HUBUBAT ÜLKESİ TÜRKİYE DE YOLUN SONUNA GELİNDİ. TMO 2.5 MİLYON TON HUBUBAT İTHAL EDECEK.

Ana Sayfa » GÜNCEL » HUBUBAT ÜLKESİ TÜRKİYE DE YOLUN SONUNA GELİNDİ. TMO 2.5 MİLYON TON HUBUBAT İTHAL EDECEK.

19.09.2018 - 12:54

HUBUBAT ÜLKESİ TÜRKİYE DE YOLUN SONUNA GELİNDİ. TMO 2.5 MİLYON TON HUBUBAT İTHAL EDECEK.

Hayvancılık ve tarımda dünya sıralamasında uzun yıllar üretim kapasitesini hep üst seviyelerde tutan Türkiye, bu sürecin yanlış politikaları sonucunda ithalata bağlı hale geldi.

İthalat yalnızca talep edilen ürünleri değil, beraberinde farklı hastalıkları da ülkeye getirdi. Kurban Bayramı öncesi başlayan ve giderek yaygınlaşan şarbon salgını, Brezilya’dan ithal edilen büyük baş hayvanların beraberlerinde getirdikleri bir hastalık olarak ülkeyi tehdit ediyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

İşte bunlar yaşanırken şimdi hububat ithalatına ilişkin yeni bir gelişme dikkat çekti.

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO), buğday ithalatı için toplam 252 bin ton ağırlığında 42 ayrı ihale açtığı bildirildi.

TMO, yaklaşık 252.000 ton buğday alımı için bir dizi uluslararası alım ihalesi açtı. TMO’dan yapılan açıklamada toplam 2.5 milyon tonluk hububat alımı gerçekleştirileceği duyuruldu.

Yeniçağ’ın aktardığı habere göre, TMO’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TMO’nun ana görevi, müdahale kapsamına giren ürünlerle ilgili piyasaları düzenlemektir. Son dönemde döviz kuru ve dünya hububat fiyatlarındaki yükseliş gibi etkenler faaliyet alanımıza giren ürünlerin iç piyasa fiyatlarında hareketlenmeye sebep olmuştur. TMO, piyasa gelişmelerini dikkate alarak sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamamasını teminen 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Ekim ayı için ilan edilen fiyatlar üzerinden buğday stoklarını satışa açmıştır.

TMO satış fiyatları Ekim ayı sonuna kadar geçerli olacaktır. Ayrıca, kuruluşumuza gerektiğinde kullanılmak üzere tahsis edilen toplam 2.25 milyon tonluk hububat ithalat yetkisi kapsamında ilk etapta buğday ve arpa, akabinde ise diğer hububat ürünleri ithalat işlemlerini ifa etmek üzere işlemler başlatılmıştır. İhalelerimize iştirak etmek isteyen yerli ve yabancı firmaların Genel Müdürlüğümüz ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Yurtiçi piyasaların regülasyonu amacıyla alınan bu tedbir, halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek ve diğer unlu mamuller ile hayvansal ürün piyasalarında fiyat istikrarına katkı sağlayacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :