7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

İMAMOĞLU’NUN KARADENİZ ÇIKARMASI CHP’DE NASIL YANKILANDI?

Ana Sayfa » GÜNCEL » İMAMOĞLU’NUN KARADENİZ ÇIKARMASI CHP’DE NASIL YANKILANDI?

Eklenme : 05.05.2022 - 8:41

İMAMOĞLU’NUN KARADENİZ ÇIKARMASI CHP’DE NASIL YANKILANDI?

Türkiye 3 günlük Ramazan Bayramı’nı geride bıraktı. Siyaset gündemini göçmenler tartışması domine ederken en çok ses getiren program İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz çıkarması oldu. Rize, Artvin ve memleketi Trabzon’a giden İmamoğlu’nun hem ziyaretleri, hem bu ziyaretlerde verdiği mesajlar hem de beraberindeki gazeteciler tartışma konusu oldu. Kimine göre İmamoğlu’nun bu ziyareti “Cumhurbaşkanı adaylığında ben de varım” mesajı veren bir “meydan okuma”, kimine göre “iktidarın saldırılarına karşı kitlesel destek gösterisi”ydi. Peki önümüzdeki günlerde de üzerine çokça konuşulacak bu ziyaret CHP’de nasıl yankılandı?

Öncelikle ziyaretin daha önce yapılan açıklamalara da dikkat çekerek parti yönetiminin bilgisi dahilinde olduğunu hatırlatalım. Partililer İmamoğlu’nun daha önceki bayramlarda da benzer ziyaretler yaptığına dikkat çekti, bu programda bölgedeki örgütlerin taleplerinin de etkili olduğunu anlattılar. Özellikle Rize ziyaretinin özel bir davet olduğunun, İmamoğlu’nun da söz verdiğinin altını çizdiler.

‘BÜTÜN DERELER DENİZE AKAR’

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre İmamoğlu’nun programını bir adaylık tartışmasına indirgememek gerektiğini söyleyen bir parti yöneticisi, “Bizim İmamoğlu’na da Mansur Yavaş’a da Tunç Soyer’e de son dönemde önemli başarılar elde etmiş tüm belediye başkanlarımıza da gelecek seçimler açısından ihtiyacımız var. Bu değerli isimlerden partimiz lehine faydalanmamız gerekiyor. Onların yapacağı çalışmalar partiye akacaktır. İmamoğlu’nun Karadeniz’de bir karşılığı var bunu görmek lazım. Siyasette öne çıkan isimler olacaktır ama bu aynı hedef doğrultusunda olduğunda bir sorun teşkil etmez. Burada da iktidarın karşısında muhalefeti güçlendiren bir çaba var. Sonuçta da muhalefete yarar” değerlendirmesinde bulundu.

Partide etkin bir başka isim de İmamoğlu’nun ziyaretini benzer şekilde yorumladı, “Bütün dereler, akarsular denize akar. İktidarın karşısında geniş halk kitlelerini etkileyen, ikna eden her kanal ana kanalda toplanır. O ana kanal da ittifak kanalıdır, altılı masadır, Kemal Kılıçdaroğlu’dur” dedi.

‘KARADENİZ VE İÇ ANADOLU’DAKİ KIRILMALAR OYA DÖNÜŞEBİLİR’

İmamoğlu’nun Karadeniz ziyaretini değerlendiren bir başka partili de AK Parti’nin Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki oy potansiyeline dikkat çekti. Her iki bölgede de AK Parti seçmeninde kırılmalar ve geri çekilmeler olduğunu ancak bunların henüz muhalefet açısından oya dönüşmediğine dikkat çeken partiliye göre bölgede etkisi olan İmamoğlu bu seçmenlerin ikna edilmesine katkı yapabilir. Partililer fayda açısından değerlendirdiklerinde adaylık tartışmalarına yol açsa da bu ziyaretlerin sonuçlarına dikkat çekiyor, “günün sonunda bunlar muhalefete yazacak. Önemli olan da bu” değerlendirmesi yapıyor.

‘BU SEÇİM USTA İŞİ OLACAK’

CHP’li siyasetçiler iktidara yakın medya kuruluşlarında Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu arasında gerilim olduğu, İmamoğlu’nun çıkışının bu nedenle bir “meydan okuma” olduğu yönündeki yorumları kesin dille reddederken, iki isim arasında saygılı bir ilişki olduğuna dikkat çekiyor. Ancak böyle düşünenler de İmamoğlu’nun kendi siyasi kariyerine dair planlamalar yapacağı gerçeğini dışlamıyor. Her siyasetçi gibi bunun doğal olduğu belirtilirken ancak herkesin sahadaki hava kadar iktidar değişimine dair muhalefetin ortak plan ve programına sadık olması gerektiğine işaret ediyor.

“İmamoğlu toplumsal karşılığı ile kendisini masaya dayatırsa o planlar değişmez mi?” sorusuna verilen bir yanıt ise şöyle: “Aday kararının verileceği gün geldiğinde bunlar konuşulur ama bu seçimi sadece seçim günü olarak düşünmemek gerek. Bu seçim kazanıldıktan sonra da başarıya ulaşması gereken bir seçim. Seçim sonrası vaat edilen dönüşüm süreci çok önemli. Kazanmadan dönüşüm olmaz, doğru, ama o dönüşümü sağlayamazsak kazanmış olmayacağız. Bu nedenle tek başına seçime değil, sonraki sürecin nasıl yönetileceğine, bunun hangi mekanizma ile nasıl yapılacağına da odaklanmak gerek. Bütünsel olarak bunlar ortaya konulduğunda aday sadece bunun taşıyıcısı olacak. Bu seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası planlaması açısından ‘usta’ işi seçim olacak.”

‘6’LI MASAYA KUR YAPIYOR’

İmamoğlu Rize’deki konuşmasında, muhalefet liderlerini buluşturan 6’lı masa mesajı verdi, “6 liderin ortaya koyduğu düşüncenin en güçlü neferi olacağım” dedi. İmamoğlu’nun bu sözleri ise bir partili tarafından “Adayı belirleyecek 6’lı masaya kur yapıyor” şeklinde yorumlanırken genç bir siyasetçi olan İmamoğlu’nun siyasi kariyer hedefleri olmasının da anlaşılır karşılanması gerektiği ifade edildi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları