19 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

İLHAN KESİCİ’NİN DE KATILDIĞI İSMAİLAĞA CEMAATİNİN LİDERİNİN CENAZE TÖRENİNİN ARDINDAN BU DEFA TRABZON’DA GÖVDE GÖSTERİSİ VARDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » İLHAN KESİCİ’NİN DE KATILDIĞI İSMAİLAĞA CEMAATİNİN LİDERİNİN CENAZE TÖRENİNİN ARDINDAN BU DEFA TRABZON’DA GÖVDE GÖSTERİSİ VARDI

Eklenme : 04.07.2022 - 8:21

İLHAN KESİCİ’NİN DE KATILDIĞI İSMAİLAĞA CEMAATİNİN LİDERİNİN CENAZE TÖRENİNİN ARDINDAN BU DEFA TRABZON’DA GÖVDE GÖSTERİSİ VARDI

Trabzon’un Of ilçesinde, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için düzenlenen icazet töreni öncesi kentte “cüppeli ve sarıklı” tur atılması, tepki çekti. İlahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, ibadet olmayan hafızlığın, Cumhuriyete karşı bir başkaldırı gösterisine dönüştürüldüğünü söyledi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Mayıs’ta Arnavutköy Taşoluk Yeşil Camisi’nde, İsmailağa cemaatiyle bağlantılı olduğu bilinen Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nda hafızlığını tamamlayan 393 kişi için düzenlenen “icazet töreni” öncesi yüzlerce “cüppeli ve sarıklı” kişi, cami etrafında tekbirle yürüdü. Tepki çeken görüntülerin bir benzeri ise önceki gün Trabzon’un Of ilçesinde kaydedildi.

Of Müftülüğü tarafından Çarşıbaşı Büyük Camisi’nde, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için gerçekleştirilen törenden önce şehirde “sarıklı cüppeli” tur atıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehter takımı eşliğinde Of Belediyesi önünde toplanan kişilerin camiye yürümesi, sosyal medyada tepki çekti. Görüntüler, bazı isimler tarafından ise “Ve bir akıl evvela devrimi devirecek” gibi sözler ile paylaşıldı.

“GÖVDE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ”

Görüntülere tepki gösteren ilahiyatçı ve felsefeci Prof. Dr. Şahin Filiz, törenin “görünüşte bir hafızlık icazeti” olduğunu, “bazılarını hilafet ve şeriat devleti konusunda cesaretlendirecek görüntülerle karşı karşıya kalındığını” vurguladı. Hafızlığın bir ibadet olmadığını söyleyen Filiz, “Kuran bugün ezberlenerek korunmaya ihtiyaç duymaz çünkü her yerde vardır. Teknik zorunluluktan ortaya çıkmış bir müessese olarak miadını doldurmuştur. Bu kalkışma nümayişinin (gösteriş) İslamla, Kuran’ın ruhuyla ve hafızlıkla herhangi bir ilişkisi olamaz” dedi.

İbadetin kişi ile yaratıcı arasında olduğunu ve asla bir gösterinin aracı haline getirilemeyeceğini aktaran Prof. Dr. Şahin Filiz, “Bu gösterinin de ibadetin boyutlarını aştığını, devlete karşı adeta meydan okumaya; devlete, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine karşı bir gövde gösterisine döndüğünü görüyoruz. Bu, dini kullanarak cumhuriyete karşı bir kalkışmadır” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER:

İLHAN KESİCİ TARAFINDA CENAZEYE NİÇİN GİTTİ TARIŞMASI: BU CENAZE BİR DİN ADAMININ CENAZESİ

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları