18 Mayıs 2021 - Hoş geldiniz

HAYAT CANKOREL YAZDI- ODAKLANMA PROBLEMİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » HAYAT CANKOREL YAZDI- ODAKLANMA PROBLEMİ

Eklenme : 11.04.2021 - 7:10

HAYAT CANKOREL YAZDI- ODAKLANMA PROBLEMİ

OLDUKÇA UZUN BİR YAZIYA HAZIR OLUN. SIKILACAĞINIZI DÜŞÜNÜP ODAKLANMA PROBLEMİNİZ VARSA HEMEN ŞU AN SAYFAYI TERK EDEBİLİRSİNİZ. YOK GERİ KALAN SATIRLARI MERAK EDİYORSANIZ TAM YOL İLERİ:)

Yine çok uzun bir ara verdikten sonra buraya geldim ki artık dur kalk hallerimden bıktığınızı tahmin ediyorum. Çünkü bloguma her yeni geri dönüşümde sistematik biçimde “acaba daha ne kadar devam edebileceğim?” diye soruyorum kendime. Çoğunlukta ise maalesef üç beş hadi bilemedin on tane yazı yazıktan sonra yeniden uzun esler veriyorum…

İşte tam da bu noktada aslında yazımın konusu olan “odaklanma sorunu” ile mücadele ediyorum. Bu sebeple yaklaşık bir sene sonraki ilk yazımın konsantrasyon sorunu ile ilgili olmasını istedim.

O denli fast food bir dünyada yaşıyoruz ki, çoğumuzun ne sabrı ne iki paragraf bir yazıyı okuyabilecek konsantrasyonu kaldı… Teknoloji beynimizi yedi tüketti maalesef. Ben bu konuyu birgün bir hekimle görüşüp özel bir röportaj da yapmak istiyorum.

Düşünün…

Çocukken kırlarda bahçelerde vakit geçirip; ip atlar, “istop” oynar, futbol maçları yapar, hentbol falan oynardık arkadaşlar arasında. Hayat sokaklardaydı. Dijital bir dünya yoktu. En fazlası sadece televizyondu onu da sabahtan akşama dek izlemezdik. Elimizin altında değildi çünkü şimdiki tabletler, akıllı telefonlar gibi… Koşup oynarken oksijenimizi alıp sonra o dirilikle ders çalışır, akşam en fazla birkaç saat ekrana bakıp yatardık.

Ya şimdi? Her saniye ulaşabileceğimiz cep bilgisayarları, telefonlar… Günde 1414142324 (abarttım özellikle) defa gelen whatsapp, telegram, instagram, youtube bildirim mesajları…. Hiçbir şey olmayıp bildirim gelmese dahi adeta bir bağımlı gibi aradan yarım saat bile geçmeden ele telefon alıp ne var ne yok kontrol etmeceler… Günde kaç yüz veya bin doz radyasyon yediğimizi inanın bilmiyorum.

Sağım solum önüm arkam sobe!! Yok özür dilerim radyasyon… Beyin ve göz sağlığımız sizlere ömür. Hem fiziksel hem psikolojik.

Hepsi de hızlı tüketme alışkanlığından gelen defolar. Biri mesaj attıysa anında göreceksin, günlük haberleri eline basılmış gazete alıp okumak yerine sosyal medyadan takip edeceksin… Hazır paket şeklinde önüne servis edilmiş halinde. Aksi durumda sabırsızlık krizine falan girmiş buluyorsun kendini.

Ne kadar saçma değil mi?

Şunu sorayım. En azından üç beş tane telefon numarasını ezbere biliyor musunuz? Ben minikken arayacağım tüm numaraları aklımda tutardım çünkü onları benim adıma hafızasında tutacak bir dijital sistem yoktu. Oysa şimdi “cep telefonum kaybolsa yanarım tüm numaralar gider” diye ödümüz patlar çünkü hiç birini ezbere bilmiyoruz.

Hafızamızdan da odaklanmamızdan da çalıyor 2020’li yılların teknolojisi. Aklımızın hırsızları aslında bence…. Ancak gelin görün ki tüm bunları biliyor olmanıza rağmen “dijital detoks” falan yapmayı denediniz mi? Kendi adıma hiç aklıma bile gelmedi bir süreliğine teknolojiden arınmak.

Lakin odaklanma sorununun başka nedenleri de var… Dilerseniz biraz neler olduğuna bakalım.

Uykusuzluk

Az uykunun konsantrasyon eksikliğine sebep olduğu artık tespit edilmiş bir gerçek.

Kötü beslenme

Yeterince protein ve meyve sebze tüketmeden hayatımızı fast food veya hazır paketlerle geçirince… Gelsin o zaman vitamin eksikliği! Özellikle de B12 ve folik asit düşüklüğünün odaklanma sorunu yarattığını tahmin edersiniz diye düşünüyorum.

Stres

Tüm kötülüklerin anası stres. Bütün sağlığımızı etklediği gibi konstanstrasyon bölünmesine de yol açıyor.

Hareketsizlik

Düzenli olarak spor yapmak beyne oksijen gitmesine yardımcı olur. Ayrıca harekersiz biçimde uzun dönem kapalı mekanlarda geçirilen vakit (Özellikle de pandemi dönemi bunu çok arttırdı) D vitamini eksikliğine yol açar. Bu da bazı konstanstrasyon problemleri olarak beynimizi etkileyebilir.

SON OLARAK ŞUNU SORMAK İSTİYORUM. LÜTFEN KOPYA ÇEKMEYİN! BU YAZININ GÖRSELİNDE YAZILI OLAN KELİMEYİ HATIRLADINIZ MI? SAHİDEN HİÇ BAŞA DÖNÜP BAKMAYARAK CEVAP VEREBİLDİYSENİZ ODAKLANMANIZ YERİNDE SAYILIR:))

Sorunun cevabını yorum bölümüne yazın lütfen. Ancak çok rica ediyorum dürüst olun kopya çekmeden cevap verin:)

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları