27 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

”HAVLU HAREKETİ” ÇEŞME VE AYVALIK’IN ARDINDAN FOÇA’DA: SAHİLLER HALKA KAPATILAMAZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ”HAVLU HAREKETİ” ÇEŞME VE AYVALIK’IN ARDINDAN FOÇA’DA: SAHİLLER HALKA KAPATILAMAZ

Eklenme : 18.08.2023 - 23:17

”HAVLU HAREKETİ” ÇEŞME VE AYVALIK’IN ARDINDAN FOÇA’DA: SAHİLLER HALKA KAPATILAMAZ

İzmir’in Çeşme ve Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde geçtiğimiz haftalarda vatandaşların plajların ücretsiz halk plajlarına çevrilmesini karşı başlattıkları eylemler bu kez Foça ilçesinde gerçekleştirildi. Vatandaşlar adına basın açıklamasını okuyan Foça’nın Sesi Yardımlaşma ve Dayanışma Platformu üyesi Yıldız Tüm, anayasanın 46’ncı maddesini hatırlatarak “Sahiller halka kapatılamaz. Halkımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır. Denize girmemizi kimse engelleyemez. Kıyılara, plajlara, denize ücretsiz ulaşmak Anayasal hakkımızdır” dedi.

Foça’nın Sesi Yardımlaşma ve Dayanışma Platformunun “Kıyılar Halkındır Engellenemez” sloganıyla yaptığı çağrı ile Yeni Foça Atatürk Meydanı’nda bir araya gelen STK temsilcileri ve vatandaşlar plajların ücretsiz halk plajı olmasını talep etti.

“Örgütlü mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz”

T24’te yer alan habere göre vatandaşlar ve STK’lar adına basın açıklamasını okuyan platform üyesi Yıldız Tüm şunları söyledi:

“Yunanistan’da başlayan, Çeşme’de devam eden ve biz Foçalıların da son derece mustarip olduğu “Foça Havlu Hareketi’ni bugün burada başlatmış bulunuyoruz. Sahiller, doğanın bizlere sunduğu cömert bir hediyedir ve herkesin eşit şekilde paylaşması gereken bir kaynaktır. Anayasanın 46’ncı maddesine göre sahiller halka kapatılamaz. Halkımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır. Denize girmemizi kimse engelleyemez. Kıyılara, plajlara, denize ücretsiz ulaşmak Anayasal hakkımızdır. Engellenemez. Ne yazık ki Türkiye’nin birçok sahil şeridinde olduğu gibi Foça’da da sahilden yararlanma hakkımıza tecavüz ediliyor. Ne yerel yönetimler ne de merkezi hükümet buna müdahale etmiyor. Aksine bu tecavüzü destekliyor. Bizler bu güzel ülkenin, yurtsever ve demokratik insanları olarak özgür irademizle kendi haklarımızı savunuyor, bu alanları işgal edenlerin kıyıları halka terk etmesi talebimizi dile getiriyoruz. Foça’nın Sesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Platformu olarak “Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz” diyerek sadece klavye başında yazışarak değil, haksızlığın olduğu her yerde örgütlü mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğimizi bildirmek istiyoruz ve kıyılar halkındır, engellenemez diye haykırıyoruz”

Sloganlarla ve düdüklerle plaja yürüdüler

Basın açıklamasının ardından vatandaşlar sahil boyunca ellerinde “Kıyılar Halkındır”, “Bu ne ‘beach’im iş!”, “Biz koruduk biz koruyacağız”, “Her yer foça her yer direniş” ve “Sahiller, kıyılar bizim, işgaliyeye son” yazılı pankartlarla yürüyerek ücretli olan plajlara yürüdüler. Vatandaşlar, ücretli plajlara geldiklerinde de ellerindeki havluları plaja yayarak oturdular.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları