2 Mart 2021 - Hoş geldiniz

HALKEVLERİ DAYANIŞMA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Ana Sayfa » TOPLUM » HALKEVLERİ DAYANIŞMA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Eklenme : 22.02.2021 - 8:08

HALKEVLERİ DAYANIŞMA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 

Halkevleri 89’uncu kuruluş yıl dönümünde düzenlenen “Halkın Hakları Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri” sahiplerine törenle teslim edildi. 9’uncusu düzenlenen ödül töreni korona virüsü nedeniyle Halkevleri’nin Youtube ve Facebook kanalları üzerinden yapıldı. Tören ”Pandemide direnenler” temasıyla gerçekleştirildi.

Gece, Halkevleri’nin Onursal Genel Başkanı Abdullah Aydın’ın gönderdiği şiir videosunun gösterimiyle başladı. Ardından törenin sunumunu yapan Emre Canpolat, ödüllerin sahiplerini açıkladı. Aslı Alpar, Burcu Karakaş, Çağhan Kızıl, Demet Aran, Erinç Sağkan, Eylem Nazlıer, Gün Gündüz, İlkay Akkaya, Murat Bay, Nazan Karacabay, Nazlı Yerebatmaz, Özge Erdoğan, Pelin Buzluk, Reyhan Karadeli, Tamer Arda Erşin, Vecih Cüzdan, İSİG Meclisi, Cargill işçileri, Gülistan Doku Nerede Komisyonu, TTB, Boğaziçi Dayanışması, Mezopatamya Ajansı, Solfasol TV ve Birgün Gazetesi ödüllerini aldı.

Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) verilen ödül pandemi başında vefat eden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’na adandı. TTB adına ödülü alan Vedat Bulut kovid-19 salgını dolayısıyla hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısının bugün itibariyle 380’e ulaştığını hatırlatarak konuşmasına başladı. Bulut, “Elbette ki hüznümüzün yanı sıra geleceğe olan umutlarımızı da koruyoruz. Pek çok alanda birlikte çalışıyoruz. Halkevleri ile ortak paydalarımız var. 89’uncu yılınızı kutluyorum” dedi.

Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu adına ödülü alan Berivan Oğuz ise “Öncelikle, 89’uncu yılınızı kutlayarak başlamak istiyorum. Biz aslında ilk kez Gülistan Doku için adalet istemedik. Daha önce de kadınlar için adalet istedik. Ama kadın katliamında erkek adaletin katilleri nasıl koruduğuna tanık olduk. Bu yüzden kadınların sokakta olup adalet mücadelesi yürütmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz kadınlar olarak dünyayı yaksak yeridir diyoruz” ifadelerini kullandı.

CANLI KONSERLER YAPILDI

Sanat dalında ödüle layık görülen İlkay Akkaya, Feryal Öney, Mustafa Özarslan, Haluk Tolga İlhan ve Praksis ise hem dayanışma mesajlarını dile getirip hem de canlı konserler gerçekleştirildi.

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk de, “Halkevleri bir halk örgütü olarak karşımıza çıkan her baskıda halkla birlikte yeniden var olabilmiştir. Faşizmin baskıları ne denli ağır olursa olsun asla aşağı bakmayacağız. Bizi biz yapan bunca değerle 89 yıldır olduğu gibi umutla yürümeye devam edeceğiz. Umuyoruz ki bu dayanışma her türlü kötülüğü aşacak örgütlü bir seferberliğe dönüşecektir. Eşit ve özgür yaşadığımız bir ülkeyi kuracağız” diye konuştu.

Tören Halkevleri’nin 89 yıllık mücadele tarihini anlatan video gösterimi ile son buldu. HABER MASASI

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları