28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

İDDİA: SUUDİ ARABİSTAN’DAN 20 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN İÇİN GÖRÜŞMELER YÜRÜTÜLÜYOR

Ana Sayfa » EKONOMİ » İDDİA: SUUDİ ARABİSTAN’DAN 20 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN İÇİN GÖRÜŞMELER YÜRÜTÜLÜYOR

Eklenme : 10.08.2022 - 21:46

İDDİA: SUUDİ ARABİSTAN’DAN 20 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN İÇİN GÖRÜŞMELER YÜRÜTÜLÜYOR

Geçtiğimiz hafta Rusya’dan Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Türkiye’ye 15 milyar dolarlık nakit girişi olacağı yönünde çıkan haberlerin ardından benzer bir iddia da Suudi Arabistan için ortaya atıldı.

Middle East Eye’de Ragıp Soylu imzasıyla yayınlanan habere göre, Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 20 milyar dolarlık para girişi için iki ülke arasında teknik görüşmelerin yürütüldüğü belirtildi.

MEE’ye konuşan iki Türk yetkili, Ankara’nın benzer nakit girişlerini BAE ve Katar’dan da beklediğini söyledi. Ayrıca bir hazine yetkilisi de şu ana kadar Rusya’dan Türkiye’ye 7 milyar dolarlık bir finansman aktarımı gerçekleştiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, iki liderin ticaret, enerji ve savunma alanında iş birliğini geliştirmek istediklerine vurgu yapılmıştı.

Muhammed bin Selman’ın ziyareti, Türkiye’de görülen Cemal Kaşıkçı cinayeti davasının kapatılarak dosyanın Suudi Arabistan’a sevk edilmesinin ardından yapılmıştı.

Ziyaret, Riyad ile Ankara arasında 4 yıldır ihtilaflı bir seyir izleyen ilişkiler için yeni bir sayfa arayışı olarak yorumlanmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları