GÜNAYDIN, GERÇEKTEN GÜNAYDIN. AKİF HAMZA ÇEBİ CHP ÖRGÜTLERİNDEN DETAYLI SEÇİM RAPORU ”İSTEDİ.” BÜLENT TEZCAN’SA SEÇİM SONUÇLARINI ”ETRAFLI BİÇİMDE” DEĞERLENDİRECEKLERİNİ AÇIKLADI VE EKLEDİ: ”YÖNETİM ZAFİYETİ VARSA GEREĞİ YAPILIR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » GÜNAYDIN, GERÇEKTEN GÜNAYDIN. AKİF HAMZA ÇEBİ CHP ÖRGÜTLERİNDEN DETAYLI SEÇİM RAPORU ”İSTEDİ.” BÜLENT TEZCAN’SA SEÇİM SONUÇLARINI ”ETRAFLI BİÇİMDE” DEĞERLENDİRECEKLERİNİ AÇIKLADI VE EKLEDİ: ”YÖNETİM ZAFİYETİ VARSA GEREĞİ YAPILIR.”

23.07.2018 - 9:58

GÜNAYDIN, GERÇEKTEN GÜNAYDIN. AKİF HAMZA ÇEBİ CHP ÖRGÜTLERİNDEN DETAYLI SEÇİM RAPORU ”İSTEDİ.” BÜLENT TEZCAN’SA SEÇİM SONUÇLARINI ”ETRAFLI BİÇİMDE” DEĞERLENDİRECEKLERİNİ AÇIKLADI VE EKLEDİ: ”YÖNETİM ZAFİYETİ VARSA GEREĞİ YAPILIR.”

CHP, olağanüstü kurultay tartışmalarının hız kesmeden devam ettiği bir süreçte, bir yandan da 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını analiz etmek için çalışmalarını hızlandırdı. Bu amaçla 13 Temmuz’da Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ve Genel Sekreter Akif Hamzaçebi’nin imzasıyla parti örgütlerine gönderilen talimatta tüm il ve ilçe başkanlıklarından detaylı seçim raporları hazırlamaları istendi.

 ‘EĞER YÖNETİM ZAFİYETİ VARSA GEREĞİ YAPILIR’

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre; yazıda, seçim sonuçlarının 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleriyle karşılaştırılması, oy kaybı ve artışının nedenlerinin üç başlıkta analiz edilmesi talep edildi. İlk başlıkta oy değişiminin toplumsal, kültürel, ekonomik değişimlerle ilgisinin araştırılması, ikinci bölümde; rakip partilerin uygulama ve politikalarının etkilerinin incelenmesi, üçüncü bölümde ise CHP’nin politika ve tercihlerinin seçmene etkisinin analiz edilmesi istendi. Tezcan, “İlçe raporları doğrultusunda il danışma kurulları toplanacak. İl danışma kurulları da ildeki seçimin sonuçlarını analiz edecek. Bütün bunlar raporlanacak ve bilgisayar sistemine girecek. 972 ilçe bazındaki bütün bu raporları merkezi olarak genel merkezden takip edecek bir ekip oluşturduk. Burada bir geniş heyetle raporları inceleyeceğiz. Bu çerçevede bir temel rapor oluşacak. Daha sonra,; il başkanları, milletvekilleri ve PM toplantılarında seçim sonuçlarını etraflı bir biçimde değerlendireceğiz” dedi. Tezcan, şunları kaydetti:

“Seçim değerlendirmesi gündemindeki danışma kurulu toplantılarında bu sefer bir başka yol izledik ve nasıl çalışacaklarını da bilimsel bir metotla tarif ettik. Danışma kurulu toplantıları bu raporlara göre yapılacak. Eğer böyle bir çerçeve çizmezsek, aday olamayanlar ‘biz aday olamadık onun için’ diyor. Kongre yarışını kaybetmiş olanlar ‘yönetim çalışmadı onun için oldu’ diyor. Bizim asıl hedefimiz ciddi bir seçim değerlendirmesi çıkarmak.”

‘ÖNCE TARTIŞILMALI’

Tezcan, örgütteki çalışmanın haricinde Bilim, Kültür ve Yönetim Platformu’nun genel bir Türkiye analizi yapacağını, ayrıca ODTÜ’lü hocaların matematiksel oy geçişlerini gösteren bir teknik analiz hazırlayacaklarını belirterek, “Bu üçü çerçevesinde merkezi olarak bir seçim değerlendirmesi yapacağız. Eğer bu süreçte parti yönetiminin bir zafiyeti söz konusuysa, parti yönetimi bunun gereğini yapar. Ama önce bunun tartışılması lazım objektif olarak” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :