”HAYIR CEPHESİ” TUZAKLARI AŞARAK 2023’E İLERLİYOR- ENİS TÜTÜNCÜ

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » ”HAYIR CEPHESİ” TUZAKLARI AŞARAK 2023’E İLERLİYOR- ENİS TÜTÜNCÜ

26.04.2018 - 11:44

”HAYIR CEPHESİ” TUZAKLARI AŞARAK 2023’E İLERLİYOR- ENİS TÜTÜNCÜ

 

 

 

AKP ve MHP ittifakının baskın seçim kararının ardından muhalefet cephesinde ortaya çıkan belirsizlik tablosunun, kısa sürede yerini umuda ve güven duygusuna bırakması kuşkusuz çok önemli bir gelişme. Özellikle Erdoğan’ın 24 Haziran’da seçime gitme kararını açıklarken takındığı rahat tavrın, birden gerginliğe dönüşmesi kıran kırana geçecek bir sürecin tüm belirtilerini ortaya koyuyor.

Bilindiği gibi Bahçeli’nin 2002’de DSP-ANAP- MHP koalisyonunun sonunu hazırlayan erken seçim kararının fitili ateşlemesi, Ecevit’i sandığa gömerken, AKP’ye de iktidar yolunu açmıştı. Şimdi yine benzer yorumların yapılması boşuna değil:

Bahçeli’nin erken seçim kararı acaba şimdi de AKP’yi mi sandığa gömecek?

Tabii baskın seçim satrancında kesin yargıya varmak ve sonucu söylemek için henüz çok erken.

Yalnızca AKP’nin MHP ile beraber planladığı apaçık belli olan 24 Haziran çıkışında, muhalefeti hazırlıksız yakalama ve özellikle İYİ Parti’yi seçime sokmama tuzağının, CHP’nin hiç beklenmeyen, umulmayan karşı hamlesiyle boşa çıkarılmış olması çok önemli. CHP’de genel merkez yönetiminin doğru bir taktikle 15 milletvekilini İYİ Parti’ye vermesi Akşener’e sandığın yolunu açtığı gibi iktidarın seçim tuzağını da birden etkisizleştirmiş oldu.

Ama AKP’nin 16 yıllık yönetim biçimi, yönetim anlayışı tuzakların bununla sınırlandırılamayacağını, perde gerisinde hazırlanan daha birçok tehlikenin yavaş yavaş devreye sokulacağını işaret ediyor. Bunları hemen anlamak da mümkün. Özellikle muhalefet cephesinin Cumhurbaşkanı adaylarını belirleme arayışları devam ederken, El-Ezher Üniversitesi mezunu Ekmeleddin örneğindeki gibi ‘’Çatı Aday’’ çıkamaya yönelik kurulan tuzak kendini hemen ele verdi. Abdullah Gül’ü ‘’Hayır Cephesi’’nin ortak adayı yapma planı CHP’nin kararlı, bilinçli, tehlikeyi gören duruşu sayesinde boşa çıkarıldı.

Şimdi gelinen son durum, yani tuzakların tek tek açığa çıkarılmasıyla beliren tablo, her partinin kendi Cumhurbaşkanı adayını belirlemesi noktasında netlik kazanmaya başladı.

Daha önce belirtmiştik ama bir kez daha vurgulamakta fayda var: Özellikle CHP’nin ilk turda milletvekili seçimlerindeki oy oranını en az yüzde 30’lara taşıyacak, ikinci turda ise ‘’Hayır Cephesi’’ni kucaklayacak ve Cumhurbaşkanlığı oy oranını yüzde 60’lara tırmandıracak bir adayın belirlenmesidir ki, bu konuda dün akşam yapılan kapalı grup toplantısı ve devamında Özgür Özel’in açıklamaları söylediklerimizi güçlendiren belirtilerle dolu.

Az önce baskın seçim satrancından söz etmiştik.

Bu tehlikeli oyunda doğru taşların doğru yere kaydırılması yaşamsal önemde.

Şimdi oynanması gereken taşın amacı, CHP’nin önerdiği ve ‘’Hayır Cephesi’’ni milletvekili seçiminde bütünüyle kucaklayan ‘’Sıfır Baraj’’ düşüncesini yaşama geçirmek olmalıdır.

Bu öneri sorunu kesinlikle bitirir.

Yani en az 310 milletvekilini Meclis’e taşır.

Bu Türkiye’nin geleceğine umut, ışık, coşku olacak öneriye Cumhuriyet’imizin kuruluş felsefesi temelinde tüm ‘’Hayır Cephesi’’nin katılmasını sağlamak iktidarın baskın seçim tuzağını yerle bir edecektir. Bu doğrultuda İYİ Parti’nin ve HDP’nin kendi durumlarını yeniden gözden geçirmeleri kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Tabii ‘’Sıfır Baraj’’ önerisi yaşama geçirilirken eş zamanlı olarak Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 Türkiye’si için ana hedeflerin ortaya koyulması gerekiyor.

İşte o hedeflerin ana başlıkları:

  • Gerçek-Tam demokrasi
  • Doğaya duyarlı hızlı sosyo-ekonomik kalkınma
  • İnsani gelişmişlik düzeyinin yükseltilmesi
  • Üretken istihdamın arttırılması
  • Gelir dağılımında adaletin sağlanması
  • Endüstri ve madencilikte atılım
  • Tarımda atılım
  • Enerjide atılım
  • Dünyada saygınlığı olan güçlü Türkiye

 

Bu dokuz ana hedefe ulaşılması 2023 yılında  ‘’Çağdaş Sosyal Devlet’’ in kurulması anlamına gelmektedir.

AKP ve MHP ittifakının kurduğu tuzakların erken fark edilmesi, 2023 için koyduğumuz bu hedeflerin hayata geçme şansını yükseltmiştir.

Artık zaman boş laflar söyleme zamanı değildir.

Bu ülkenin tüm yurtseverlerinin atabilecekleri ne kadar barutları kalmışsa bunu kullanmalarının tam sırasıdır.

Son bir kez daha vurguluyoruz: CHP’nin çok yerinde olan ‘’Sıfır Baraj’’ önerisi altın tepside sunulmuş bir umuttur. Bu sunumun ‘’Hayır Cephesi’’ni oluşturan tüm bileşenler tarafından iyi değerlendirilmesi gerekir.

 

Enis Tütüncü- Önceki dönem milletvekili

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :