4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

HACER FOGGO ”ASKIDA HAYATLAR”-DOĞAN KİTAP, KASIM 2022…FERHAN ŞAYLIMAN ”ASKIDA HAYATLAR”-YURTSEVERLİK.COM, HAZİRAN 2022

Ana Sayfa » GÜNCEL » HACER FOGGO ”ASKIDA HAYATLAR”-DOĞAN KİTAP, KASIM 2022…FERHAN ŞAYLIMAN ”ASKIDA HAYATLAR”-YURTSEVERLİK.COM, HAZİRAN 2022

Eklenme : 01.12.2022 - 11:40

HACER FOGGO ”ASKIDA HAYATLAR”-DOĞAN KİTAP, KASIM 2022…FERHAN ŞAYLIMAN ”ASKIDA HAYATLAR”-YURTSEVERLİK.COM, HAZİRAN 2022

 

CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo’nun ”Askıda Hayatlar” adlı kitabı kasım ayında Doğan kitap tarafından yayımlandı.

Yayınevi Foggo’nun kitabını şu sözlerle tanıttı:

”Hacer Foggo, yıllarını yoksullarla, kentsel dönüşüm mağdurlarıyla dayanışmaya adamış bir gazeteci, aktivist. Türkiye “Hayat Eve Sığar” mottosuyla kapandığı dönemde, onun hiç susmayan sesinden öğrendi yoksulları, askıda ekmek bekleyenleri, işinden edilenleri, çocuğuna mama ve bez alamayanları, çöplerden evlerinin rızkını çıkarmaya çalışanları. Kısacası hayatı askıda yaşayanları. Türkiye Hacer Foggo’dan öğrendi, hayatın eve sığmadığını, çünkü yoksulların evlerinin başlarına yıkıldığını, evsiz kalan yoksulların hayatlarını derme çatma çadırlara, karanlık, soğuk tekinsiz sokaklara sığdırmaya çalıştıklarını. Türkiye Hacer Foggo’dan öğrendi, derin yoksulluğu, utandırmadan, böbürlenmeden yapılan dayanışmanın ne olduğunu. ”

Buraya kadar olağan görünen Doğan Kitap ve Hacer Foggo birlikteliğinin tam bu noktada kitaba verilen ad nedeniyle yayın dünyasında sıkça rastlanan bir tartışmayı da gündeme taşıdıkları anlaşıldı. Foggo’nun ”Askıda Hayatlar” adlı kitabının basıldığı tarihin Kasım 2022 olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Oysa bundan tam beş ay önce 19 Haziran 2022’de Yurtseverlik.Com Genel Yayın Yönetmeni Ferhan Şaylıman’ın bu sitede paylaştığı yazının başlığı da ”Askıda Hayatlar” dı. Edebiyata ve gazeteciliğe emek verenler çok iyi bilirler ki, bir haberin manşeti ya da bir kitabın adı okuyucuyu cezbeden en önemli faktördür. ”Askıda Hayatlar” gibi asla sıradan olmayan, daha ilk bakışta dikkat çeken ve yoksulluğun çığ gibi büyüdüğü bir dönemde yaşanan bütün acıları içinde toplayan bu adın, ”çağrışım yaptı”, ”benim de aklıma geldi”, ”internette buna benzer bir çok tanım bulabilirsiniz” gibi sıradan açıklamalarla geçiştirilmesi mümkün değildir.

Şimdi hem Hacer Foggo’dan, hem de ”Askıda Hayatlar” ı basan Doğan Kitap’tan yanıt bekliyoruz:

Kitaba bu adı verirken kime sordunuz?

 

FERHAN ŞAYLIMAN YAZDI- ASKIDA HAYATLAR……….Yurtseverlik.Com- 19 Haziran 2022

FERHAN ŞAYLIMAN YAZDI- ASKIDA HAYATLAR

 

HACER FOGGO KİMDİR?

1989 yılında gazeteciliğe başladı. Yaklaşık 20 yıl gazete, dergi ve radyolarda, söyleşiler, işçi-sendika ve insan hakları üzerine yazılar yazdı. Aynı zamanda sivil toplum alanında çalışmalar yaptı. 2014’te ‘Kentsel dönüşümün perde arkası: Zorunlu göçler” konulu toplantının sunuculuğunu üstlendi.

Foggo, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği gibi derneklerde uzun süre aktif olarak çalıştı. 2000’li yıllarda İstanbul ve Edirne’de Roman sempozyumu organizasyonunda yer aldı. Foggo aynı zamanda Kırmızı Püskül 1843-1846 Nesturi Katliamı kitabını kaleme aldı.

Hacer Foggo 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 2. Bölge Bölgesi, 18’nci sıradan milletvekili adayı oldu.

Foggo, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü olarak çalışmalarına devam ediyor.

 

FERHAN ŞAYLIMAN KİMDİR?

1980’de Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon bölümünü bitirdi.

İlk öykü dosyası ‘’Sığınak’’ 1992’de Damar Dergisi ve Çankaya Belediyesi’nin açtığı öykü yarışmasında ödül aldı.

İkinci öykü kitabı ‘’N’olur Beni Eve Götür’’ 2004’te basıldı.

İlk romanı ‘’Zaman Geriye Dönmez’’ 2006’da genel yayın yönetmenliğini İlknur Özdemir’in yaptığı Merkez Kitaplar tarafından yayımlandı.

2008’de İmge Yayınları’ndan çıkan güncesi ‘’Kırılma Noktası’’nın ardından edebiyat yolculuğunu 2009’da Turkuvaz Kitapçılık’ın bastığı (genel yayın yönetmeni İlknur Özdemir) ikinci romanı ‘’Hiçlik’’le sürdürdü.

Şaylıman’ın üçüncü romanı ‘’Özgürlük Kampı’’ 2012’de, dördüncü romanı ‘’Şila’nın Gözleri’’ 2015’te yayımlandı. Son romanı ‘’Ruhu Terbiyesiz Adam’’ 2016’da Siyah Beyaz Yayınları’ndan çıktı.

Yazarın ‘’Kuyrukluyıldızım Mujica’’ adlı çalışması 2015 Nisan- Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması’nda ödül aldı.

Şaylıman senaryolarını kendisinin yazdığı, yönetmenliğini yaptığı belgesel filmler yanında, 1992’de özel televizyon yayınlarının başlamasıyla beraber medya sektöründe haber tartışma programcısı, haber koordinatörü olarak çalıştı. 2000’in üzerinde tartışma programını hazırladı ve sundu.  2009’da medyanın şu anda içinde bulunduğu duruma hızla dönüştürüldüğü bir aşamada Flash TV’den atıldı.

Şaylıman, Manşet Haber.Com, Gazetecileronline.Com, Akademipolitik.Com ve Sizehaber.Com gibi haber sitelerinde köşe yazarlığı yaptı.

2018’den bu yana ise Yurtseverlik.Com haber sitesinin genel yayın yönetmeni olarak gazetecilik serüvenine devam ediyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları