HER GERİ KALMIŞ ÜLKENİN ABD DESTEKLİ BİR KENAN EVREN’İ VAR. BOLİVYA’DA MORALES’E KARŞI DARBE YAPAN ORDU VE POLİS YÖNETİME EL KOYDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » HER GERİ KALMIŞ ÜLKENİN ABD DESTEKLİ BİR KENAN EVREN’İ VAR. BOLİVYA’DA MORALES’E KARŞI DARBE YAPAN ORDU VE POLİS YÖNETİME EL KOYDU

12.11.2019 - 9:09

HER GERİ KALMIŞ ÜLKENİN ABD DESTEKLİ BİR KENAN EVREN’İ VAR. BOLİVYA’DA MORALES’E KARŞI DARBE YAPAN ORDU VE POLİS YÖNETİME EL KOYDU

Bolivya’daki ABD destekli darbenin ardından direnişin merkezi olan El Alto kentinde halk sokakta ve darbeye karşı mücadelesini sürdürüyor. ABD destekli sağcı çetelerin günlerdir devam eden saldırılarını izleyen ve günler sonra Morales’e istifa baskısı yapan ordu, darbecilerle birlikte hareket eden polise destek vereceğini açıkladı.

Bolivya’da ABD destekli darbenin ardından darbe karşıtı direnişin merkezi olan El Alto’da halkın eylemleri sürüyor.

Dün gün boyu sokakta olan ve darbeyi tanımadığını ilan eden halk, darbecilere karşı direneceğini ilan etmişti.

Halkın direnişi sürerken ABD destekli sağcı çetelerin günlerdir devam eden saldırılarını izleyen ve sonrasında Morales’e istifa baskısı yapan ordu, darbecilerle birlikte hareket eden polise destek vereceğini açıkladı.

Polis ekipleri yaptığı açıklamalarda darbeye karşı direnen yerli halkı hedef göstermiş, ordu desteği olmadan kontrolün sağlanamayacağını açıklamıştı.

Darbeci ordunun darbeci polise desteğini ilan ettiği açıklamanın ardından El Alto’ya askeri birliklerin sevk edildiği iddia ediliyor.

 

Bu arada ABD destekli sağcı çetelerin saldırıları ve ordunun baskısı sonrası istifa eden Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Meksika’ya gideceğini açıkladı.

Evine yönelik saldırı düzenlenen, hakkında çeteler tarafından tutuklama kararı çıkarılan Morales, “Kardeşlerim, Meksika’ya gitmek üzere yola çıkıyorum. Politik nedenlerden dolayı ülkeden ayrılmak canımı acıtıyor. Yakında daha güçlü bir şekilde döneceğim” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :