GÜLEN KADROLARININ BÜYÜK GÖÇÜ SÜRÜYOR. NORVEÇ’E İLTİCA BAŞVURULARININ DÖRTTE BİRİ TÜRKİYE’DEN.

Ana Sayfa » GÜNCEL » GÜLEN KADROLARININ BÜYÜK GÖÇÜ SÜRÜYOR. NORVEÇ’E İLTİCA BAŞVURULARININ DÖRTTE BİRİ TÜRKİYE’DEN.

09.10.2018 - 21:10

GÜLEN KADROLARININ BÜYÜK GÖÇÜ SÜRÜYOR. NORVEÇ’E İLTİCA BAŞVURULARININ DÖRTTE BİRİ TÜRKİYE’DEN.

Norveç’e iltica başvurularının dörtte biri bu yıl Türkiye vatandaşlarınca yapılmış.

Evrensel’den Mahmut Algünerhan’ın haberine göre bu yıl toplam 630 Türkiye vatandaşı Norveç’e iltica başvurusunda bulundu. Bu, geçen yılki rakamın dört katı, bu yılki toplam ilitica başvurusunun ise dörtte biri.

Yılın ilk dokuz ayında Norveç’e toplam iltica başvurusu sayısı 2 bin 464. İltica edenlerin 400’ü Afgan, 300’ü Suriyeli, 200’ü de Eritreli.

Geçen yıl Norveç’e iltica başvurusunda bulunan Türklerin sayısı 164’tü. Bu sayı 2016’da 89, 2017’de 96’ydı. Bu yıl Türkiye’den başvuranların 216’sı temmuz ayında Norveç’e geldi, ocak ayında gelenlerin sayısı ise beş.

‘Gülenciyim’ gerekçesi oturma izni için yeterli

İltica başvurusunda bulunanların çoğu, gerekçe olarak Gülen Cemaati mensubu olmalarını ve Türk makamlarınca takip edilmelerini gösteriyor. Yabancılar Genel Müdürlüğü’ne (UDI) göre şu ana kadar bu gerekçeyle başvuru yapanların çoğu Norveç’te oturma izni almış durumda.

UDI, başvuruların artması sebebiyle Türkiye’den gelen başvurulara ilişkin işlemleri temmuz ayında durdurmuştu. İşlemler yeniden başlamış durumda.

Norveç Adalet Bakanlığı, geçen yıl Gülen Cemaati’yle bağlantılı Türk vatandaşlarının koruma hakkına sahip olduğunu açıklamıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :