2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

İKİ BİN YILLIK ”GLADYATÖRLER ŞEHRİ” NE YENİ BASAMAK TAŞLARI DÖŞENDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İKİ BİN YILLIK ”GLADYATÖRLER ŞEHRİ” NE YENİ BASAMAK TAŞLARI DÖŞENDİ

Eklenme : 08.05.2023 - 9:53

İKİ BİN YILLIK ”GLADYATÖRLER ŞEHRİ” NE YENİ BASAMAK TAŞLARI DÖŞENDİ

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen Stratonikeia’nın meclis binası bölümüne döşenen taşlar, ziyaretçilerin oturup dinlenebilecekleri şekilde düzenlendi.

Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt; Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden izler barındıran, hem meclis binası hem odeon olarak kullanılan antik kentte kazı ve restorasyon çalışmalarının 12 ay boyunca sürdüğünü söyledi.

Söğüt, antik kentteki meclis binasında geçen yıl daha önce hazırlanmış projeye bağlı olarak, Muğla Valiliği ve Yatağan Belediyesinin destekleriyle belirli alanlarda konservasyon ve kısmi restorasyon çalışması gerçekleştirdiklerini belirtti.

06-05-4-20230506-2-58550881-88680651.jpg

Binanın Helenistik dönemde inşa edildiğini, alanın Roma döneminde biraz daha büyütüldüğünü ve odeona dönüştürüldüğünü anlatan Söğüt, şöyle konuştu:

“Burası hem meclis binası hem de odeon olarak kullanılmış bir yapı. Meclis binası olması ya da buranın şehir devleti olduğunu gösteren bir yapı olmasının ötesinde, bina üzerinde antik döneme ait takvim var. Daha da ilerisi Roma döneminde Stratonikeia’da satılan tüm ürünlerin, verilen tüm hizmetlerin adları ve fiyatları da var. Yaklaşık 23 metrekare alanı kapsayan ilave ayrı bir yazıt da var. Bu açıdan burada belirli alanlardaki restorasyon ve konservasyon çalışmalarımız devam ediyor ve bu yıl inşallah bu çalışmaları tamamlayacağız.”

Söğüt, “Meclis binasındaki çalışmalarda özellikle oturma basamaklarının yan taraflarındaki mevcut basamakların korunması için yeni basamak blokları koyduk. Esasında daha çok koruma ağırlıklı çalışmalar gerçekleştirdik.” bilgisini verdi.

06-05-4-20230506-2-58550881-88680666.jpg

Binanın güney kapısının ardından şimdi de kuzey kapısını ayağa kaldıracaklarını dile getiren Söğüt, şöyle devam etti:

“Olabildiğince yeni malzemeyi çok az kullanıyoruz. Zorunlu olan yerlerde bunları birebir tatbik ediyoruz. Özgün malzemeleriyle daha çok bunu gerçekleştiriyoruz. Meclis binası 2 bin 200 yıl öncesinde vardı. 2 bin 200 yıl sonra meclis binasının oturma basamakları yenilenerek tekrar bir değer kazandı. Biz 2 bin yıl sonra tekrar oturma basamaklarına yeni basamak taşları koyduk. Bu şu demek oluyor, böylelikle esasında oturma basamakları 2 bin yıl sonra kendi içerisinde yenilenmiş oldu.”

Söğüt, çalışmayla, ziyaretçilerin meclis binasının basamaklarında oturarak alanda dinlenebilmelerini ve belirli seviyede yapıyı ayakta görmelerini sağlamayı istediklerini belirtti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları