HİKAYEDEN HABERLER: KUZEY KORE’NİN YÜCE HAYSİYETİ KİM JONG’ UN HIŞMINA UĞRAYAN KİŞİSEL FOTOĞRAFÇISININ BÜYÜK SUÇU !

Ana Sayfa » GÜNCEL » HİKAYEDEN HABERLER: KUZEY KORE’NİN YÜCE HAYSİYETİ KİM JONG’ UN HIŞMINA UĞRAYAN KİŞİSEL FOTOĞRAFÇISININ BÜYÜK SUÇU !

24.03.2019 - 13:05

Ferhan Şaylıman

Ferhan Şaylıman

yazarın tüm yazıları
HİKAYEDEN HABERLER: KUZEY KORE’NİN YÜCE HAYSİYETİ KİM JONG’ UN HIŞMINA UĞRAYAN KİŞİSEL FOTOĞRAFÇISININ BÜYÜK SUÇU !

Hikayeden Haber’imiz bu defa Kuzey Kore’de geçiyor.

Kuzey Kore’nin tombik suratlı, tombik göbekli devlet başkanı Kim Jong’un kişisel çekimlerini yapan bir fotoğrafçısının olduğunu biliyor muydunuz?

O halde şimdi öğrendiniz.

 

1038036405

 

Kuzey Kore’nın en yüksek yasama organı olan Yüksek Halk Meclisi’nce ‘’Yüce Haysiyet’’ olarak tanımlanan Kim Jong’un kişisel çekimlerini yapan, soyadı Ri olan Saray fotoğrafçısının başına gelenlerle ilgili bu Hikayeden Haber’imiz.

Biliyorsunuz Kim Jong gibi Yüce Haysiyet’ler görünürde yasama, yürütme, yargı gibi kurumlar olsa bile ülkede tek karar verici konumundadırlar. Halk günün 24 saati tek adamın söylemleriyle yatıp kalktığından, bir süre sonra dünyayı ve hayatı, gözlerini televizyon ayırmadan izledikleri o Yüce Haysiyet’in kükreyen bir ses tonuyla anlattıkları kadar bilirler. Tek adamların ülkesinde farklı seslere, farklı düşüncelere asla yer yoktur. Tek adamların yönetim biçimi her yere talimat yağdırma şeklindedir. Örneğin televizyonlara, gazetelere talimat vererek hiç olmayan bir şeyi varmış gibi gösterirler. Düşünce sistemleri sürekli yinelenen yalanlarla kirlenen halk, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bir süre sonra karıştırmaya başlar.

 

kim-guldu-cocuklar-agladi-kuzey-kore-kim-jong-un-1595237

 

 

İşte Kuzey Kore bu mantıkla yönetilen bir ülke olduğundan, Kim Jong’un kişisel fotoğrafçısına öfkelenerek onu cezalandırması, aslında ülkedeki ast üst, emir komuta zincirine bağlı yönetim biçiminin bir devamı gibi algılanabilir.

Peki Yüce Haysiyet’i böylesine öfkelendiren şey acaba ne?

Güney Kore’de yayınlanan Daily NK Gazetesi’nin Pyongyang’dan bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre 47 yaşındaki fotoğrafçı, Kuzey Kore liderinin belirlediği çekim kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 12 Mart’ta partiden ihraç edilerek işine son verilmiş.

 

5a37719061361f0ccca98496

 

Kaynağın aktardığı bilgiye göre Ri, ülkenin en yüksek yasama organı olan Yüksek Halk Meclisi’ne (Bu organın hiçbir işe yaramadığını söylememe bilmem gerek var mı?) üyelik seçiminin gerçekleştiği 10 Mart’ta, Yüce Haysiyet’in fotoğraf çekimlerini yaparken karşısında çok yakın mesafede durarak belirlenmiş kuralları ihlal etmiş.

Tombik göbekli, tombik suratlı Kim Jong seçim sandığına gelirken, büyük ihtimalle yalakalık olsun diye sık sık deklanşöre basan fotoğrafçı hayatının hatasını yapmış. Kuzey Kore liderinin otomobilinden indiği sırada Ri’nin, üç saniye boyunca Kim’in bulunduğu kareyi kapattığı ve bu hareketin Yüce Haysiyete verilen zarar olarak algılandığı belirtilmiş. Üstelik yalaka fotoğrafçı o sırada tek adama iki metreden daha fazla yaklaşmış ki, bu da ağır bir kural ihlaliymiş.

Sen misin Yüce Haysiyet’in görüntüsünü üç saniye kapatan, sen misin ona iki metreden fazla yaklaşan, yer misin yemez misin, zavallı Ri neye uğradığını şaşırmış.

 

maxresdefault

 

Bu arada konuyla hiç ilgisi olmayan bir bilgi verelim: Yüksek Halk Meclisi için beş yılda bir seçim yapılan Kuzey Kore’de sadece iktidardaki Komünist Parti’nin belirlediği adaylar yarışıyor. Oylama gizli sayılsa da seçim pusulalarında bir tek kişinin adı geçtiği için mühür basılması gerekmiyor.

Peki o bir tek kişi kim dersiniz: Tabii ki Yüce Haysiyet !

 

maxresdefault (1)

 

Fotoğrafların nasıl çekileceğinden, televizyonlarda haberlerin veriliş biçimine; ülkede kadınların kaç çocuk doğuracağından, arada yapılan atom bombası denemelerine kadar her şeyin ama her şeyin tek karar vericisi: Kim Jong ..

Haber gerçek, anlatma biçimi hikayeden.

Çünkü Yüce Haysiyet ve benzerlerinin yedikleri nanelere dayanmak başka türlü mümkün mü?

 

Ferhan Şaylıman

 

 

Kaynak-  https://tr.sputniknews.com/asya/201903231038378503-guney-kore-medyasi-kim-jong-un-fotografcisi-yakin-cekim-yaptigi-icin-isten-atildi/

http://ferhansayliman.com/hikayeden-haberler-kuzey-korenin-yuce-haysiyeti-kim-jong-unun-hismina-ugrayan-kisisel-fotografcisinin-buyuk-sucu/

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :