28 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

HALK TV, TELE-1 VE FOX’A CEZA YAĞDIRILDI..RTÜK ÜYESİ İLHAN TAŞÇI: ”REKOR CEZALAR KANALLARIN EKONOMİK OLARAK ÇÖKERTİLMESİNE YOL AÇACAK”

Ana Sayfa » GÜNCEL » HALK TV, TELE-1 VE FOX’A CEZA YAĞDIRILDI..RTÜK ÜYESİ İLHAN TAŞÇI: ”REKOR CEZALAR KANALLARIN EKONOMİK OLARAK ÇÖKERTİLMESİNE YOL AÇACAK”

Eklenme : 22.12.2022 - 8:26

HALK TV, TELE-1 VE FOX’A CEZA YAĞDIRILDI..RTÜK ÜYESİ İLHAN TAŞÇI: ”REKOR CEZALAR KANALLARIN EKONOMİK OLARAK ÇÖKERTİLMESİNE YOL AÇACAK”

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV, Tele-1 ve Fox’a ceza yağdırdı.

RTÜK, Halk TV’de yayımlanan Medya Mahallesi’ne üç ayrı ceza verdi.

Cezada sunucu Ayşenur Arslan’ın programdaki mimiklerinin de etkili olduğunu söyleyen RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, “Yayında ‘terörün mimikle övüldüğü’ savıyla programın 3 kez durdurulmasına, yüzde 3 de para cezasına karar verildi. Mimikten ceza mı olur? Bu resmen niyet okuması. Aynı programın farklı tarihlerdeki 2 ayrı yayınına da yüzde 3 para cezası vererek RTÜK kendi rekorunu kırdı” değerlendirmesini yaptı.

RTÜK’ün verdiği cezalara ilişkin konuşan Taşcı, “Kurulun oyçokluğuyla aldığı kararlar, seçime giden Türkiye’yi bekleyen “karanlığa ve suskunluğa boğma arayışına” ilişkin önemli bir göstergedir. Kararlar, basın ve ifade özgürlüğüne doğrudan doğruya müdahale; halkın haber alma özgürlüğüne de darbedir. Ekranların karartılması, yalnızca programların değil yayınların da durdurulması hatta ve hatta ekranların fişlerinin çekilip tamamen kapatılması tehlikesi artık çok yakındır” tepkisini gösterdi.

Aynı toplantıda Emre Kongar ile Merdan Yanardağ’ın Tele-1’deki programlarında “Türkiye’de siyasi iktidarın terör örgütlerinin önünü açtığı ve bunun güvenlik birimleri tarafından organize edildiği iddialarının eleştiri sınırları ötesinde kişi ve kurumlara iftira niteliğinde olduğu” iddiasıyla kanala yüzde 3 idari para cezası verildi.

İlker Karagöz ile Çalar Saat programında, TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiye dönük sözlerine ilişkin “Bir tek gün pazara gitse şu cümleyi kurmaya utanır” değerlendirmesi yapması nedeniyle Fox TV’ye yüzde 3 idari para cezası verildi.

RTÜK’ün ceza yağdırmasına tepki gösteren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı: “Kararları demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkelerine uygun olması gereken RTÜK, iktidar adına ceza dağıtmayı sürdürmektedir. Seçim öncesi iktidara yakın olmayan medya kuruluşları RTÜK aracılığıyla cezalandırılmıştır. RTÜK son olarak Halk TV, Tele1 ve FOX TV’ye ceza yağdırmıştır. RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre televizyon kanallarının ekonomik olarak çökertilmelerine yol açacak rekor cezalar verilmiştir. RTÜK aldığı kararlarla anayasa gereğince resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsayan basın özgürlüğünün önündeki en önemli engellerden biri haline gelmiştir.”

“GAZETECİLİK KAZANACAK”

Cezalara ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan RTÜK Üyesi Okan Konuralp, “RTÜK’ün bugünkü kararlarıyla birlikte, 2022’de iktidar karşısında bağımsız gazetecilik örnekleri veren kanallara kesilen para cezalarının toplamı yaklaşık 15 milyon TL oldu. Ancak kimsenin şüphesi olmasın; her türden baskıya rağmen demokrasi, adalet, gazetecilik kazanacak” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABER: RTÜK YİNE HALK TV, TELE-1 VE FOX’A CEZA YAĞDIRDI. HER ÜÇ KANALIN DA HEDEFİ ÜZERİ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILAN GERÇEKLERİ YÜKSEK SESLE İFADE ETMEK. PEKİ ŞİMDİYE KADAR ANA AKIM MEDYADA VE ÖZELLİKLE İKTİDARIN GÜDÜMÜNDEKİ KANALLARDA BİREYLERİ ŞİDDETE TEŞVİK EDEN DİZİLERLE İLGİLİ BİR ŞEY YAPILDIĞINI GÖRDÜK MÜ? YA DA ÖRNEĞİN ATV’DE MÜGE ANLI’NIN KENDİSİNİ BİR EMNİYET GÖREVLİSİ YERİNE KOYARAK SUÇLULARI ARAMA, BULMA VE İHBAR ETME ÜZERİNE KURULMUŞ PROGRAMIYLA İLGİLİ BUGÜNE KADAR BIRAKIN CEZAYI, EN UFAK BİR UYARIDA BULUNULDU MU? İŞLENEN SUÇLARIN FAİLLERİNİ BULMA GÖREVİ RESMİ MAKAMLARIN İŞİ DEĞİL Mİ? MÜGE ANLI’YA DEVLETİ İLGİLENDİREN BİR GÖREVİ KİM, NASIL VERDİ? PROGRAM BOYUNCA ”TANIKLARIN” BENZER OLAYLARI AYRINTILARI İLE ANLATMALARI ŞİDDETİN ADETA ÖVÜLMESİ ANLAMINA GELMİYOR MU? DÜNYADA EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BU TELEVİZYONCULUK ANLAYIŞINA KİMSE DUR DEMEYECEK Mİ? ÖRNEĞİN İNGİLTERE’DE BBC’NİN BÜTÜN KANALLARI VE ÖZEL KONUMDAKİ DİĞER KANALLARDA ŞİDDET İÇEREN BENZER PROGRAMLARA ASLA İZİN VERİLMEMESİ YAYINCILIK ADINA ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN BİR DURUM DEĞİL Mİ? VE ŞİMDİ RTÜK YİNE SÖZ KONUSU DİZİLERE VE KADIN PROGRAMLARINA HİÇ DOKUNMADAN,  HALK TV, TELE-1 VE FOX’A ALTINDAN KALKILMASI ZOR CEZALAR VERDİ….

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları