İNANILIR GİBİ DEĞİL. FİKRİ SAĞLAR’DAN ŞARBON AÇIKLAMASI: ”BREZİLYA’DAN MERSİN’E GETİRİLEN 25 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN DENİZE…

Ana Sayfa » GÜNCEL » İNANILIR GİBİ DEĞİL. FİKRİ SAĞLAR’DAN ŞARBON AÇIKLAMASI: ”BREZİLYA’DAN MERSİN’E GETİRİLEN 25 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN DENİZE…

06.09.2018 - 18:01

İNANILIR GİBİ DEĞİL. FİKRİ SAĞLAR’DAN ŞARBON AÇIKLAMASI: ”BREZİLYA’DAN MERSİN’E GETİRİLEN 25 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN DENİZE…

CHP’nin eski Mersin milletvekili Fikri Sağlar, şarbon hastalığının Brezilya’dan Mersin’e gemiyle getirilen 25 bin büyükbaş hayvandan yayıldığını, yolculuk sırasında hastalanan hayvanlardan ölenlerin denize atıldığını öne sürdü.

Son olarak, Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan kurbanlık olarak getirip Ankara Gölbaşı’daki özel bir çiftliğe bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50’si şarbon hastalığı nedeniyle ölmüştü. Bunun ardından İstanbul ve Sivas’ta da şarbon vakalarının görüldüğü açıklanmıştı.

İstanbul kıyılarında demirli halde 20 gündür bekletilen ‘gizemli gemi’nin de Brezilya’dan ithal edilen ve şarbonlu olduğu belirtilen canlı hayvanları taşıdığı iddia edilmişti.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre, eski vekil Çağlar, “Nada isimli gemideki hayvanlar son derece sağlıksız koşullarda gemide tutuldu. Brezilyalı hayvanseverler günlerce durumu protesto etti. Yolda hastalık kapanlar, aç ve susuz bırakılanlar, ölenler oldu. Hayvanların gemiden çıkarılmadan önce ciddi bir kontrol ve karantinadan geçirilmesini istedik. Ancak ısrarlarımıza rağmen bu maalesef yapılmadı” diye konuştu.

Fikri Sağlar, bu hayvanların gelene kadar hangi hastalıklara yakalanıp etlerinin tüketicilere ne şekilde ulaşacağı ile ilgili tereddütlerini de açıkladıklarını ancak dikkate alınmadıklarını söyledi.

Eski vekil, “Hastalıklı hayvanların denize atıldığını öğrendik. Olağanüstü kötü koşullarda, haftalarca taşınan bu hayvanlar hastalandı. Hayvanlar limana geldiğinde şehri kötü bir koku sardı. Mersin’den sonra Samsun’da da bu sorun yaşandı. Karantina önlemi alınmaması nedeniyle baş gösterdi” dedi.

Nada adlı gemi yola çıkarken Brezilya Ulusal Hayvanları Koruma ve Savunma Forumu üyeleri günlerce protesto gösterileri yapmış, eylem Reuters, BBC gibi medya kuruluşları aracılığıyla tüm dünyaya duyrulmuştu. Brezilyalı hayvan hakları savunucuları hayvanların işkence şartlarında taşındığını, insanlık dışı ticaret yapıldığını belirtip geminin durdurulmasını istemiş, ancak buna rağmen yola çıkan gemi daha sonra Mersin’e gelmişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :