30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

İMAMOĞLU’NDAN TARİHİ AÇIKLAMA: BU TRAJEDİNİN İSTANBULLULARA YAŞATILMASINA NE PAHASINA OLURSA OLSUN İZİN VERMEYECEĞİM

Ana Sayfa » GÜNCEL » İMAMOĞLU’NDAN TARİHİ AÇIKLAMA: BU TRAJEDİNİN İSTANBULLULARA YAŞATILMASINA NE PAHASINA OLURSA OLSUN İZİN VERMEYECEĞİM

Eklenme : 25.02.2023 - 12:35

İMAMOĞLU’NDAN TARİHİ AÇIKLAMA: BU TRAJEDİNİN İSTANBULLULARA YAŞATILMASINA NE PAHASINA OLURSA OLSUN İZİN VERMEYECEĞİM

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, İstanbul Deprem Çalışma Grubu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu’nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ YALIN GERÇEK: Bugün gündemimizde olan hiçbir konu bizler için ne yeni ne de asla akılda çıkarılmış bir konu. Çünkü Türkiye bir deprem ülkesidir, İstanbul bir deprem şehridir. Binlerce yıldır böyleydi ve bundan binlerce yıl sonra da böyle olacak. Çok uzun zamandır çok iyi bildiğimiz yalın bir gerçektir. Asla değiştiremeyeceğimiz ve yaşamaz zorunda olduğumuz gerçektir. Ne yazık ki devlet, kurumlar ve vatandaş olarak üstünü örtmekle yetindiğimiz yalın gerçektir bunlar.

KENDİNİ HATIRLATTIĞINDA FATURASI ACI OLUYOR: 99’dan bugüne 7-8 acı afeti hep birlikte sıralayabiliriz. Buna rağmen 10 binlerce insanımızın hayatını yitirdiği bir afeti konuşuyor ve İstanbul’umuzun eksikleri üzerine bir gündemle toplanıyorsak bu çok acı bizim için. Bu gerçeklere karşı duruşumuzun da bir özetidir. Sık sık görmezden gelmişiz, ısrarla anlamak istemediğimiz bu gerçekleri unutmayı başarabilmişiz. Kendini her hatırlattığında faturası çok acı oluyor.

EN KAYGILI KESİM 25 YAŞ ALTI: İstanbul’un yakın geleceğinde olacak olanları konuşmak yetmiyor, eyleme geçirmek şarttı. Bugün burada İstanbul Planlama Ajansı’nda olan ve olmayan uzmanların bizi uyardığı gibi, İstanbul yakın gelecekte tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük bir risk altındadır. Ne zaman ve ne ölçüde olacağı belli değil. Biz ne kadar rahatlatmak istersek isteyelim, vatandaşımız çok kaygılı. Yaptığımız bütün araştırmalarda en kaygılı kesim 25 yaş altı. İnsanlarımızın en büyük kaygısı evlerinin dayanıklılığı.

DEPREMDEN SONRA 100 BİN KİŞİ BAŞVURDU: Belki olumsuzlukları unutmak istiyoruz, böyle bir ruh haline sahibiz ama yalın gerçek biz istesek de istemesek de yok olmuyor. Bizdeki endişe duygusunun nasıl arttığı hakkında fikir vermesi açısından birkaç veriyi paylaşmak isterim: Geçtiğimiz 3 yılda görevlendirdiğimiz ekiplerimiz 107 bin binayı tek tek ziyaret etmiş. Ama acı bir fatura var, o ziyaretlerde sadece 29 bin bina sahibi girmemize izin vermiş ve inceleme yapılmasını kabul etmiş. Yüzleşmek istemiyoruz. Maraş depreminin ardından bize başvuran vatandaşlarımızın sayısı sadece birkaç günde 100 bine ulaştı. Bu kaygıyı hafife alma lüksümüz yok. Vatandaşımız kaygılı olmakta haklıdır. Öncesinde gerekli tedbirlerin alınmadığı, sonrasında hızlı müdahalenin yapılmadığı afet ve kaos ortamında kaybettik. Bu manzarayı gören hiçbir vatandaşımız yaşamına hiçbir şey olmamış gibi devam edemez. Hiç bir yöneticisi de devam edemez. Hiçbir şey eskisi gibi olamaz.

KADER DEYİP AKILLA VE BİLİMLE DALGA GEÇMEYELİM: Hepimiz, başımızı iki elimizin arasına alıp ciddi bir biçimde düşünme zamanı olduğunun farkında olmalıyız. Bu büyük felaket bizi diri bir biçimde kendimize getirmelidir. Herkesi yeniden düşünmeye, yeniden tasarlamaya, sil baştan kararlar almaya sevk etmelidir. Bize yetki veren vatandaşlarımızla bir senet imzaladık. Vatanlar bize canlarını, mallarını, geleceklerini emanet etti. Biz ise bu emanetlere sahip çıkacağımıza söz verdik. Yöneticiliğin bu demek olduğunu hepimizin hatırlaması şart. Aklın bilimin yolundan ilerlediğimizde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Onun için bunu kader diye tarifleyip akılla ve bilimle dalga geçmeyelim.

SEFERBERLİĞE DAVET EDECEĞİM, NE PAHASINA OLURSA OLSUN İZİN VERMEYECEĞİM: Önümüzdeki günlerde çok kapsamlı bir açıklamayı, yol haritamızı paylaşacağım ve vatandaşlarımızı bir seferberlik sürecine davet edeceğim. Daha önce bu açıklamayı yapabilirdim ama istedik ki yaşadığımız bu afetten sonra, öğrendiklerimizin üzerine bilimsel aklın gösterdiği yolda yaklaşımımızı daha etkin hale getirelim. Deprem bölgemize sık sık giderek 7’nci günümüzü orada tamamladım. Gitmeye devam edeceğiz. Gördüklerimin benim için iç hesaplaşma olduğunu söylemek isterim. Bu trajedinin İstanbullulara yaşatılmasına ne pahasına olursa olsun izin vermeyeceğim. Bunu hepinizin huzurunda tekrar beyan ediyor ve söz veriyorum.

FATURA 360 MİLYAR DOLARI AŞABİLİR: Bugün İstanbul’u hakkını vererek depreme hazırlıklı hale getirmek için Türkiye’nin gayrı safi milli hasılasının üzerinde bir kaynak gerekiyor. Bir konutun maliyetinin 1 milyonun üzerinde olduğu bir ortamda 90 bin ağır ya da çok ağır hasarlı binadan söz ediyoruz. Daha fazlasıyla karşılaşmamız da mümkün. Sadece sorunlu binalarımızı dayanıklı hale getirmenin faturası 360 milyar lirayı aşabilmektedir. Bu, büyükşehir belediyemizin yıllık bütçemizin neredeyse üç katı demektir. Çok ötesinde maliyeti yüksek işler yapmamız gerekiyor. Hükümetimize bir çağrı yapmak istiyorum, gelin hep birlikte kentleri rahatlatmanın büyük mücadelesini verelim.

 

İLGİLİ HABER: İMAMOĞLU’NDAN HIZLA YAKLAŞAN OLASI İSTANBUL DEPREM ÖNCESİ TARİHİ ÇAĞRI: ”’ BU TRAJEDİNİN İSTANBULLULARA YAŞATILMASINA NE PAHASINA OLURSA OLSUN İZİN VERMEYECEĞİM..”’………….İMAMOĞLU’NUN BU ÇAĞRISI KAMU KURUMLARIYLA SİVİL ÖRGÜTLERİ DE BİR ARAYA GETİRMEYİ AMAÇLIYOR..YANİ BU İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ”YOK SAYAN” SİYASİ ODAKLARA YÖNELİK KUVVETLİ BİR UYARI ANLAMINA DA GELİYOR..BİZ BU ÇAĞRININ BİR BENZERİNİ VE SAPTAMALARIMIZI DEPREM BÖLGESİNDE ÇALIŞMIŞ BİR DOKTORUMUZ ARACLIĞI İLE YAPTIK..

TKP’Lİ DOKTOR ACININ MERKEZİNE GİTTİ, ENKAZDAN ÇIKARDIKLARINI YAŞATMAYA ÇABALADI VE GERÇEĞİ ANLATTI..

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları