HAK İŞ 17 YIL SONRA İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ DEĞİL DE, BİR SENDİKA OLDUĞUNU HATIRLADI

Ana Sayfa » GÜNCEL » HAK İŞ 17 YIL SONRA İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ DEĞİL DE, BİR SENDİKA OLDUĞUNU HATIRLADI

25.05.2019 - 21:16

HAK İŞ 17 YIL SONRA İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ DEĞİL DE, BİR SENDİKA OLDUĞUNU HATIRLADI

2002’de iktidar değiştiğinden bu yana başta genel başkanları Salim Uslu olmak üzere pek çok yöneticisini AKP’ye milletvekili olarak yollayan HAK İŞ bu süre içerisinde hükümetin bütün politikalarına koşulsuz destek verdi. 17 yılda 23 binden fazla işçi iş kazaları adı altında cinayete kurban giderken; sendikasızlaşma, taşeronlaşma azgınca artarken, işsizlik çığ gibi büyürken yalnızca susan HAK İŞ şimdi eyleme hazırlanıyor.

Nerede?

31 Mart seçimlerinde yönetimini CHP’nin kazandığı Bolu’da?

Peki niçin?

Açıklayalım:

Başta Türk İş olmak üzere Hak İş benzeri konfederasyonların sendikasızlaşma baskılarına boyun eğmeleri nedeniyle yaygınlık kazanan taşeron işçi çalıştırma uygulamasının bir sonucu olarak ortaya çıkan durum, şimdi birden dikkat çekmeye başladı.

CHP’den Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan’ın göreve gelmesinin ardından işten çıkarılan 97 taşeron işçi, Hizmet-İş temsilcileriyle Demokrasi Meydanı’nda 24 Nisan’da oturma eylemi başlattılar.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da eylem yapan işçilere destek vermek amacıyla Bolu’ya gelerek eylem çadırını ziyaret etti. Arslan, “Hak İş’e bağlı sendikalarımızdan bugün itibarıyla toplam 12 bin 900 arkadaşımız sendikalarından istifa ettirilmiştir. Biz bu durumu protesto etmek amacıyla Bolu’dan Ankara’ya kadar yürüyerek CHP Genel Merkezi önünde yürüyüşü tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

Taşeronlaşmanın yani sendikasızlaşmanın, yani köle koşullarında karın tokluğuna çalışmanın bizzat sorumlularından biri olan Hak İş şimdi ansızın işçi konfederasyonu olduğun farkına vardı.

Bakalım bu kararlılıkları nereye kadar ve nasıl sürecek?

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :