7 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

İLBER ORTAYLI İŞSİZ, UMUTSUZ VE MUTSUZ GENÇLERİN YURTDIŞINA GİTME HAYALİNİ YERİN DİBİNE BATIRDI

Ana Sayfa » EĞİTİM » İLBER ORTAYLI İŞSİZ, UMUTSUZ VE MUTSUZ GENÇLERİN YURTDIŞINA GİTME HAYALİNİ YERİN DİBİNE BATIRDI

Eklenme : 04.12.2022 - 9:02

İLBER ORTAYLI İŞSİZ, UMUTSUZ VE MUTSUZ GENÇLERİN YURTDIŞINA GİTME HAYALİNİ YERİN DİBİNE BATIRDI

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmaniye 6. Kitap Fuarı’nda konuştu.

Yurt dışına gitmek isteyen gençlere seslenen Ortaylı, “Burası babanızın memleketi. Adam olan babasının evini bırakıp, ahır yapsınlar diye dışarı çıkmaz” ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Her şeyden evvel bir şeye dikkat edeceğiz. Buradan kaçarım, giderim, orada yaşarım… Yaşayamazsın, kimse seni beklemiyor. Beklenen mülteci guruplarından değilsiniz. Es kaza gittin, neresinde oturursun o cemiyetin, belli olmaz. Gördünüz adamın halini. Dr. Öz, bir numaralı cerrah. Pensilvanya’dan aday oldu, karşısına sarsağın birini koydular, ona rey verdiler. Her şeyin doğru dürüst hesabını kitabını yapın. Biz size dışarıya çıkmayın demiyoruz. Çıkın, oturun, okuyun, öğrenin ama gelin. Ama belli ki yer küreye fazla gelirsiniz. Burası babanızın memleketi, bunu da unutmayın. Adam olan baba evini terk edip, ahır yapsınlar diye dışarı çıkmaz”

İLGİLİ HABER: TÜRKÇEMİZDE ”TUZU KURU” DİYE BİR DEYİM VARDIR, BİR DE ”DÜNYADAN HABERİ OLMAMAK”..İLBER ORTAYLI HER İKİ KATEGORİYİ DE KAPSIYOR. BARINAMAYAN, ISINAMAYAN, BANYO YAPAMAYAN,  KARNINI DOYURAMAYAN, ADAM GİBİ BİR MEKANDA DERS ÇALIŞAMAYAN, SEVGİLİSİYLE İNSANİ KOŞULLARDA BULUŞAMAYAN, OKULU BİTİRDİĞİNDE İŞ BULAMAYAN, KENDİSİ ZATEN YOKSULLUK KISKACINDA OLAN BABASININ ELİNE BAKAN VE BUNDAN MÜTHİŞ ÜZÜNTÜ DUYAN GENÇLERİN YURTDIŞI HAYALİNİ YERİN DİBİNE BATIRMIŞ..AFERİN SANA İLBER ORTAYLI..AMA O CEPHEDE YAŞAŞAN ACILARIN YAKIN TANIKLARINDAN BİRİ A.Ü. TIP FAKÜLTESİ PSİKİYATRİ ANA BİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. VESİLE ŞENTÜRK CANKORUR BAKIN NELER ANLATIYOR……

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları