HÜRRİYET’İN ÇATISI ALTINDA İKTİDAR YANLISI SELVİ’YE ELEŞTİRİ YÜREK İSTER: BİLDİRİCİ’DEN YÜREKLİ ÇIKIŞ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » HÜRRİYET’İN ÇATISI ALTINDA İKTİDAR YANLISI SELVİ’YE ELEŞTİRİ YÜREK İSTER: BİLDİRİCİ’DEN YÜREKLİ ÇIKIŞ.

11.06.2018 - 8:57

HÜRRİYET’İN ÇATISI ALTINDA İKTİDAR YANLISI SELVİ’YE ELEŞTİRİ YÜREK İSTER: BİLDİRİCİ’DEN YÜREKLİ ÇIKIŞ.

Hürriyet gazetesi yazarı ve okur temsilcisi Faruk Bildirici, Abdulkadir Selvi’nin anket sonuçlarına ilişkin yazısını eleştirdi.

Hürriyet gazetesi yazarı ve okur temsilcisi Faruk Bildirici, Abdulkadir Selvi’nin 31 Mayıs’ta köşesinde herhangi bir detay paylaşmadan ‘güvenilir bir kamuoyu araştırma şirketi’nin yaptığı anketi yazmasını eleştirdi.Hürriyet gazetesi yazarı ve okur temsilcisi Faruk Bildirici, Abdulkadir Selvi’nin 31 Mayıs’ta köşesinde herhangi bir detay paylaşmadan ‘güvenilir bir kamuoyu araştırma şirketi’nin yaptığı anketi yazmasını eleştirdi.

Abdulkadir Selvi, 4 Haziran’da Seçim tablosu ve Kürt oyları” başlıklı yazısında bir araştırma şirketinden aldığını ifade ettiği anketle ilgili bilgiler verdi. Ancak Selvi’nin yazısında ne ankete ne de araştırma şirketine dair bir bilgi yer almadı.

Selvi’ye “Ezhel ve sanatçının tutuklanması” başlıklı yazısında eleştiriler yönelten Bildirici de şunları yazdı:

GAZETECİ olarak seçimlerde asli görevimiz, insanların karar verebilmesine yardımcı olmak, tarafsız ve objektif şekilde bilgilendirmek. Kamuoyu araştırmaları da oy kullanacak seçmenleri bilgilendirmenin bir yolu.

Ama maalesef kamuoyu araştırmaları artık sadece seçmen eğilimlerini saptamak için değil, seçmeni yönlendirmek için de kullanılıyor. Gazeteci olarak manipülasyonlara aracı olmamak için araştırma haberlerinde “yapan kuruluşun adı, kimin talebi ve finansmanı ile yapıldığı, tarihi, görüşülen kişi sayısı ve araştırma yönteminin açık olarak belirtilmesi” zorunlu. Artık “Demirören Medya Grubu Yayın İlkeleri” adını alan yayın ilkeleri de bunu öngörüyor. Amaç okurun, araştırmayı bu veriler ışığında değerlendirmesini sağlamak.

Abdulkadir Selvi’nin 31 Mayıs’ta yayımlanan yazısında ise “Güvenilir bir kamuoyu araştırma şirketinin aboneleri için yaptığı bir ankete göre Erdoğan ilk turda kazanıyor. Ama açık ara bir fark gözükmüyor” denilmişti. Bırakın araştırma tarihi, görüşülen kişi sayısı gibi bilgileri, araştırma şirketinin adı bile yazılmamıştı. “Güvenilir araştırma şirketi” tanımlaması, söz konusu araştırmayı güvenilir kılmadığı gibi okurun değerlendirmesi için de yeterli veri sunmuyor.

Selvi, geçmişte “Afrin’den sonra AK Parti’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55’e ulaştı” diyerek bir köşe kaleme almış, bu yazıdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın haberinin olmadığı iddia edilmişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :