2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

HATAY’DA ”KARDEŞLİK SOFRASI” ÜÇ DİNİN MENSUPLARINI BULUŞTURDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » HATAY’DA ”KARDEŞLİK SOFRASI” ÜÇ DİNİN MENSUPLARINI BULUŞTURDU

Eklenme : 25.04.2023 - 11:12

HATAY’DA ”KARDEŞLİK SOFRASI” ÜÇ DİNİN MENSUPLARINI BULUŞTURDU

Beyoğlu Belediyesi, ‘Hatay Birlik Sofrası’ organizasyonuna imza attı.  Etkinlik kapsamında kalabalık bir heyet,  İstanbul’dan Hatay’a hareket etti.

Üç semavi dinin kutsal mekanları camii, sinagog ve kilise aynı sokakta

Farklı din, kültür ve inançların kardeşçe, bir arada yaşadığı, Atatürk’ün “şahsi meselem” şeklinde nitelediği, şimdilerde ise hepimizin meselesi haline gelen kentte, depremin en acı tablosunun yaşandığı Antakya ilçesine geçildi.

İndependent Türkçe’den Lale Elmacıoğlu’nun haberine göre buradaki ilk adres, uygarlıkların ve hoşgörünün beşiğinde, üç semavi dinin kutsal mekanlarını buluşturan sokak oldu.

 

Antakya Habib-i Neccar Camii önü dua Beyoğlu Belediyesi.png
Antakya’daki depremde hasar gören Habib-i Neccar Camii önün dua okundu

 

Dini cemaat liderleri, başkonsoloslar ve diğer davetliler, hasar gören Habib-i Neccar Camii, Antakya Musevi Havrası, Ortodoks Kilisesi, Antakya Türk Katolik Kilisesi, Antakya Protestan Kilisesi, Ulu ve St. Pierre Kilisesi’ni ziyaret etti.

 

Antakya Musevi Havrası Independent Türkçe.jpg
Antakya Musevi Havrası

 

Hatay’dan Türkiye’ye ve dünyaya birlik, beraberlik mesajı

“Antakya ve çevresini yine hoşgörülü insanların diyarı haline getirmek hepimizin görevi”

Sözlerine kayıplar için baş sağlığı, yaralılar için acil şifa dileyerek başlayan Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Antakya ve çevresini eski güzelliğine kavuşturarak yine hoşgörülü, mutlu, bilge insanların diyarı haline getirmek, engin tarihini, kültürel değerlerini korumak, zengin doğasını, havasını, suyunu, ağacını korumak, tüm ülkenin, hepimizin vazifesidir” dedi.

Antakya ve Tüm Doğu Ortodoksları Patriği 10. Yuhanna Yazıcı ise “Kardeşlerin bir arada olması ne güzeldir. Bizler de bugün bu kutsal iftar sofrasında hep beraber kardeşlik içinde toplandık” ifadelerini kullandı.

“Sadece çimento ve demirle değil ama imanla ve ruhla Antakya yeniden ayağa kalkacak”

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da “Sadece çimento ve demirle değil ama imanla ve ruhla Antakya yeniden ayağa kalkacak, yeniden biçim alacak. Antakya’nın bereketli coğrafyasından sapasağlam binalar fışkıracak” şeklinde konuştu.

“Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların ibadet yerlerini büyük bir hürmetle ziyaret ettik”

Antakya’nın kardeşliğin yaşayan bir simgesi olduğunu belirten Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Massimiliano Palinuro ise “Bu kutsal şehir, korkunç bir depremle yerle bir edildi. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların ibadet yerlerini büyük bir hürmetle ziyaret ettik. Yaşanan büyük yıkıma rağmen bu büyük enkazın ortasında ortak duamız bir kez daha yankılandı. Allah’a yardımı için yalvardık” dedi.

“Bu birlik ve beraberlik simge olsun, tüm dünyaya yayılsın”

Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva da bugünkü birlik ve beraberliğin bir simge olması gerektiğine değinerek, Türkiye’nin güzelliklerinin bu önemli mesajı tüm dünyaya yaymasını diledi.

Davete kimler katıldı? 

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın ev sahipliği yaptığı geziye, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay Müftüsü Mevlüt Topçu, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Süryani Kadim Ruhani Lideri Yusuf Çetin, İstanbul Latin Katolik Kilisesi Episkoposu Massimilyano Palinuro, Keldani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Francois Yakan, Ermeni Katolik Ruhani Reisi Prof. Levon Zekiyan ve Korepiskopos Monsenyör Orhan Çanlı’nın da aralarında olduğu dini temsilciler, pek çok ülkenin İstanbul Başkonsolosu ve konsoloslar, siyasi parti temsilcileri, yerli ve yabancı gazeteciler ile sivil toplum kuruluşlarından isimler katıldı.

İLGİLİ HABER:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları