İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: BANA VE MANSUR YAVAŞ’A BAĞIŞ KAMPANYASI NEDENİYLE SORUŞTURMA AÇILDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: BANA VE MANSUR YAVAŞ’A BAĞIŞ KAMPANYASI NEDENİYLE SORUŞTURMA AÇILDI

17.04.2020 - 10:57

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: BANA VE MANSUR YAVAŞ’A BAĞIŞ KAMPANYASI NEDENİYLE SORUŞTURMA AÇILDI

İBB Başkanı İmamoğlu: Bana ve Mansur Yavaş’a bağış kampanyası nedeniyle soruşturma açıldı

“Muhtemelen kampanya düzenleyen diğer belediyelere de müfettiş gidecektir”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyelerin düzenlediği yardım kampanyası nedeniyle kendisine ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘a soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, İmamoğlu soruşturmanın geçen hafta cuma günü başlatıldığını belirtti. İmamoğlu, “Ankara’da da başlatıldığını duyduk. Muhtemelen kampanya düzenleyen diğer belediyelere de müfettiş gidecektir. Sadece bana açılmadı soruşturma.” dedi.

İmamoğlu, Vakıfbank’ta hâlâ bloke edilmiş durumda olan 900 bin liralık bağış parasını hatırlatarak “Soruşturma yapabilirsiniz. Ama kalkıp vatandaşa ait bir parayı bankada bloke etmek çok aciz, çok zavallı bir tavırdır. Korkuyla yapılmış bu işlem bankacılık tarihinin kara lekesidir” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, “Şu anda hâlâ blokaj duruyor, hukuki başvurumuzu yaptık. Mahkeme valilikten yanıt istedi. 15 gün süre verildi. Süre henüz dolmadı.  Bu eninde sonunda çözülecek. Şu anda bankaların yaptığı hukuksuz ve korkudan yapılmış bir işlem. Korkuyla yapılmış işlem de bankacılık tarihinin kara lekesidir.” diye konuştu.

İmamoğlu, “Valiliğin yazdığı yazı da kara lekedir. Toplumun belediyeye yaptığı bağışın önünün bu şekilde kesilmesi utanç vericidir. O imzayı kim atmışsa utanmalı. Yanlış işlem görüyorsanız İBB Başkanı hakkında soruşturma açarsınız.  Ama vatandaşın bağışını bloke edemezsiniz. Kaldı ki hakkımızda bir soruşturma açıldı.  Bağışla ilgili süreç hakkında soruşturma başlattı açtı İçişleri Bakanlığı. Bakanlıktan bir müfettiş geldi soruşturmayı yapıyor. Soruşturma yapabilirsiniz. Ama kalkıp vatandaşa ait bir parayı bankada bloke etmek çok aciz, çok zavallı bir tavırdır. Buna yukarıdan aşağı kim müdahale ettiyse, kim talimat verdiyse, kim imza atmışsa, o acizliğin o zavallılığın bir parçasıdır.” düşüncesini dile getirdi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :