28 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

İMAMOĞLU: KANAL İSTANBUL TEHDİDİNİ 16 MİLYON İSTANBULLUYLA BERTARAF EDECİZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İMAMOĞLU: KANAL İSTANBUL TEHDİDİNİ 16 MİLYON İSTANBULLUYLA BERTARAF EDECİZ

Eklenme : 09.11.2022 - 18:32

İMAMOĞLU: KANAL İSTANBUL TEHDİDİNİ 16 MİLYON İSTANBULLUYLA BERTARAF EDECİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Silivri Seymen Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’ni hizmete açtı.

İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada “21. yüzyıla yakışan bir şehir olmayı başaracağız. Kentsel, çevresel, sosyal risk ve tehlikelere karşı vatandaşımızı bilinçlendirerek hep birlikte mücadele etmek istiyoruz. O bakımdan, İstanbul’un belki de en büyük tehdidi olan, siyasal bir kısım buluşmalarda ihmal etmeksizin ‘Kanal İstanbul’ ismini anan herkese de buradan sesleniyorum: Bu riski de milletçe, 16 milyon İstanbulluyla bertaraf edeceğiz. İstanbul’un hafızasından ve gündeminden bunu kaldıracağız” dedi.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“İstanbul’un dere yataklarının daha fazla yapılaşmasına izin vermemek, korumak, geliştirmek ve özellikle yeşil alanlarıyla yaşam vadilerine dönüştürme meselesini çok önemsiyoruz. Bunun için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Silivri Boğluca Yaşam Vadisi’nin birinci ve ikinci etaplarını açtık. Vadinin 3 ve 4. etaplarını ise Silivri Belediyesi tamamlayacak. Şöyle bir durum var; Boğluca Yaşam Vadisi’nin yarısını bir partinin mensubu olan bir belediye yapmış olacak, diğer bölümü de başka bir partinin mensubu olduğu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış olacak. Peki şöyle mi olacak? Yani yarısını o partinin mensubu olan vatandaşlar kullanacak, diğer yarısını da başka partinin mensubu olan vatandaşlar mı kullanacak? Hayır. O bakımdan tam da bu anlamda Silivri Belediyemizin sağduyulu davranışı, iş birliği yapması ve beraber iş üretmek kabiliyetini ortaya koyarak, bizimle beraber masada düşünerek paylaşımda bulunmasını takdirle karşılıyor ve değerli buluyorum. Hepinizin huzurunda Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum.

SİYASİ PARTİLER, SÜREÇLERE DAİR ARAÇTIR: Çünkü siyasi hesapların değil, vatandaşımızın çıkarlarının önde tutulduğu bir süreci var edersek işte o zaman vatandaşımız kazançlı çıkar, milletimiz kazançlı çıkar. Memleketimiz, yöremiz, ilçemiz, İstanbul’umuz ve Türkiye’miz kazançlı çıkar. Bizlerin bugün ortaya koyduğu hizmetler, ama bunun adı Silivri olsun, ama Büyükşehir Belediyemiz olsun, ama Türkiye Cumhuriyeti devletimizin hükümeti olsun, ortaya konan çalışmalar, faydalı iş birlikleri, projeler, üretimler, milletimize aittir, vatandaşımıza aittir. Bir siyasi partinin projesi olamaz. Siyasi partiler, süreçlere dair araçtır.

PROJELERİN GECİKTİRİLMESİNİN VEYA YAPILAMAMASININ BEDELİ AĞIR: Bu proje, önceki dönem hazırlanmış, projelendirilmiş, 2018 başında başlatılmış ve sözleşmeye göre de 32 ayda bitirilmesi gereken bir projedir. Ama biz, 2019’da, yarı süresinden daha fazlası geçtiği bir dönemde, ne yazık ki bu projeyi yüzde 3 bitirilme oranıyla teslim aldık. Yani biz göreve geldiğimizde, sahanın kısım hafriyatı alınmıştı. İstanbul gibi bir metropolde projelerin geciktirilmesinin veya yapılamamasının bedelinin ne kadar ağır olduğunu bilen bir yönetimiz. Süreci hassasiyetle ele aldık, bugünkü noktaya getirdik. Ve ileri seviyede bir arıtma teknolojisine sahip projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.

YÖNÜMÜZÜ SIFIR ATAĞA DOĞRU ÇEVİRMİŞ BİR ŞEHİRİZ: Kentin Anadolu Yakası’nda bulunan Şile Kömürcüoda’daki çöp depolama alanında da benzer bir tesisin inşasına hızlıca başlayacağız. Arkadaşlarımla konuştuğum üzere; buradaki gibi bir imalat süresi değil, bir yılı biraz aşkın bir imalat süresiyle oradaki bu sorunu da sıfırlamış olacağız. Kömürcüoda, yıllardır var. Oradaki çöp sızıntı suyu sorunu, sadece orada lokal bir alanda kalmıyor. Burada olduğu gibi, denize kadar, etraftaki doğayı kirleten bir kavramı Kömürcüoda’da da bertaraf edebilmenin inşallah gururunu yaşayıp, Anadolu Yakası’nda da sorunu sıfırlamış olacağız. Bütün bunlar, İstanbul gibi atıkların yüzde 68’inin ne yazık ki düzenli depolama yöntemleriyle bertaraf edilmesi yönteminin ortaya konduğu bir şehirde, önemli yatırımlar. Biz de yönümüzü sıfır atağa doğru çevirmiş bir şehir olarak, umuyorum ki çok hızlı hareketlerle 21. yüzyıla yakışan bir şehir olmayı başaracağız. İstanbul’un bu anlamda acelesi var ve kaybedecek bir anı bulunmuyor. Her alana hızlı el atmak istiyoruz. Her konuda köklü çözümleri hayata geçirmek istiyoruz. Kentsel, çevresel, sosyal risk ve tehlikelere karşı vatandaşımızı bilinçlendirerek hep birlikte mücadele etmek istiyoruz. O bakımdan; İstanbul’un belki de en büyük tehdidi olan, siyasal bir kısım buluşmalarda ihmal etmeksizin ‘Kanal İstanbul’ ismini anan herkese de buradan sesleniyorum: Bu riski de milletçe, 16 milyon İstanbulluyla bertaraf edeceğiz. İstanbul’un hafızasından ve gündeminden bunu kaldıracağız”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları