30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

HDP ZİYARETİ NİÇİN ERTELENDİ? KILIÇDAROĞLU: ONU BANA DEĞİL, EVSAHİBİNE SORACAKSINZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » HDP ZİYARETİ NİÇİN ERTELENDİ? KILIÇDAROĞLU: ONU BANA DEĞİL, EVSAHİBİNE SORACAKSINZ

Eklenme : 17.03.2023 - 13:11

HDP ZİYARETİ NİÇİN ERTELENDİ? KILIÇDAROĞLU: ONU BANA DEĞİL, EVSAHİBİNE SORACAKSINZ

Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Yol Partisi (MYP) Genel Başkanı Remzi Çayır’ı ziyaret etti.

Görüşmeye CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Ali Öztunç ile Milli Yol Partisi Genel Sekreteri Haşim Yaşar ile Genel Başkan Yardımcıları Ali Saraçoğlu ve Mukaddes Demirci katıldı.

Toplantının ardından ilk açıklamayı yapan Kılıçdaroğlu, “Güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Türkiye’nin bugünkü sorunlarını masaya yatırdık. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşları ile beraber, en azından bir masanın etrrafında bir araya gelmek benim açımdan da son derece değerli. Bundan sonra da uygun ortamlar olduğunda tekrar bir araya geleceğiz. Tekrar Sayın Genel Başkan ve arkadaşlara teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Birgün’de yer alan habere göre Kılıçdaroğlu, açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. HDP’nin ziyaretinin ertelenmesine ilişkin soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Onu bana sormayacaksınız arkadaşlar. Onu ev sahibine soracaksınız” yanıtını verdi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın ve Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat’ın AKP’den aday adayı olmak için istifa etmelerine ilişkin soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Yaklaşık 50 bin insan hayatını kaybetti. 50 bin kişi bu ülkede hayatını kaybediyor bir kişi sorumluluk alıp ‘Ya vicdanen benim istifa etmem lazım. Ben bunu beceremedim, burada benim de sorumluluğum var’ demedi. Ne diye istifa ediyorlar; yeniden siyasete girmek için…” ifadelerine yer verdi.

ÇAYIR: “YAZICIOĞLU SUİKASTININ AYDINLATILMASI GEREKTİĞİNİ İLETTİK, DUYARLILIK GÖSTERDİLER”

MYP lideri Remzi Çayır ise, Kılıçdaroğlu’na ziyareti için teşekkür ederek adaylık yolculuğunda başarılar dilediğini söyledi.

Çayır, açıklamasında şunları kaydetti:

“14 Mayıs’a giderken Sayın Genel Başkan’ın bize yaptığı ziyareti önemsiyoruz, kendisine teşekkür ediyorum. Bu yolculukta başarılar diliyorum. Biz Muhsin Yazıcıoğlu’nun suiskatını Türkiye’de bütün faili meçhuller olmak üzere aydınlatılması gerektiğini Sayın Genel Başkan’a ilettik. Duyarlılık gösterdiler. Kendilerine buradan teşekkür ederim. Yani kimliği ne olursa olsun, bu ülkede faili meçhul kalmış bütün cinayetler açığa kavuşturulmalıdır. Sinan Ateş cinayeti dahil olmak üzere. Yine aynı şekilde adaletin liyakatin ve üretimin olduğu bir Türkiye, insan farklılığının zenginlik sayıldığı bir Türkiye, kavga sebebi sayılmadığı bir Türkiye ve dünyadaki değişimin, insan hak ve özgürlüklerinin genişlemesinin aslında zenginliğimiz bir kapısı olduğunun irdakının bu şekilde bakmak gerektiğini ifade ettik. Elbette Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü, devletin tekliği vatanın birliği çok mühim bu konularda bir sıkıntı olduğunu görmedik. Ben kendisine huzurlarınızda çok teşekkür ederim. Başarılar diliyorum.”

HDP ZİYARETİ ERTELENMİŞTİ

Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart’ta gerçekleşmesi planlanan HDP ziyareti ise, program yoğunluğu sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ilkeler üzerinden anlaşılması halinde Kılıçdaroğlu’na destek verebileceklerini, böylelikle cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turdan bitirilebileceğini söylemişti.

 

İLGİLİ HABER:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları