25 Mart 2023 - Hoş geldiniz

HAKKÂRİ SINIRINDA DÜŞEN HELİKOPTERDE, İÇİNDEN ÜST DÜZEY PKK’LILARIN ÇIKTIĞI OLAYLA İLGİLİ SİS PERDESİ ARALANIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » HAKKÂRİ SINIRINDA DÜŞEN HELİKOPTERDE, İÇİNDEN ÜST DÜZEY PKK’LILARIN ÇIKTIĞI OLAYLA İLGİLİ SİS PERDESİ ARALANIYOR

Eklenme : 18.03.2023 - 14:32

HAKKÂRİ SINIRINDA DÜŞEN HELİKOPTERDE, İÇİNDEN ÜST DÜZEY PKK’LILARIN ÇIKTIĞI OLAYLA İLGİLİ SİS PERDESİ ARALANIYOR

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre Türkiye-Irak sınırında içinde terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticileri bulunan helikopter kazasıyla ilgili sis perdesi aralanıyor.

Türkiye’nin Erbil Konsolosluğu, Dışişleri Bakanlığı ve MİT’in Irak Bölgesel Kürt Yönetimi nezdinde yürüttüğü çalışmalarda önemli bilgiler elde edildi.

MİT ve TSK’nın neredeyse gün aşırı Irak ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü yöneticilerini nokta operasyonlarla hedef aldığı SİHA operasyonları nedeniyle bölgeler arası geçişlerde terör örgütünün kara ulaşımı yerine kritik kadrolarını helikopterle taşıma kararı aldığı belirlendi.

Buna ilişkin 3 ay önce Suriye’nin kuzeyini ziyaret eden Celal Talabani’nin oğlu Kürdistan Yurtsever Birliği Başkanı Bafel Talabani sözde Suriye Demokratik Güçleri elebaşı Mazlum Kobani kod adlı PKK’lı Ferhad Abdi Şahin’le bir araya geldi.

GÖRÜŞMEYE ABD’Lİ GENERAL DE KATILDI

Bu görüşmeye Uluslararası Koalisyon Güçleri Genel Komutanı ABD‘li General Matthew McFarlane de katıldı.

3’lü görüşmede, KYB bünyesinde kullanılan helikopterin Suriye ile Kandil arasındaki hava trafiğinde kullanılması için Bafel Talabani’den SDG elebaşına destek geldi.

3 ay önce gerçekleşen bu görüşmede düşen helikopterin içinde ölen ve Mazlum Kobani’nin öz yeğeni olduğu öğrenilen Şervan Kobani kod adlı Ebdo Ahmad Ebdi’nin Bafel Talabani ile birlikte helikopter içinde selfi çektikleri fotoğrafları da ortaya çıktı.

PİLOTAJ EĞİTİMİ ALMIŞ

Terörist Şervan Kobani’nin Suriye’nin Deyr Ez Zor bölgesinde pilotaj eğitimi aldığı bildirildi. Örgütün sorumlularından Çiya Muhammed kod adlı Azad Simi ile birlikte ABD askerleriyle Suriye’de uçuşlar gerçekleştirdiği, yakalanan teröristlerin teşhis ve ifadeleriyle ortaya çıktı.

Talabani, geçtiğimiz günlerde ise katıldığı bir forumda, KDP’nin Türkiye ile işbirliği yapmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirip, “Gelin Türkiye ile PKK’yı barıştıralım” çağrısında bulunmuştu.

Düşen helikopterin KYB’nin kullandığı bir helikopter olduğu, ikinci helikopterin ise alçak uçuşla radarda izini kaybettirdiği tespit edildi.

GÜÇ DEĞİŞİMİ YAPACAKLARDI

ABD ve Suriye’deki IŞİD’e karşı kurulan koalisyon güçlerinin özel eğtiminden geçirilen ve kısa adı YAT olan sözde Anti Terör Birimine mensup 9 teröristin Suriye’nin kuzeyinden Kandil’deki Balakayati Kampına geçiş yapmak için Süleymaniye’ye geldikleri bildirildi.

İkinci helikopterin ise Süleymaniye’nin Ranya kasabası yakınlarındaki Kandil sınırları içinde yer alan Helgurt ve Kanicengi Kampındaki üst düzey PKK’lı bir grubu alıp Duhok yakınlarındaki Gara bölgesine indirilecekleri, buradan alınacak üst düzey bazı PKK’lıların da Kandil’e geçişlerinin sağlanmaya çalışılmak istendiği belirlendi.

Terör örgütünün Pençe Kilit harekatı bölgesi olan Amediye bölgesinde uzun zamandan beri sıkışan yönetici kadrolarını bu alandan çıkarmak için KYB’den destek aldığı kaydedildi.

İKİNCİ HELİKOPTERİ SIR GİBİ SAKLIYORLAR

KDP’ye bağlı güçlerin terör örgütü PKK’nın bölgede adım atmasına bile izin vermeyişi, vermiş olsa bile SİHA operasyonları nedeniyle kara yolculuğunun güvenli olmayışından kaynaklı bu yönteme başvurdukları ortaya çıktı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, enkazı kaldırılan bölgede tamamen yanmış 7 cesede ulaşırken, terör örgütü PKK özel eğitimlerden geçmiş Rakka, Deyr Ez Zor ve Ayn El Arab (Kobani) bölgelerinde sorumluluk yapmış 9 üst düzey teröristin öldüğünü duyurdu.

İkinci helikopterde ise Kandil ve Gara arasında güç değişimi yapılacak PKK’nın lider kadrosundaki üst düzey teröristlerin bulunması nedeniyle Türkiye’nin ABD ve KYB ile ilişkilerinde sert rüzgârlar esmesine neden olacağı için akıbeti sır gibi saklı tutuluyor.

İŞTE O TERÖRİSTLER

Düşen helikopterde ölen 9 yönetici teröristin isimleri şöyle:

Şervan Kobani kod adlı Ebdo Ahmad Abdi, Faraşin Baran kod adlı Nejbir Mahmood Hemdo, Didar Derik kod adlı Hamdiye Seydo, Rojeng kod adlı Berfin Bilal Rıfat, Xebat kod adlı Renan İzzeddin Ali, Doğan Afrin kod adlı Hadi Hamduş Zahir, Harun Rojava kod adlı Mecid Süleyman Mouhammad, Hogir kod adlı Ela Adnan Hamud ve Koçer kod adlı Diveş Ahmaad Ömer.

KYB’NİN İLK VUKUATI DEĞİL

KDP’nin kontrol ettiği bölgelerde terör örgütü PKK sıkışınca özellikle sınır ötesi Pençe serisi harekatlarından sonra PKK ağırlıklı olarak KYB’nin kontrol ettiği Süleymaniye ve çevresinde faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Süleymaniye stratejik bir öneme sahip. Çünkü Kandil Dağı içindeki kamplara 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Terör örgütü yöneticileri Ranya, Köysancak, Çemçemal, Seyid Sadık ilçelerinde cirit atıyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları