HARUN GÜREK YAZDI- DEFİNE PEŞİNDE KOŞANLAR

Ana Sayfa » GÜNCEL » HARUN GÜREK YAZDI- DEFİNE PEŞİNDE KOŞANLAR

26.11.2019 - 7:18

HARUN GÜREK YAZDI- DEFİNE PEŞİNDE KOŞANLAR

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, tam 1144 tane define izni verdiklerini açıklamış,

”Ancak bunların hiçbirinde herhangi bir define bulunamamış. Kazı iznini vermesen suç. Verince de hiç kimse bir şey bulamamış. Dipsiz Göl olayından sonra artık define prosedürü zorlaşıyor. Bundan sonra ÇED raporu istenecek” demiş.

Sayı anormal.

Bir de izinsiz define arayanlar var.

Gidin Anadolu’ya her yerde define konuşan, define peşinde koşan insanlar görürsünüz. Dünyada bu kadar çok define peşinde koşan ülke var mı? Sanmıyorum.

Bu define avcılığının içinde iktidarın bizzat kendisi olmasa bu boyutlara varabilir mi? Varamaz. Adamlar gidip 12 bin yıllık, doğa harikası bir gölü yok edebilir mi? Edemez. İktidar öylesine işin içindeki Tarsus’ta bir evin çevresi özel harekat polislerin ablukasında bir yıl boyunca gizli kazı yapıldı. Sonra evin çevresinde yer altının delik deşik edildiği ortaya çıktı.

Şimdi gelişmiş ülkelere bakın! Kalkınmak, zenginleşmek için ne yapmışlar? Çocuklarını çok iyi eğitmişler. Araştıran, sorgulayan, aklını kullanmayı bilen, bilim ve bilgiyle donatılmış insanlar yetiştirmişler. Bu insanlarla yeni teknolojiler geliştirmiş, yeni ürünler üretmişler. Mevcut ürünlerini geliştirip çok daha kalitelisini yapmışlar. Ürettiklerini bütün dünyaya satıp kazanmışlar. Böylece hem kendileri kazanmış, hem de ülke kazanmış. Gelişip kalkınmış, dünyanın en zengin ülkelerine dönüşmüşler.

Erdoğan ve AKP 17 yılda ne yapmış? Daha çok üretim, daha çok yatırım; çalışarak, araştırıp geliştirerek, yaratıcılığını kullanıp üreterek kazanmak, bu yolla zenginleşmek yerine, kısa yoldan zengin olmak için define peşinde koşmuşlar, Türkiye’yi delik deşik etmişler. Var mı başka anlamı? Yok.

Eğitimin altını üstüne getirip düşünen, sorgulayan, bilgi ve teknoloji üreten bir kuşak yerine dindar, “bir lokma, bir hırka” diyen cahil kuşaklar yetiştirmek için de var güçleriyle çalışıyorlar. Bunun için devletin bütün kaynaklarını Diyanet, tarikat ve cemaatlere akıtıyorlar.

Böyle bir ülke kalkınabilir mi, zenginleşebilir mi?

Zaten Türkiye kalkınamıyor, zenginleşemiyor; tam tersine geriliyor, yoksullaşıyor.

 

Harun Gürek- Gazeteci

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :