10 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

KILIÇDAROĞLU: ”İKTİDAR SAHİPLERİ OYLARLA GİTMEYİZ MESAJI VERİYOR, TIPIŞ TIPIŞ GİDECEKSİNİZ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU: ”İKTİDAR SAHİPLERİ OYLARLA GİTMEYİZ MESAJI VERİYOR, TIPIŞ TIPIŞ GİDECEKSİNİZ”

Eklenme : 12.05.2023 - 22:46

KILIÇDAROĞLU: ”İKTİDAR SAHİPLERİ OYLARLA GİTMEYİZ MESAJI VERİYOR, TIPIŞ TIPIŞ GİDECEKSİNİZ”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’na, kendisine yönelik tehditler ve Samsun mitingine çelik yelekle çıkması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gerektiğinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız” açıklaması ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “CHP ve ittifak ortaklarını 14 Mayıs’ta acıklı bir son beklemektedir. Bu hainler alsalar alsalar ağırlaştırılmış müebbet ceza alırlar ya da vücutlarına mermi alırlar” sözleri soruldu.

‘BU SIRADAN BİR SEÇİM DEĞİL’

İktidar yetkililerinin açıklamalarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Allah aşkına biz savaşa mı gidiyoruz! Daha önce de ‘Muhalefet kazanırsa darbe olacak’ demişlerdi. Seçim tarihini belirleyen, Meclis’i fesheden sizsiniz. Kimlerin oy kullanacağını belirleyen Yüksek Seçim Kurulu. Şimdi kalkmışlar bunu farklı dillerle ifade ediyorlar” diye konuştu.

‘AÇIKLAMALARA BAKTIĞIMIZDA KAYGILANMAMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Açıklamaları ürkütücü olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan’ın da diğerlerinin de ifadeleri ürkütücü. Ne 15 Temmuz’u, ne ilgisi var 15 Temmuz’la… Ya sandığa gidip oy kullanacağız. Demokrasinin gereğidir bu zaten. Bütün bunlara baktığımızda elbette kaygılanmamak mümkün değil. Çünkü iktidar sahipleri, halkın oylarıyla gitmeleri gerekir diye bir tablo ortaya çıkarsa -ki çıkacak böyle bir tablo- biz gitmeyeceğiz diye bir mesaj veriyorlar” ifadelerini kullandı.

‘KİMSİNİZ SİZ, NASIL GİTMEZSİNİZ’

“Kimsiniz siz ya, nasıl gitmezsiniz? Kendinizi halkın üstünde mi görüyorsunuz?” diye soran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sandık kondu, oylama yapılacak. Siz de tıpış tıpış gideceksiniz. Bu kadar basit. Demokrasinin kuralı budur. Sandıktan çıkan sonuca herkes saygı duyar. Saygı duymayacakları yönünde görüşler beyan ediliyor. İktidar sahiplerinin bu mesajı vermesinin temelinde şu yatıyor: Vatandaşları sandığa gitmekten nasıl alıkoyabilirim? Tam tersine bu mesajı verenlere karşı her yurttaşın sandığa gidip oyunu kullanması lazım. Bütün vatandaşlarıma diyorum, tam bir bayram havası içinde komşularınızla, yakınlarınızla beraber gidin oyunuzu kullanın. Oy kullanıldıktan sonra her vatandaşın sayımı izleme hakkı var. Çıkacak nerede oy kullandıysa kendi sandığına bakacak. Tam bir güvenlik içerisinde sonuçlar belli olacak. Sonuçlar belli olduktan sonra da elbette bunu dostlarına, arkadaşlarına, medya mensuplarına ulaştırabilirler, bizim sandıktaki sonuçlar budur diye. Bizim görevlimiz ise sonuçlara bakacak, kontrol edecek, aktarmalar doğru mu yapılıyor onlara bakacak sonra cep telefonuyla tutanağın fotoğrafının çekecek genel merkezimize aktaracak.”

“Samsun’da bugün çelik yelekle sahneye çıktınız. Size çelik yelek giydiren tehdit nereden geliyor” sorusu üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, “Ayrıntıyı vermek istemem ama pek çok kanaldan geliyor, isimler veriliyor, biz o isimleri hemen İçişleri Bakanlığı’na bildiriyoruz. Koruma arkadaşlar var, onlar da dikkat ediyorlar. Örneğin son 7-8 mitingden başlayarak güvenlik önlemlerinin bir hayli artırıldığını ben de görüyorum zaten. Alanda daha yoğun bir polis koruması görüyoruz. Bütün polis arkadaşlara yürekten teşekkür etmek benim görevim, gerçekten büyük bir fedakarlıkla görevlerini yapıyorlar. Beni koruyanlar da devletin polisi” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanlığı’nın seçim sonuçlarına ilişkin tutanakların kaymakam ve valilere verilmesi talebi nedeniyle Süleyman Soylu’ya tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Öyle bir bakan var ki, kendisini devletin sahibi sanıyor. Devletin sahibi halktır. Siz kalkıyorsunuz yasa dışı talimat veriyorsunuz valilere, kaymakamlara. GAMER diye bir uygulama… Seçim sonuçlarını valiye, kaymakama teslim edeceksiniz diye yasa dışı bir uygulama. Sen yasalara uymak zorundasın, yasa dışı talimat veriyorsun. Kaldı ki Yüksek Seçim Kurulu’na gidildi, hayır bunları veremezsiniz dedi. Arkadan bir daha talimat, bir daha karar. Bu şu demektir: Ben yasa dışı iş yapmakta kararlıyım. Sen kim oluyorsun? O, bağımsız olarak bunu yapamaz. Çünkü hiçbir bakanın bağımsız bir iradesi yoktur. Yukarıdan talimat almadan yapamaz” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABER:

MUSTAFA BALBAY SEÇİME SAATLER KALA 14 MAYIS GECESİNE İLİŞKİN KRİTİK İHTİMALLERİ PAYLAŞTI

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları