26 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

İKİ YILDIR BOYNUNDA LASTİKLE YAŞAYAN GEYİK 4. DENEMEDE KURTARILDI

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » İKİ YILDIR BOYNUNDA LASTİKLE YAŞAYAN GEYİK 4. DENEMEDE KURTARILDI

Eklenme : 14.10.2021 - 9:31

İKİ YILDIR BOYNUNDA LASTİKLE YAŞAYAN GEYİK 4. DENEMEDE KURTARILDI

Boynunda lastik bir otomobil tekeriyle iki yıldan fazla süredir ABD’nin Colorado eyaletinin tepelerinde dolaşan erkek Kanada geyiği nihayet tekerlekten kurtarıldı.

Colorado Parklar ve Yaban Hayatı yetkililerine göre bu, 4 buçuk yaşındaki ve yaklaşık 270 kg ağırlığındaki Kanada geyiğini kurtarmak için yapılan 4. girişimdi

Yetkililer, Kanada geyiğini bayıltmak zorunda kaldıklarını ve tekerin topuğundaki çeliği kesemedikleri için, hayvanın 5 uçlu boynuzlarını keserek lastiği çıkardıklarını belirtti.

Memur Scott Murdoch, ajanslara yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Tekeri kesip, kızgınlık faaliyetleri için boynuzlarını bırakmayı tercih ederdik ama değişken bir durum söz konusuydu ve tekeri mümkün olan herhangi bir biçimde çıkarmamız gerekiyordu.

Yetkililer, lastiğin yaklaşık 16 kg ağırlığında olduğunu tahmin ederken, şaşırtıcı biçimde Kanada geyiği ciddi bir yaralanmaya maruz kalmamıştı. Murdoch, Associated Press’e, “Tüyleri biraz dökülmüştü, belki 5 veya 25 sent kadar ufak bir açık yara vardı ama bunun dışında gayet iyi görünüyordu” dedi.

Aslında ne kadar iyi göründüğünü görmek beni epey şaşırttı.

Yetkililer bulunması zor Kanada geyiğini, Denver’ın güneybatısındaki Pine Junction bölgesi yakınlarındaki sakinlerin hayvanın yerini bildirmesi üzerine bulabildi.

Murdoch’un meslektaşı Dawson Swanson, “Eyaletimizin yaban hayatı kaynaklarına değer veren bir toplulukta çalışabildiğim için minnettarım” dedi.

Yerel sakinlerden birinin yakın zamanda bu erkek Kanada geyiğini civarda gördüğüne dair ihbarına hızlı şekilde yanıt verebildim. Söz konusu erkek Kanada geyiğini, yaklaşık 40 geyikten oluşan bir sürüde tespit edebildim.

Yetkililer ayrıca, kızışma mevsimi sebebiyle Kanada geyiğinin daha büyük bir erkeğin yanında görüldüğünü ve bunun da hayvanın bulunmasını kolaylaştırdığını açıkladı.

Bahse konu Kanada geyiği ilk kez 2019’da Rocky Dağları’ndaki Amerika yaban koyunu ve dağ keçilerine yönelik bir yaban hayatı popülasyonu araştırması sırasında Evans Dağı yabanında görülmüştü.

Yetkililer geyiğin tekerlekten kurtarıldığını söylerken geyik, Kanada geyiği ve ayı gibi vahşi hayvanların genellikle salıncak takımı, hamak, çamaşır ipi ve voleybol ağı gibi çok sayıda başka nesneye dolandığını dile getirdi.

 

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları