29 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

İBB MECLİSİ’NDE VAHDETTİN TARTIŞMASI: ”KRALİÇE ÖLDÜ, BAŞINIZ SAĞ OLSUN, İNGİLİZLER ÇOK SEVERLER İSLAMCILARI”

Ana Sayfa » GÜNCEL » İBB MECLİSİ’NDE VAHDETTİN TARTIŞMASI: ”KRALİÇE ÖLDÜ, BAŞINIZ SAĞ OLSUN, İNGİLİZLER ÇOK SEVERLER İSLAMCILARI”

Eklenme : 13.09.2022 - 8:26

İBB MECLİSİ’NDE VAHDETTİN TARTIŞMASI: ”KRALİÇE ÖLDÜ, BAŞINIZ SAĞ OLSUN, İNGİLİZLER ÇOK SEVERLER İSLAMCILARI”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde, CHP’li meclis üyelerinin son Osmanlı padişahı Vahdettin’le ilgili gerçekleri dile getirmesi AKP’lilerin tepkisine neden oldu.

İBB Meclisi eylül ayı ilk birleşimi, Saraçhane’deki başkanlık binasında Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında devam etti.

Mecliste “gündem dışı konuşmalar” bölümünde CHP adına kürsüye çıkan Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, konuşmasının son bölümünde Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesine değindi.

Subaşı, “Kraliçe öldü, başınız sağ olsun. İngilizler çok severler İslamcıları. Arabistanlı Lawrence, o koymuştur teoriyi. Burada ‘siyasal İslam’ı kullanarak çok şey yapabilirsiniz orduda’ diyen Arabistanlı Lawrence’tır. Sizin kurucu liderlerinizin de birçoğu İngiltere’den mezun olmuş gelmiştir. Vahdettin mesela, örnek aldığınız lider, İngiltere’ye kaçmıştır. İngiliz gemisiyle kaçmıştır.” diye konuştu.

“VAHDETTİN HAİNDİR”

Meclis oturumunu yöneten Zeynel Abidin Okul, Subaşı’ya müdahale ederek Vahdettin’in kaçmadığını, sürgüne gönderildiğini iddia etti.

Bu sırada CHP’li Meclis üyeleri, AKP’li Tarık Kanbur’un kendilerine yönelik “Yunan tohumu” dediğini iddia etti.

İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, böyle bir söz söylenmişse özür dilenmesini istedi.

Böyle bir ifadesinin olmadığını, Sultan Vahdettin’in bu topraklardan cebinde tek bir kuruş olmadan sürgün edildiğini iddia eden Kanbur ise “Devletin birliği ve beraberliği için buna göz yummuştur. Vahdettin’i buradan hain gösteren zihniyetin özür dilemesini bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Tekrar söz alan Balyalı, İBB Meclisi’nin Vahdettin’i savunma yeri olmadığını anlatarak, “Kendisini İngiliz’e teslim etmiş, bu ülkeden kaçmış, Milli Mücadele’nin karşısında durmuş. Vahdettin bizim için bir haindir.” dedi.

Söz alan İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da CHP’nin son dönemde “helalleşme” söyleminde bulunduğunu, ancak Osmanlı ile hesaplaştığını ifade etti.

CHP’nin milletin kültürüne ve tarihine yabancı olduğunu ileri süren Göksu, şunları söyledi:

“İBB Meclisi’nde ‘Vahdettin haindir’ diye bağırandan daha büyük bir hain olmaz. Biz tarihimizden utanmıyoruz, gurur duyuyoruz. Bırakın onlar ‘İzmir’de düşmanı denize döktük’ derken düşmanı tanımlayamasınlar. Biz düşmanımızı tanıyoruz. Diğer taraftan, efendim İngiliz muhabbetinden bahsetti Doğan Bey. Balıkçıda İngiliz Büyükelçi ile biz yemek yemedik. İngiliz Büyükelçi ile kim kadeh tokuşturduysa ona sorsun, bize değil.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları