19 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

HİÇBİR ABD BAŞKANININ YAKIN ÇEVRESİ BU KADAR TARTIŞILMADI.. TRUMP’IN BEYAZ SARAY’DAN AYRILMADAN ÖNCE ONLARI KORUMAK İÇİN TASARLADIĞI SON PLAN: ÖNLEYİCİ AF

Ana Sayfa » GÜNCEL » HİÇBİR ABD BAŞKANININ YAKIN ÇEVRESİ BU KADAR TARTIŞILMADI.. TRUMP’IN BEYAZ SARAY’DAN AYRILMADAN ÖNCE ONLARI KORUMAK İÇİN TASARLADIĞI SON PLAN: ÖNLEYİCİ AF

Eklenme : 02.12.2020 - 11:01

HİÇBİR ABD BAŞKANININ YAKIN ÇEVRESİ BU KADAR TARTIŞILMADI.. TRUMP’IN BEYAZ SARAY’DAN AYRILMADAN ÖNCE ONLARI KORUMAK İÇİN TASARLADIĞI SON PLAN: ÖNLEYİCİ AF

 

TRUMP’IN ÖNLEYİCİ AF PLANI

 

Başkanlık yaptığı süre boyunca uygulamaları, açıklamaları, aykırı davranışları ile hem ABD’de hem de dünyada dikkatleri üzerinde toplayan Trump, Biden’la girdiği yarışı kaybettikten sonra şimdi farklı bir girişime daha imza atmaya hazırlanıyor.

Ancak demokrasiyle yönetilmeyen ülkelerde görülebilecek bu girişim daha şimdiden uzun süre tartışılacağa benziyor.

The NewYork Times gazetesinin 1 Aralık tarihli sayısında, Maggie Haberman ve Michael Schmidt imzalı haberde, Trump’ın danışmanlarıyla yaptığı toplantıda, çocukları, damadı ve şahsi avukatı R.Guillani için “önleyici af/pre-emptive pardon” çıkarmasının hazırlıklarını sürdürdüğü bildirildi.

Trump’ın temel kaygısı, Biden Kabinesi Adalet Bakanlığının, beş çocuğu ve  Beyaz Saray Kıdemli  Danışmanı olarak çalışan damadı Jared Kushner haklarında soruşturma açma olasılığı.

Bilindiği gibi Trump’ın oğlu Donald Trump Jr., 2016 seçimleri sırasında Hillary Clinton’ı karalamak için Ruslarla işbirliği yaptığı iddiasıyla, Özel Dedektif R.S.Mueller tarafından sorgulanmış ama herhangi bir suçlamaya maruz kalmamıştı.

Damat Kushner ise, “güvenlik belgesi” almak için, “yabancı devlet otoriteleri ile ilişkileri” hakkında yanlış bilgi vermesine karşın, söz konusu belgeyi Trump’ın şahsi girişimi sonucu alabilmişti.

Trump’ın diğer çocukları Eric Trump ve Kushner’in karısı İvanka Trump bu süre içinde en çok konuşulan iki isimdi.

Trump’ın sahibi olduğu şirketlerin, vergi beyannamelerine dahil ettiği milyonlarca dolarlık danışmanlık giderinin aslında İvanka Trump’a ödenmesi hakkında Manhattan Bölge Savcısı’nın açılmış bir soruşturması bulunuyor.

Başkanın avukatı Guillani’nin de, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki işlerinde sorun  çıkaran ABD Büyükelçisinin Trump tarafından kovulmasında oynadığı rolün, geçtiğimiz yaz aylarından bu yana soruşturulduğu da biliniyor.

Ancak ABD yasalarına göre “Başkanlık Affı”,  federal ve eyalet suçları için söz konusu olamıyor.

İşte bütün bunlara karşın Trump, Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce “önleyici af” konusunda sınırları ve imkanları ne kadar zorlayacak hep beraber görüp izleyeceğiz.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları