HAYIR CEPHESİ NASIL BİR YOL İZLEMELİDİR? ERGÜN AYDOĞAN

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » HAYIR CEPHESİ NASIL BİR YOL İZLEMELİDİR? ERGÜN AYDOĞAN

26.04.2018 - 7:34

HAYIR CEPHESİ NASIL BİR YOL İZLEMELİDİR? ERGÜN AYDOĞAN

 

Beklenmeyen bir gelişmeyle CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye gitmesi siyasi arenayı hareketlendirdiği gibi, AKP ve MHP cephesini açığa düşürdü.

Doğruluğu ve yanlışlığı CHP içinde ve diğer çevrelerde yoğun şekilde tartışılıyor.

Doğru bulan da, yanlış bulan da var.

Bu gelişme iktidar- ittifak cephesinin iddia ettiği gibi bir Güneş Motel olayı değildir.

Bu iktidarın başka partilerden ‘istikbal’ dağıtarak yaptığı transferlere benzeyen bir geçiş de değildir.

YSK tarafından seçime girmesi engellenmek isteyen İYİ Parti’nin bu geçişle seçime girmesinin önündeki engel kalkmıştır.

Bu seçim Türkiye tarihinin en hayati seçimidir. Şimdi üzerinde durulması gereken kritik hayati seçim nasıl kazanılır, ülkenin geçmişinde ve dünyada örneği olmayan ucube, tek adam yönetiminden nasıl çıkılır, onun yollarını aramaya yönelik çabaları sürdürmek önemlidir.

Anlaşılan o ki Abdullah Gül üzerinde çatı aday arayış formülleri devam ediyor.

İsimlerin doğruluğu ve yanlışlığını tartışmak yerine çatı aday mı, her partinin ayrı ayrı kendi adayını çıkarıp ikinci turda ittifak mı, bunlar üzerinde durulmalıdır. Bana  göre her partinin kendi adayını çıkarması, seçimin ikinci tura kalmasının sağlanması ve ikinci turda ittifak adayının yardımcılarının ilan edilmesi, hatta yardımcıların birinci turda ilan edilmesi ilgiyi daha da artırabilir.

Ekmeleddin örneğinde olduğu gibi çatı aday formülü uygulanırsa Erdoğan’ın işi kolaylaşır.

İlk önce denilecek olan ‘’Bunların ülkeyi yönetmek gibi bir derdi yok. Bunların derdi Erdoğan’ı  devirmek. Ülkenin geleceği ile ilgili vizyonları, projeleri yok. Tek hedefleri Erdoğan’ı yok etmek.’’ Çatı aday formülünde bu kara propagandayı yapacakları apaçık ortada.

O nedenle her parti kendi adayını çıkardığında Erdoğan ve kadrosu tek cepheye vurmak yerine, birden fazla kişiyle mücadele etmek durumunda kalacaklardır. Erdoğan bir taraftan CHP’nin adayı ile uğraşacaktır; diğer taraftan HDP adayına vereceği cevapla Kürt’leri, İYİ Parti adayı üzerinden milliyetçileri,  SP adayı üzerinden muhafazakârları kazanmak için her birine ayrı ayrı söylem geliştirmesi gerekecektir. Oysa çatı-tek aday buna yönelik tek bir ortak söylemle iktidarın işini kolaylaştıracaktır.

Partiler ayrı ayrı isimler çıkardıklarında her aday kendi tabanına yönelik söylem kullanacak, kendi tabanını konsolide edecek ve muhalefetin totalde alacağı oy yüzde ellinin üzerinde olacağından, iktidar bloğunun beklediği oranı elde etmesi engellenmiş olacaktır.

Yine burada hayır bileşenleri ve özellikle CHP tek hedefin/amacın Erdoğan’ı devirmek değil, ülkeyi aydınlık yarınlara, çağdaş, çoğulcu, katılımcı demokratik parlamenter sisteme kavuşturmak, OHAL’i kaldırmak, ülkeyi yaşanabilir kılmak, yatırımların önünü açmak, hukukun üstünlüğünü tesis etmek, eğitimde modern, çağdaş reformlar gerçekleştirmek, sağlıkta yaşanan sıkıntıları gidermek,  tarımı yeniden canlandırmak, ithal eden değil, üreten konumuna gelmek gibi birçok temel sorun karşısında ülkenin önüne vizyon koyan bir anlayışla yola çıkılmalıdır. Bu doğrultuda yapımı süren faydalı, önemli yatırımların devam edeceği ısrarla vurgulanmalıdır. Yani sorunun sadece Erdoğan’ı devirmek olduğu algısı üzerine kurulacak bir söylem biçiminden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bu doğrultuda CHP ve diğer partiler daha fazla gecikmeden kendi adaylarını açıklamalıdırlar.

 

ERGÜN AYDOĞAN-önceki dönem milletvekili

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :