HAKAN KILIÇ YAZDI- ŞİMDİ CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKMA VAKTİDİR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » HAKAN KILIÇ YAZDI- ŞİMDİ CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKMA VAKTİDİR.

11.08.2018 - 15:05

HAKAN KILIÇ YAZDI- ŞİMDİ CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKMA VAKTİDİR.

İnsanın doğasıdır geçmişle bugünü kıyaslamak. Hele ki bugün dünü aratıyorsa geçmişiyle yaşar insan.

Hayata atıldığımız ilk yıllarda çocukluğumuzu, yaşımız ilerledikçe gençliğimizi ararız. Çoğunlukla kişiseldir geçmişe dönüş. Bazen de tarihe damga vuran, her zaman hatırlanması gereken toplumsal olaylar götürür bizi geçmişe.

Ancak bugün, Hz. Mevlana’nın “Dün dünde kaldı cancağızım‚ bugün yeni şeyler söylemek lazım” sözünü hatırlayarak, toplumsal bir değerlendirme ile ülkemizin siyasi geçmişini irdelemenin ve fakat geçmişte yaşamadan, bugünle kıyaslama yapmanın uygun olduğunu düşünüyorum.

Siyasi partilerde dün dündür düşüncesi yerine, geçmişi ve bugünü ile değerlendirme yapabilen, gerektiğinde hesap verebilen yönetim biçimi, o siyasi partinin başarısını ve istikrarını beraberinde getirir.

Atatürk her konuda olduğu gibi geçmişi kıyaslama ve hesap verme konusunda da bugünü anlatırcasına şu gerçeğin altını çizmiştir:

“Geleceğe yönelik önlemler hakkında görüş alışverişlerinde bulunmadan önce, geçmişe ait olaylar hakkında bazı şeyler söylemek ve yıllar süren eylemlerimizin ve yaptıklarımızın hesabını vermenin, görevim olduğu kanısındayım”.  Gazi Mustafa Kemal, 15 Ekim 1927.

Son yıllarda ülkemizin siyasal ve toplumsal iklimini derinden etkileyen süreç, sürecin gelişimini engelleyemeyen siyasi mekanizmalar ve bu sürecin ortaya çıkardığı olumsuz tablo, toplumun geniş bir kısmını geçmişi daha çok hatırlar hale getirmektedir. Yarına karşı ümitleri günden güne azalan halkımızın, azalmakla kalmayıp umut bağladıkları siyasi partilerine de öfkeli olduklarını söylemek doğru bir tespit olacaktır.

Cumhuriyete ve demokrasiye bağlı olan yurttaşlarımızın aklı hala 24 Haziran seçimlerinde kalmıştır. Yine geçmişe dönüp bakıldığında 2016 Anayasa Referandumu, 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri son dönemin kırılma anları olarak halkımızın hafızalarına kazınmıştır. Hemen her seçimden çıkan olumsuz sonuçlar dikkatlerin doğal olarak Cumhuriyet Halk Partisine çekilmesine neden olmuştur. Beklentiler, partinin özeleştiri yapması, başarısızlıkların sebeplerinin ortadan kaldırılacağı devrim niteliğinde değişim ile umutların yeniden yeşertilmesine endekslenmiştir.

Dünya genelinde 100 yaşını geçmiş, kuruluşundan bugüne kadar varlığını sürdüren dokuz siyasi parti bulunmaktadır. Bunlardan biri de yüz yaşına birkaç yıl kalan Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Bu nedenle;

Kökeni ulusal direnişe dayanan bir devrim partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, halkın beklentilerine mutlaka cevap vermelidir. Bu sayede kısa sürede önemli mesafe kaydedilebilir. Fakat artık Türkiye’de yeni bir sistem olduğu unutulmamalıdır. Kanun-i Esasi dönemini dahi aratır biçimdeki yeni anayasa ve Cumhurbaşkanına tanınan yetkiler önemli boyuttadır. Bu nedenle Cumhuriyet ve demokrasinin yeniden inşası için uzun soluklu ve sabırlı çalışma elzemdir.

Bu noktada bir parantez açmak gerektiği kanısındayım.  Atatürk’ün Halk Fırkası’nı kurma çalışmalarında Meclis’te yaptığı bir konuşmayı gündeme uygunluğu açısından hatırlayalım.

“Vatanımıza ve bağımsızlığımıza göz dikenlere yalnız askerlikçe üstün gelmek yeterli değildir. Memleketimiz hakkında istila emelleri besleyecek olanların her türlü ümitlerini kıracak biçimde siyaset, yönetim ve iktisat alanlarında da kuvvetli olmak lazımdır.

Bundan böyle hiçbir fırsatı kaçırmayarak çalışmaya mecburuz. Ancak bu çalışma yıllarca izlenecek ve uygulanacak bir programa dayandırılmazsa başarısızlığa uğramaya mahkûmdur. Ayrıntılarıyla saptanmış olsa da ulusumuzun ivedi gereksinmelerine çare olacak bir programa dayanmayan ıslahat girişimleri, bireysellikten ve keyfi olmaktan kurtulamaz. Bu gibi girişimler, sahipleri olan kişilerin değişmesiyle, dahası onun kişisel gücünün azalması ile söner gider. Öte yandan, herhangi bir programın uzun bir çalışma dönemine rehber olması için ülkede bütün vatanseverlerin ona yardımcı olması gerekir. Gerçekten, vatanseverlerin büyük çoğunluğunun ıslahat emellerini içermeyen bir programın başarılı ve sürekli olması ümit olunamaz.”

Gazi Mustafa Kemal ( 6 Aralık 1922 )

Büyük önderin, 1922 yılında ortaya koyduğu Cumhuriyet’in gelişimine ve korunmasına dair düşünce ve tespitler doğrultusunda, tüm vatanseverlerin katkısı bugün bile geçerliliğini korumaktadır.

Öyleyse, yarını yeniden özgürce yaşamak, demokrasiyi, kurum ve kurallarını yaşatmak için tüm yurtseverlerin bu zorlu sürece etkin biçimde katılımı büyük önem arz etmektedir.

Jean JacquesRousseau’ nun dile getirdiği gibi “Cumhuriyet yönetimi altında yaşayan, bilgece özgürlüğe alışkın halk yalnızca hür olmamış, hür olmayı hak etmiştir.”

Yarınlarımızı daha iyi yaşamak için, Cumhuriyet ve tüm temel değerlerine hür irademizle şimdi sahip çıkma vaktidir. Başlangıç noktası ise Cumhuriyet Halk Partisi’ne sahip çıkmaktır. Bunu başarabilecek tek parti Cumhuriyet Halk Partisi, arkasındaki güç ise Atatürk’ün gösterdiği bilim ve akıl yolu ile başarıya inanan, özellikle genç Cumhuriyet ve Demokrasi sevdalılarıdır.

Saygı ve sevgilerimle.

Hakan Kılıç.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :