yendi ve sultanın tahtını devirdi. Bitkin, parçalanmış ve çiğnenmiş bir ulusu, birleşmiş ve güçlü bir cumhuriyet haline getirdi, devrimini yaptı” diyen HoŞiMinh’in ülkesi…

Bağımsızlık…

Özgürlük…

Eşitlik…

Adalet…

Onur…

Dayatan koşulların niteliğine uygun örgütlenmelerle ve can pahasına korunmuştur çoğu zaman.

ABD’nin Vietnam’ı işgal sürecinde,12 ile 14 yaş arasında ki genç kızların çoğuna ve binlerce kadına tecavüz eden ABD askerleri, Saygon’u neredeyse açık genelev haline getirmişti. Saygon’da bir anayla gelininin tarlada Amerikalı askerlerin tecavüzüne uğraması, Vietnamlı kadınları öfkeden çılgına çevirdi. 1970’de Vietnamlı kadınlar, “VİETNAMLI KADINLARIN ONURUNU SAVUNMAK ÜZERE BİR KADIN KURULU” oluşturdu. Amerikan birliklerinin çekilmesini isteyen bir Kurultay toplayarak bir eylemlilik başlattı.”

Güldal Okuducu’nun yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

TECAVÜZ BİR SAVAŞ STRATEJİSİDİR- GÜLDAL ÖKTEM OKUDUCU

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :